آیا در حال حاضر ماده ۳۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران برای جانبازان اجرایی شده است؟

سؤال: آیا در حال حاضر ماده ۳۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران برای جانبازان اجرایی شده است؟

 

پاسخ: ماده (۳۸) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران بر اساس اولویت درصد جانبازی و میزان اعتبار و منابع تخصیصی در حال انجام می‌باشد به نحوی که تعداد زیادی از جانبازان عزیز از مزایای ماده (۳۸) بهره‌مند شده‌اند و در صورت تأمین اعتبار لازم، مستند به بند (ب) ماده (۸۷) قانون برنامه ششم توسعه مابقی جانبازان مشمول این ماده از این مزایا برخوردار خواهند شد.

 

ایثارگران بدانند:

معاونت حقوقی بنیاد مدتی است به سوالات ایثارگران در خصوص قوانین و مقررات پاسخ می دهد که فی نفسه اقدام ارزنده ای است و بطور نسبی پاسخها درست است اما در این میان پاسخهای ناقص ، غلط و احیانا” مدیریت شده نیز وجود دارد که لازم است ایثارگران به این پاسخها اکتفا نکنند. نمونه فوق یکی از آن پاسخهایی است که به دلیل آنکه اجرای ماده ۳۸ بر عهده بنیاد است با پاسخی مدیریت شده مواجه شده است و در انتها به مسیر انحرافی هدایت می شود.

بهانه ابتدایی عدم اجرای ماده ۳۸ در بنیاد عدم پیش بینی دستورالعمل آن بود که این موضوع فاقد مبنای صحیحی بود لکن به عنوان یک بهانه علم شده بود. که این بهانه در سال گذشته هر چند به صورت ناقص از جانب ستاد کل نیروهای مسلح رفع و دستورالعمل مربوطه تهیه شد. شرط تامین اعتبار هم بازی دیگری است که استناد قانونی ندارد و توسل به بند ب ماده ۸۷ هم انحراف از موضوع است زیرا این بند ناظر بر تبصره ماده ۳۸ موضوع حقوق وظیفه است و صدور حکم و پرداخت آن هم بر عهده نیروهای مسلح است و ارتباطی با بنیاد بر خلاف ماده ۳۸ که پرداخت با بنیاد است ندارد . متن این بند به شرح زیر است :

ب- دولت مکلف است در سال اول اجرای قانون برنامه اعتبار مورد نیاز برای اجرای تبصره ماده(۳۸) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران را در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی نموده و از طریق سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح به کلیه آزادگان و جانبازان واجد شرایط پرداخت نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *