احراز ۵ هزار پرونده جانبازان و ۳۱۰ پرونده مربوط به شهادت

احراز ۵ هزار پرونده جانبازان و ۳۱۰ پرونده مربوط به شهادت

به گزارش خبرگزاری راست قامتان، محمود پاکدل ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با اشاره بر جان فشانی شهدا و ایثارگران برای پیروزی انقلاب گفت: جانبازان و ایثارگران مهم ترین پایه های نظام هستند و توجه به این قشر موجب محقق شدن هدف امام خمینی (ره) از انقلاب میشود.

وی با بیان اینکه اغلب خدمات جانبازان و ایثارگران توسط این معاونت اجرا می شود، عنوان کرد: خدمات حوزه پذیرش و امور اداری، مسکن، مشاوره و اشتغال و کارآفرینی از جمله مسئولیت‌های معاونت تعاون و امور اجتماعی است.

وی ادامه داد: خدمات بخش دیگر و اصلی ترین فعالیت بنیاد، موضوع احراز سابقه ایثارگری، شهادت و آزادگی است و این کار سالها است انجام می شود و پایان پذیر نیست. امسال نیز ۵ هزار پرونده مربوط به جانبازان و ۳۱۰ پرونده مربوط به شهادت احراز شد.

وی گفت: موضوع تعویض کارت شناسایی ایثارگران نیز امسال افزایش یافتند و ۳۲۶ هزار نفر از جانبازان زیر ۲۵ درصد و فرزند و همسران جانبازان بالای ۷۰ درصد شامل آن شدند.

پاکدل افزود: مشکلی که ایثارگران داشتند در زمینه احراز بود که فرایندی را با کمک کمیسیون پزشکی و سازمان امار ایجاد مردیم که طی ۶ ماه آینده اجرایی می شود و ایثارگران با ورود به سامانه بنیاد میتوانند احراز خود را ثبت و درصد آن ها تعیین می شود. رزمندگانی که مدارک بالینی ندارند نیز اقداماتی انجام شد و ۲۲ پرونده در این زمینه تایید شده است. احراز این افراد توسط کمیسیون پزشکی نیروی‌های مسلح انجام و سپس با ورود به بنیاد حداقل ۵ درصد به جانبازی آن ها اضافه می شود. نیروهای مردمی نیز طبق برنامه ششم وظیفه داریم طی ۲ سال اول این قانون رسیدگی شوند.

وی درباره کمک معیشت جانبازان معسر گفت: امسال ۷ هزار و ۵۰۰ نفر در این زمینه شناسایی شدند و به ایشان این مبلغ پرداخت شد. از آبان امسال جانبازانی که یک فرد تحت تکلف دارای بیماری صعب العلاج دارند کمک معیشت تعیین شد که به ۳ هزار و ۴۰۰ نفر این مبلغ پرداخت شد.

وی ادامه داد: در بحث مشاوره و مددکاری نیز، اجرای طرح سپاس که سالانه از حدود ۴۰۰ هزار نفر از خانواده های ایثارگر دیدار توسط نهادهای مختلف می شود و در کشور نیز این طرح فراسازمانی است که امسال ۳۰ درصد توسط دستگاه ها و ۷۰ درصد توسط بنیاد انجام شده است. ۲۱۰ هزار نفر امسال به صورت فردی و ۲۵ هزار نفر به صورت گروهی مشاوره شده که ۸۸ مرکز مشاوره هم در کشور داریم به علاوه ۶۰ هزار نفر نیز در این مرکز آموزش خانواده دیده اند.

وی عنوان کرد: در حوزه خدمات رفاهی نیز ۸۵۹ هزار نفر که تحت هیچ بیمه ای نیستند بیمه شده و تسهیلات رفاهی به آنان اعطا شد. سامانه ایثار نیز به سامانه بانک ها متصل شده و ایثارگران مشمول وام ازدواج بدون مراجعه به بنیاد وام دریافت کردند. بر این اساس ۳۵ هزار و ۵۰۰ نفر وام ازدواج دریافت کردند که معادل هزار میلیارد شده است.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید تصریح کرد: برای سبد حمایتی دولت نیز تقریبا ۷۲۶ هزار نفر از ایثارگران شناسایی و به بیش ۵۰۰ هزار نفر پرداخت شده است. به علاوه قراردادی با وزارت دفاع برای دریافت حکمت کارت انجام شد اما متاسفانه هنوز کارت ها به دست جانبازان نرسیده و کارت بسیاری از استان ها شامل ۱۰ استان صادر و در بنیاد است که هفته آینده توزیع خواهد شد. باقی کارت ها نیز تا پایان بهمن ماه تحویل داده خواهد شد.

وی درباره حوزه اشتغال و کارآفرینی نیز گفت: در این زمینه در بخش آموزش و مشاوره های فنی و مهارتی انجام می شود و در زمینه اشتغال نیز، استخدام در دستگاه ها و بخش خصوصی، واگذاری وام های اشتغالی و کارآفرینی گروهی از جمله فعالیت ها بوده که به ۱۴ هزار نفر وام کارآفرینی دریافت کرده اند. به علاوه طی این چهل سال برای ۶۴۲ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شده که ۹۵ هزار شغل در دولت تدبیر و امید و ۲۰ هزار شغل امسال ایجاد شده است. از این ۲۰ هزار شغل نیز ۱۰ هزار نفر استخدام شده و ۱۰ هزار نفر وام کارآفرینی دریافت کرده اند.

پاکدل درخصوص آزمون های استخدامی برای اشتغال به کار در دستگاه ها توضیح داد: ایثارگران از مجموع همه سهمیه داران و افراد مشمول ماده ۲۱، حدود ۳۷ هزار نفر در آزمون شرکت کردند. بند ج ماده ۸۷ برنامه ششم تاکید کرده که دولت به فرزندان شهدا و ۷۰ درصد به بالای بیکار رسیدگی کند که اقداماتی انجام شده و درصورت موافقت دستگاه می توانیم جدا از سمیه های آزمون ها را رسیدگی کنیم که حدود ۱۰ هزار و ۴۰۰ نفر هستند. امسال نیز طبق آزمون استخدامی کشور بیش از هزار نفر مشغول به کار خواهند شد.

وی در موضوع مسکن نیز عنوان کرد: بر اساس قوانین توافق هایی با وزارت مسکن و شهر سازی داسته ایم که سالانه حدود ۱۰۰ هزار تسهیلات برای جانبازان مصوب می شود و امسال نیز این تعداد مصوب خواهد شد. ما موفق شدیم از ۷ بانک ۲۳ سهیمه را اجرایی کنیم و در برخی استان ها نیز ثبت نام آغاز شده است. مبلغ وام نیز برای شهرهای بزرگ ۱۰۰ میلیون، شهرهای کم تر از یک میلیون جمعیت، ۷۰ میلیون و سایر شهرها ۶۶ میلیون خواهد بود.

پاکدل درباره ساماندهی گلزار های شهدا نیز اظهار داشت: از سال ها قبل کارگروهی در استان ها شکل گرفته و باتوجه به بافت فرهنگی هر استان ساماندهی انجام می شود. گلزار های شهدایی که در مناطق سرد یا گرم هستند به منظور ساماندهی مسقف شده اند و گلزارهایی که چند مزاری اند و ما پیرو رهنمود مقام معظم رهبری کارگروهی برای انجام ساماندهی طبق نظر رهبری تشکیل داده و با دستور رئیس بنیاد شهید تمامی فعالیت ها تا زمان تشکیل کارگروه و شروع اقدامی جامع، متوقف شود. ایراد اصلی کار نیز یکسان سازی قبور بوده و ما نیز این امر را اصلاح خواهیم کرد. البته هدف ما از یکسان سازی زیبا سازی بوده اما طبق نظر مقام معظم رهبری این امر دیگر انجام نخواهد شد. کارگروهی که قرار است ایجاد شود نیز قرار است به شناسایی قبور یکسان سازی شده پرداخته و هرکدام قابلیت اصلاح داشته باشد، اصلاح می شود.

معاون تعاون و امور اجتماعی عنوان کرد: به طورکل ۲۲۳ هزار قبور شهیدان وجود دارد که طی ۴۰ سال گذشته ۱۵۵ هزار مزار ساماندهی شده است. در حال حاضر نیز ۲۰ هزار و ۸۵ از گلزار شهدا در دست ساماندهی بوده که بیش از ۱۴ هزار از گلزار ها ساماندهی شده و ۴ هزار مورد دیگر باقی است.
وی درخصوص بیمه های ایثارگران گفت: با اصلاح قانون بیمه تمام مشمولان بنیاد به این سازمان بازگشت و توسط بیمه دی نیز امر انجام می شود و طبق مناقصه ای که انجام شد بیمه دی برنده شد و دیگر امکان انعقاد قرارداد با بیمه ایران نبود چراکه بیمه دی طبق مناقصه انتخاب شد.

معاون تعاون بنیاد شهید تصریح کرد: مجموع فرزندان شهدا، فرزندان و همسران جانبازان بالای ۷۰ درصد، خود جانبازان و همسران آن ها ۸۳ هزار نفر متقاضی شغل اند و میانگین هرسال حدود ۲۰ هزار نفر مشغول به کار می شوند. به طور کل بیش از ۷ هزار فرزند شهید بیکار داریم.

پاکدل درخصوص رفع مشکل و محاسبه سهیمه رزمندگانی که بعد از قطعنامه در جبهه حضور داشته اند، توضیح داد: طبق برنامه ششم توسعه رسیدگی به این دسته از رزمندگان و کسانی که بالای ۶ ماه سابقه جبهه داشته اند به عهده سازمان نیروهای مسلح و ساتا است و برعهده بنیاد نیست. برخی دیگر از این افراد شامل ایثارگرانی است که فاقد مدارک بالینی هستند و به وضعیت آنان نیز رسیدگی شده است./ مهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *