احکام ماده ۳۸ جانبازان بسیجی به بنیاد ابلاغ شد

برپایه این گزارش، حسین اسرافیلی، مدیرعامل انجمن جانبازان نخاعی در گزارشی از نشست با معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران به خبرنگار ما گفت: بر اساس پیگیری های انجام شده در طی سال های اخیر از اداره ایثارگران سپاه پاسداران، جلسات ایثارگران ستادکل نیروهای مسلح، (اسرافیلی مدیر عامل انجمن و آقای مجتهد به عنوان کارشناس حقوقی و مشرف به قوانین و مقررات ایثارگران به نمایندگی از جانبازان) تعاون بنیاد شهید در خصوص احکام جانبازان بسیجی و سرباز، طبق ماده ۳۸ قانون جامع، احکام جانبازان بسیجی و پاسدار وظیفه طبق قانون از سوی ایثارگران سپاه صادر و تحویل بنیاد شهید شد.

اسرافیلی اظهار داشت: از سال گذشته احکام جمعی از جانبازان بسیجی اجرایی شد و الباقی افراد برای بررسی پرونده در دست اقدام قرار گرفت. در نهایت برای اجرایی شدن همه مشمولین قانون جامع ماده ۳۸ پیگیری ها ادامه داشت.

وی افزود: درنشستی که با پاکدل، معاون تعاون و شهبازی، معاون پذیرش بنیاد، به دنبال جلسه مورخه ۹۸/۴/۱۸ با حضور آقای پاکدل، معاون تعاون بنیاد و سردار شریفی، رییس اداره ایثارگران سپاه در محل انجمن درباره مسائل مختلف مربوط به جانبازان نخاعی، ماده ۳۸، بازنشتگی جانبازان حالت اشتغال و‌‌…‌‌‌… داشتیم قول مساعد داده شد.
و نهایتا” در تاریخ ۹۸/۸/۱۸ مدیرعامل و رئیس هیات مدیره انجمن با معاون تعاون بنیاد و معاون پذیرش بنیاد در محل دفتر پرکره، مشاور رئیس بنیاد در امور جانبازان نشستی صورت گرفت که طی آن، موارد زیر به بحث و نتیجه گیری گذاشته شد:

۱- احکام و ماده ۳۸

طبق بیان معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد، تعداد جانبازان مشمول ماده ۳۸ حدود ۴۵۰۰۰ نفر هستند که از این تعداد ۳۰۰۰۰ نفر جانبازان بسیجی در مرحله اول تعیین تکلیف شده و در مرحله بعد پرونده ۱۵۰۰۰ نفر دیگر را به ستاد کل فرستادیم که مجددا حدود ۷۰۰۰ نفر تعیین تکلیف گردید(سربازان پاسدار وظیفه،سربازان ارتش و نیروی انتظامی).
از ۴۵۰۰۰ نفر جانباز مشمول ماده ۳۸ حدود ۸۰۰۰ نفر به دلایل مختلف دارای نقص پرونده هستند، در حال پیگیری است که باید تعیین تکلیف شوند.
از این ۳۷۰۰۰ نفر هرکدام اعتراض داشته باشند می توانند اعتراض خود را به ایثارگران ستادکل نیروهای مسلح منعکس کنند.
درباره تفاوت حقوق سربازان وظیفه سپاه، ارتش و نیروهای انتظامی با جانبازان بسیجی بحث و گفتکو شد که در ادامه مقرر گردید علت این تفاوت از سردار ساری در ستاد کل سئوال شود.

یکی دیگر از مطالبی که مطرح شد کسرمبلغ حدود ،۴۰۰,۰۰۰ تومان جانبازان حالت اشتغال بنیاد بود، که مقرر گردید تعداد نفرات و مبلغی که کسر می شود احصاء و سپس جهت احقاق حقوق این گروه از جانبازان تصمیم گیری شود.

۲- خودرو

یکی از دیگر موضوعات مطرح شده خودرو جانبازان بود که پاکدل در این باره بیان داشت: آیین نامه واگذاری خودرو به جانبازان درحال نگارش است.

وی در عین حال اظهار داشت که یکی از گزینه ها می تواند خودروی هیبریدی باشد، و فضای سازمانی طرح این گزینه را مثبت ارزیابی کرد.

۳- سنوات و بازنشستگی جانبازان حالت اشتغال بنیاد

در خصوص سنوات و بازنشستگی جانبازان حالت اشتغال، معاون تعاون بنیاد گفت: طبق قانون افراد با رسیدن به سن ۶۰ سالگی و یا ۳۰ سال تمام خدمت، می توانند بازنشست شوند که بر اساس ضوابط، هنوز جانبازانی به ۳۰ سال سنوات نرسیده اند (با محاسبه قانون سال ۱۳۷۲)، اما حدود ۲۵۰۰۰ نفرمی توانند از بازنشستگی براساس سن ۶۰ سال استفاده کنند که اعتبار ریالی آن باتوجه به مطالبات جمعی از خانواده شهدا که هنوز پرداخت نشده مشکلی بزرگ خواهد بود و نیاز به تامین بودجه دارد.

۴- معیشت

درخصوص عدم تحقق توافق سال ۹۵ میان انجمن جانبازان نخاعی و آقای دکتر جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری، و تقلیل مبلغ مورد توافق به ۱,۲۰۰,۰۰۰ تومان بحث و گفتگو صورت گرفت، که انجمن این مبلغ را قبول ندارد؛ آقای پاکدل اظهار داشت: ما در پاسخنامه ارجاعی گروهی از جانبازان نخاعی به معاون اول نوشتیم که بخشی از درخواست های این گروه از جانبازان تحقق همان مبلغ توافق شده است.
از طرف هیات مدیره انجمن به معاون تعاون اعلام شد که ما برای ارتقاء از ۱,۲۰۰,۰۰۰ به ۳,۵۰۰,۰۰۰ تومان برای جانبازان کمری و ۴,۶۰۰,۰۰۰ تومان برای جانبازان گردنی، گزینه مناسب را تحقق حق همیاری مصرح در ماده ۲۶ قانون خدمات جامع به ایثارگران می دانیم.
همچنین پرداخت در قالب همیاری نیاز به آیین نامه دارد که مقرر شد آقای پاکدل موضوع تهیه آیین نامه را از معاون حقوقی بنیاد پیگیری کند.
دسترسی و یا ابلاغ احکام به جانبازان مطرح شد که به دلیل عدم دسترسی در سیستم فعلی به احکام در سایت،  مقرر گردید ارسال سیستمی حکم برای جانبازان نخاعی و رویت در کنار فیش حقوقی امکان سنجی شود.
به گفته پاکدل، احکامی که صادر شده در حال حاضر شامل دو آیتم (مجموع مزایای شغل و مشاغل + مجموع مزایای عائله مندی) می باشد.
این موضوع مورد نقد قرار گرفت تا اصلاح شود.

سایر مسائل مرتبط با معاونت تعاون در مورد جانبازان و جانبازان نخاعی در دست پیگیری است که به محض حصول نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد

منبع: فاش نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *