اعتراض انجمن جانبازان به تمدید قرارداد بیمه دی

به گزارش خبرگزاری راست قامتان به نقل از فاش نیوز،  انجمن جانبازان نخاعی با صدور بیانه ای نسبت به تمدید قرارداد بیمه دی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران، با وجود نواقص و مشکلات عدیده در عملکرد آن و خطراتی که سلامت ایثارگران، به ویژه جانبازان در معرض خطر را تهدید می کند ابراز نگرانی کرد.

متن بیانیه انجمن جانبازان به این شرح است:

بسمه تعالی

مطلع شدیم که بیمه تکمیلی جانبازان وخانواده شهدا وایثارگران طبق مناقصه بر گزار شده از طرف بنیاد همانند سال های گذشته به تنها بیمه هماهنگ شده با بنیاد در مناقصه سپرده شده است. چگونه بیمه ای که حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان طلب از بنیاد شهید دارد و به علت عدم پرداخت تعهدات از طرف بنیاد و نهایتا عدم تامین آن ازطرف دولت، سطح خدمات بهداشتی درمانی را از ۱۲۰۰۰ مرکز خدمات درمانی، بیمارستان ها، دفاتر خدمات پرستاری، کلینیک‌ها، درمانگاه ها، داروخانه‌ها و…. به حدود ۵۰۰۰ مرکز تقلیل داده است و بقیه این مراکز نیز در صف لغو قرارداد قرار گرفته‌اند.

وقتی مراکز طرف قرارداد، از جمله بیمارستان‌ها، کلینیک ها، آزمایشگاه‌ها، داروخانه‌ها، مراکز خدمات پرستاری و فیزیوتراپی ها و….یک جانبه فسخ قرارداد نموداند، به نظر می رسد عقد مجدد قرارداد با بیمه دی یک حرکت شکلی و بی ثمر برای پاسخ به اعتراضات جامعه ایثارگری باشد. لذا این سئوال وجود دارد که بیمه دی چگونه دوباره در چنین مناقصه ای یک طرفه شرکت می کند و برنده مناقصه می شود!

قابل ذکر آنکه تنها متضرر واقعی این داستان جانبازان در معرض خطر از لحاظ ابتلا به بیماری‌ها و عوارض ناشی از مجروحیت سال های دفاع مقدس مخصوصا جانبازان نخاعی بوده و هستند.

ممکن است در تهران بتوان علیرغم کاهش ۶۰ درصدی مراکز بهداشتی درمانی که لغو قرار داد کرده اند، باز از ۴۰ درصد باقی مانده مراکز مذکور خدمات نازلتر و با کیفیتی پایین را گرفت ولی چگونه می توان در شهرستانی که تنها بیمارستان موجود آن، جانباز را پذیرش نمی کند تاب آورد و فریاد بر نیاورد.

آیا نحوه انتقال و اسکان و درمان در مراکز استان ها و تهران بهبود یافته است و یا مکانیسم پرداخت هزینه ها به روز شده است؟! چرا ازمسئولین بنیاد شهید و متولیان امور به خاطر این مصائب و ظلم مضاعف هیچگونه صدای اعتراضی برنمی خیزد؟ چرا این‌همه بدهی روی هم انباشته شده است. چرا هیچگونه اقدام عملی صورت نمی‌گیرد.

هفته‌ای دو بار در دولت چه کسی حضور پیدا می‌کند؟ چه کسی معاون رئیس جمهور است؟! چرا فریاد دادخواهی به گوش نمی‌رسد؟ وظیفه دولت، سازمان برنامه و بودجه، متولیان و مسئولین مربوطه که نظاره گر این ظلم فاحش می باشند و دم برنمی آورند چیست؟ چه کسی پاسخگو است؟

چگونه بنیاد شهید و بیمه دی به خود اجازه می دهند با این اوضاع نابسامان و با این سطح از بی‌توجهی ها از طرف دولت به ادامه کار بپردازند.

انباشتگی پرداخت هزینه هایی را که جانباز از جیب خود پرداخت نموده است، بیمه دی و بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاخیر چندین ماهه و به طور ناقص و گاه با اِن قُلت های در فاکتور و تعرفه  و…نادیده می گیرند و پرداخت نمی کنند. در ظاهر صد درصد هزینه های بهداشتی درمانی جامعه ایثارگر به عهده بیمه دی است و جانباز و خانواده ایثارگر هیچگونه پرداختی در مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی نباید پرداخت کنند اما واقعا اینگونه است؟!

مقام معظم رهبری در جلسه ای می فرمایند، ما می خواهیم اگرکسی در خانواده مریض شد آن خانواده بیش از رنج مریض داری رنج و دغدغه دیگری نداشته باشد.

آیا مشکلاتی که ایثارگران در مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی با آن مواجه اند در دیگر سازمان ها و نهادها و وزارتخانه ها هم مشاهده می شود؟! به نظر می رسد صدمات جسمی، جانی، روحی و مالی جانبازان برایشان ارزشی ندارد. چراکه باز هم شاهدیم که با این سطح از بدهکاری بنیاد شهید به بیمه دی، در رابطه بیمه دی با بنیاد شهید خدشه ای وارد نشده است.

ورود و شرکت بیمه دی در مناقصه بنیاد شهید زمانی قابل پذیرش و هضم می بود که با بیمه ای قوی از لحاظ مالی طرف مب بودیم که علی رغم اینهمه طلبکاری از بنیاد، از تعهدات خود به مراکز بهداشتی درمانی شانه خالی نمی کرد و از این ناحیه طرف بیمه گر خود را می گرفت تا صدمه و خسارت جسمی، روحی، جانی و مالی متوجه جانبازان بیمه شده نباشد. اما متاسفانه چنین به نظر می رسد که در ورای این مسائل چیز دیگریست.

روابط عمومی انجمن جانبازان نخاعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *