امسال ۲۵ درصد دریافتی رزمندگان و جانبازان معسر افزایش پیدا کرده است

خبرگزاری راست قامتان: امیر سرتیپ امیر حاتمی در جلسه عصر امروز (دوشنبه) مجلس در پاسخ به سوال قاسم جاسمی نماینده کرمانشاه درباره علت عدم ارائه خدمات حمایتی به ایثارگران گفت: خدمت به جامعه رزمندگان دغدغه همه ما است و من خود را خدمتگزار جامعه ایثارگران و رزمندگان می‌دانم. در طول چهار دهه گذشته متناسب با مقدورات کشور به جایگاه معنوی و امور معیشتی ایثارگران توجه شده و در اولویت اصلی بوده است. ایثارگران و رزمندگان اصلی‌ترین و ارزشمندترین سرمایه اجتماعی هستند و جا دارد تمام دلسوزان انقلاب صیانت از جامعه رزمندگان را در دستور کار خود قرار دهند.

وی گفت که در طول ۴۰ سال گذشته با وجود انجام اقدامات شایسته در نظام مقدس جمهوری اسلامی همچنان جا دارد خدمات استمرار و افزایش یابد تا بتوان حق جامعه ایثارگران را ادا کرد.

وزیر دفاع در بخش دوم صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه این سوال کلی است و تنها معطوف به وظایف وزارت دفاع نیست توضیح داد: موضوع رسیدگی به ایثارگران و رزمندگان آنقدر موضوع مهمی در کشور است که سازمان بنیاد شهید را برای آن ایجاد کردند تا به امور رزمندگان رسیدگی شود. وزارت دفاع مسئولیت در پشتیبانی نیروهای مسلح دارد که اگر بخواهد دو کار را با هم انجام دهد به یکی از آنها نمی‌رسد. لذا برابر با قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مسئول این کار بنیاد شهید است که باید موضوع بیمه‌های بهداشتی و درمانی آنها را هم پیگیری کنند.

وی تاکید کرد: البته که خدمات بیمه سلامت را رزمندگان بر عهده بیمه سلامت، تسهیلات بانکی بر عهده نظام بانکی، شهریه دانشجویی آنها با وزارت علوم و مسکن تنها در محدوده شاغلین و بازنشستگان نیروهای مسلح به عهده ما و مابقی با وزارت راه و شهرسازی است که در قانون بودجه هم تکالیفی مشخص شده است.

امیر حاتمی یادآور شد آنچه به وزارت دفاع برابر قانون محول شده کمک به رزمندگان با حداقل شش ماه حضور در جبهه و جانبازان معسر بین پنج تا ۲۵ درصد است که برای آن بودجه‌ای از سال ۹۳ لحاظ شد. ما خود را مسئول اجرای قانون می‌دانیم و از سال ۹۳ تا ۹۸ تمام و کمال آنچه که از دولت و سازمان برنامه دریافت کردیم عینا به رزمندگان معسر و ذینفعان تقدیم شد که در سال ۹۳ حدود ۷۳ هزار نفر ۹۴، ۷۸ هزار نفر، ۹۵، ۷۹ هزار نفر، ۹۶ و ۹۷ هر کدام ۸۹ هزار نفر را در بر گرفت.

وزیر دفاع ادامه داد: در سال ۹۸ این رقم ۱۶ درصد افزایش پیدا کرد و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل یارانه‌ها تخصیص داده شد که تا کنون ۱۰۰ میلیارد تومان را دریافت کردیم. امسال توانستیم ۲۵ درصد به دریافتی رزمندگان اضافه کنیم. کما اینکه خواست ما بودجه ۱۸۰۰ میلیارد تومانی برای این موضوع بود اما در بودجه ۹۲۰ میلیارد تومان اختصاص یافت که ما توانستیم ۱۰ هزار نفر را اضافه کرده و به جمع دریافتی ۲۵ درصد اضافه کنیم. ما به التفاوت سه ماه گذشته هم پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد: بحث مکمل بیمه درمان و بیمه حوادث هم در بخشی اجرا شده و بخشی در حال اجرا است. علاوه بر اینکه ما با احساس مسئولیت و وظیفه نسبت به رزمندگان در موضوع معیشت مواردی را دنبال کردیم. از جمله اینکه حدود ۳۴ هزار نفر وام مختصری دریافت کردند. دو سوم رزمندگان به صورت رایگان به مشهد اعزام شده و پرداخت مساعده و وام را هم انجام دادیم. البته که فکر می‌کنیم این کارها باید به عهده بنیاد شهید باشد ولی باز هم تا زمانی که مسئولیت قانونی داریم آن را انجام می‌دهیم.

وی گفت که موضوع مناطق جنگی هم ارتباطی به دولت ندارد و وظیفه ستاد کل است که کار زیادی هم انجام داده و حداکثر یک ماه و نیم دیگر دستورالعمل موضوع صادر می‌شود./ ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *