بخش اول گفت و گو با آقای یوسف مجتهد مرد قانون ایثارگران

در گفت و گو با یوسف مجتهد بررسی شد:
ماده ۳۸ و بایدها و نبایدهای مربوط به آن

قرار بوده یگان ها حکمی صادر کنند و یک رونوشت از حکم به فرد بدهند که اگر اشتباهی در آن هست، اصلاح شود. حکم کارگزینی در برابرت باشد که بدانی اشتباه شده یا نه!…

 

فاش نیوز – در گفت و گویی که به صورت تلفنی با یوسف مجتهد داشتیم، جزئیاتی از مراحل تصویب و اشکالاتی که بر ماده ۳۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران وارد است مورد نقد و بررسی قرار گرفت که در اینجا تقدیم کاربران عزیز می شود:

یوسف مجتهد: اجرای مورد ماده ۳۸، یک گام موثر و خوب است اما باید یک اطلاع رسانی درمورد چند نکته تاریک آن بشود. ما این نکات را در جلساتی که رفتیم، گفتیم. بااینکه قرار بود توافقات به صورت جمعی پیگیری شود اما آخر کار طوری توافق صورت گرفت که مطلوب نبود! هرچند هنوز هم اجرایی نشده! یعنی اردیبهشت ۹۶ابلاغ شده اما اجرایی نشده!

فاش نیوز: یعنی هیچ؟ پارسال سردار شریفی گفت اسامی ۳۰۰۰۰ جانباز برای اجرا به بنیاد ابلاغ شده است!
– منطبق با این قانون نه، اگر داده بودند یک گزارشی از آن وجود داشت؟ متاسفانه قرار بود اصلاحاتی صورت بگیرد اما نگرفت! سال ۹۴ دوستان در راهپیمایی ۲۲ بهمن سردار فیروزآبادی رو دیدند. موضوع را مطرح کردند. ایشان هم دستور داد که همه سازمان های ذیربط در نیروهای مسلح از سپاه گرفته تا ارتش تا نیروی انتظامی و وزارت دفاع و ساتا و خود ستاد کل را دعوت کردند و خودشان هم در اولین جلسه حضور داشتند و نماینده بنیاد جناب انصاری هم بودند. آقای ایزدی هم دعوت شدند و بحث ها شروع شد.
کمیته ای برای پیگیری مواد ۳۸ و ۳۹ جهت اجرایی شدن تشکیل شد که شروع به کار کند. یکی از اشتباهاتی که رخ داده، اجرایی کردن ابتدایی ماده ۳۸ بود. این کار بسیار اشتباه است چون ماده ۳۸و ۳۹ قابل تفکیک نیستند! یک موضوع است.

فاش نیوز: ماده ۳۹ چیست؟
– ماده ۳۹ مربوط به حالت اشتغالی هایی است که از دستگاه حقوق می گیرند. آنها هم باید حقوقشان مطابق همین سیستم صادر شود و تحویل صندوق بازنشستگی مربوطه شود. آنها هم باید مطابق نیروهای مسلح دریافتی داشته باشند اما ایشان آمده اند که ماده ۳۸ را اجرا کنند و ماده ۳۹ ها مانده اند! تازه ماده ۳۸ هم هنوز اجرا نشده!
درهرحال جلسه تشکیل شد، توافقات و اصلاحات به صورت زبانی صورت گرفت اما خروجی در انتها به صورتی شد که در آن ۵-۶ تا نکته تاریک وجود دارد! اینها موجب ضایع شدن حق بسیاری را فراهم می کند که باید درموردش بحث جدی شود.

فاش نیوز: ممکن است این موارد را بفرمایید؟
– اول تاریخ اجراست. ببینید این ماده از تاریخ ۲/۳۱ / ۹۶ ابلاغ شده. قانون جامع ۲/ ۱۰ / ۹۱ مصوب شده. ماده ۳۸ هم ماده جدیدی نیست و تکرار مصوبات پیشین قوانین است. مثل قوانین قبلی یعنی اینکه ماده ۳۸ چیز جدیدی نسبت به قوانین قبلی نگفته است . ما بحث پرداختی حالت اشغالی ها را با حقوق کادر نیروهای مسلح که فقط در قانون جامع نداریم! پیش از آن هم داشتیم. آن چه می شود؟! اصلا بگیریم قبل از قانون جامع هم هیچ! از بعد قانون جامع، ما به تفاوت ها و این تاخیر به کجا میرسد؟ از تاریخی که ابلاغ کرده اند، چرا اجرا نکرده اند؟!
قرار بوده یگان ها حکمی صادر کنند و یک رونوشت از حکم به فرد بدهند که اگر اشتباهی در آن هست، اصلاح شود. حکم کارگزینی در برابرت باشد که بدانی اشتباه شده یا نه! از ۳۱ /۲ حکمی به کسی داده اند؟! تازه اگر قرار است اجرا شود، آیا برای یک نفر اجرا شود و برای یک نفر نشود؟! و بعد اینکه قرار است یکسان باشد نه اینگونه؟!
سوال دیگر اینکه این یگان ها اطلاعات افراد را از کجا جمع آوری کرده اند؟! مثلا نیروهای مسلح حکمی که می خواهند برای افراد صادر کنند، آمده اند پرسیده اند که فرد اطلاعات، تغییرات، اولاد و … را اعلام کند؟! البته اعلام کرده اند ولی عمومیت ندارد! فرم هایی به کادر داده اند و اعلام کرده اند. به دیگران هم فرم دیگری اعلام کرده اند اما خیلی از شهرستان ها هنوز بی اطلاعند! اجرا هم نشده! این است که باید حکم اجرا شود. هرگاه حکم کارگزینی به دست شما رسید، میتوانید بگویید این اقدامات برای من انجام شده.
نکته مبهم دیگر در این قضیه اینکه گفته اند اختصاص ما به جبهه است. یعنی بخشی از افراد حذف می شوند. درصورتی که ایشان از قبل قانون داشته اند! چرا قانون خودش اجرا نشده! اصلا بحث ما همین بود که باید نیروهای مسلح اصلاح میکرده یعنی باید مشخص میشده که آن فردی که درحال اعزام است، وضعیت دریافتی اش به چه صورت است! با چه نظام و وضعیتی درحال اجرا بوده؟!

خواهشمندم به ادامه گفت و گو در لینک زیر توجه فرمایید 

بخش دوم گفت و گو با آقای یوسف مجتهد مرد قانون ایثارگران

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *