بخش دوم گفت و گو با آقای یوسف مجتهد مرد قانون ایثارگران

مثلا یک قانون جدید بیاید که همه را پوشش دهد. درست است؟
– احسنت. ایشان می گویند براساس قانون مدیریت خدمات کشوری. خوب احکام نیروهای مسلح خودش بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری ست . پس تفکیک اینها معنا ندارد! آنها را می خواهید با چه اشلی بدهید؟ از خودتان؟! آیا می خواهید برخی تسهیلات را بدهید؟ مثل مسکن و … ؟ که اینها که بوده اند از قبل و مصوبه و توافق داشته اند! یعنی یک ابهام جدی کارشناسی در قضیه هست. به یک شکلی دارند این بندگان خدا را سر می دوانند!

بعد آمده درجای دیگری گفته اینهایی که در دستگاه دیگری هستند، شاغلین دستگاه ماده ۲ از این مورد بهره مند نیستند! این را روی چه حسابی گفته اند؟!

گفته اند در شرایط، مشمولین حالت اشتغال موضوع ماده ۲ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران نباشد. اینها درست اما نحوه محاسبه چگونه باید باشد؟ ماده ۳۹ را چه زمانی می خواهید تصویب کنید؟ در صورتی وقتی اشل هر دو موضوع یکی است چه معنی دارد این دو را از هم جدا می کنید. یعنی ماده ۳۸ و ۳۹ را از هم جدا میکنید. فرقش این هست که در ماده ۳۹ حکم را به دستگاه و صندوق بازنشستگی اعلام می کنید ولی ماده ۳۸ را به بنیاد اعلام می کنید. می توانستید این دو را یکی کنید.

به خاطر بار مالی بوده که از هم جدا کرده اند و به همین خاطر اولویت بندی کرده اند؟
– بله. ولی چرا اولویت بندی باید بشود. این دو موضوع اولویتی نسبت به هم ندارند. مثلا یک جانباز ۷۰ درصدی که از بنیاد حقوق میگیرد با جانباز ۷۰ درصدی که از آموزش و پرورش حقوق میگیرد چرا باید تفاوت داشته باشند. اتفاقا” چون جانبازان ماده ۳۹ بین دستگاه ها توزیع میشوند بار مالی برای دستگاه ها سنگین نمی شد.. هر انگیزه ای که باعث این جدا افتادن این دو گروه شده خلاف قانون است. یعنی نوعی تبعیض و خلاف قانون دارد اتفاق می افتد.

بالاخره وقتی منابع محدود است شاید ناگزیر به این جدایی شده است؟
– ببینید یک بار می گویند از جانبازان ۷۰ درصدی شروع می کنیم و این با توجه به محدودیت منابع تا حدودی منطقی است و همینطور به دسته های پایین تر اولویت بندی شوند که قبلا هم این اولویت بندی ها بود. اما الان بین دو فرد با وضعیت مشابه تفاوت قائل می شوند.

شاید به خاطر این است که جانبازی که از بنیاد حقوق می گیرد بالاخره یک متولی دارد اما جانباز بسیجی متولی دیگری ندارد؟
– این حرف درستی نیست. متولی پیگیری امور همه این افراد بنیاد است و همه اینها بسیجی یا وظیفه هستند.

منظورم از بسیجی این است که مثلا از سپاه اعزام شده ولی چون بسیجی بوده و جایی اشتغال نداشته متولی خاصی ندارند.
– شما فرض کنید که یک بسیجی از طرف آموزش و پرورش با هماهنگی سپاه اعزام شده باشد و دیگری به صورت داوطلبانه از روستا به جبهه اعزام شده بدون اینکه جایی اشتغال داشته باشد چه فرقی باید بین پرداخت حقوق آنها باشد؟ قانون فرقی بین این دو نگذاشته است.

بالاخره کسی که از آموزش و پرورش اعزام شده با یک اشل حقوقی پرداختی دارد.
– اشکال ندارد و آن حقوق حقش است و اگر هم جبهه نمی رفت آن حقوق را می گرفت. بحث بر سر انطباق حقوق همه این افراد با کادر نیروهای مسلح است.

گفته بودند آنهایی که جبهه رفته و در جبهه مجروح شده اند دارای اولویت هستند.
– این یک نکته دیگری است. گفته اند افرادی که در بازه زمانی دفاع مقدس دچار مجروحیت شده اند به استثنای موارد مربوط به ترور مشمول ماده ۳۸ نمی گردند. و این نهایت بی انصافی است. ما که ترور هدف را نگفته ایم. اگر ترور هدف را می گفتیم باز جای توجیه داشت. چون فقط عبارت ترور را آورده ایم مثلا اگر یک بمب گذاری در جایی انجام گرفته باشد، فرد مجروح شاملش می شود. اما یک رزمنده دفاع مقدس که حین برگشت از خط مقدم دچار حادثه شده از این قانون خارج می شود. ما می گوییم چرا ماده های قبلی را اجرا نکردید. شما موارد قبلی را اجرا کنید خود ماده ۳۸ در دل اجرای مواد قبلی اجرا می شود. مصوبات قبل ازماده ۳۸ می گفت همه کسانی که جانباز می شوند حقوقشان مطابق کادر ثابت نیروهای مسلح پرداخت شود و استثنا هم نداشت.

یک ابهام در رتبه ها وجود دارد. چرا سقف درجه بسیجی با وظیفه تفاوت داشته باشد؟ ما برای وظیفه درجه ۱۷ را می گذاریم و برای بسیجی ۱۹ میگذاریم و بعد در یک جمله ابهام آمیز در قالب بند ب نکته ای آورده شده است.درحالی که قانون این را نگفته و کاملا من درآوردی است.

خواهشمندم به ادامه گفت و گو در لینک زیر توجه فرمایید 

بخش سوم گفت و گو با آقای یوسف مجتهد مرد قانون ایثارگران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *