بخش سوم گفت و گو با آقای یوسف مجتهد مرد قانون ایثارگران

یعنی اگر یک بسیجی و یک سرباز وظیفه هر دو در جبهه مجروح شوند درجه بسیجی بالاتر درنظر گرفته می شود که آن موقع متوجه شدند که این غلط است ولی دوباره در دستور العمل قرار داده اند. یعنی حرف کارشناسان نیروهای مسلح اهمیت داده نمی شود ولی نظر یک کارشناسی که همینطوری آیین نامه من درآوردی تدوین می کند ملاک عمل قرار می گیرد.

هیچ توجیهی هم در جلسات آورده نشده است؟
– نه هیچ توجیهی آورده نشده و قرار بود این موضوع اصلاح شود که نشد و این خلاف صریح قانون است.
اول اینکه آئین نامه نیاز به توافق ندارد. الان یک مجرای قانونی در نیروهای مسلح وجود دارد که با آن آیین نامه به کادرشان حقوق می دهند. قرار بود همین اجرا شود و اگر واقع بین باشیم حتی نیاز به آئین نامه هم نداشته است. نیاز به آیین نامه هم نبوده چون یک سیستم جاری است.

– باید اطلاعات را تحویل بدهند؛ بر اساس آن حساب می کنند و به بنیاد اعلام می کنند. بخش هایی از آیین نامه من‌درآوردی است.

کار اضافی است.
– بله کار اضافی بود ولی چون وادار کرده بودند، مجبور بودیم حضور پیدا کنیم. به دلیل اینکه از ایرادهای اساسی تر جلوگیری کنیم.

شما فرضتان این است که یک سازمان دارید و به صد نفر پرسنل حقوق می دهید. وقتی ده نفر دیگر را استخدام می کنید، دوباره برای آن ها اشل آیین نامه تنظیم می کنید؟! فقط در صورتی که در قانون گفته باشد استخدام های از این زمان به بعد آیین نامه های دیگری باید اجرا شود،‌ شما آیین نامه دیگری می نویسید.

نکته ای که از این ها بدتر است، بحث بند پنجم بازنشستگی است که مربوط پاداش و مرخصی هاست، می گوید: مشمولین ماده ۳۸ هنگام نیل به بازنشستگی که پس از ۳۰ سال از اولین دریافتی ماهانه که از بنیاد شهید و امور ایثارگران صورت گیرد. این «از اولین دریافتی» خیلی خطرناک است. اصلا چنین چیزی نبوده. (آخرین مجروحیت + سوابق قابل قبول)

این جنایت است. خیلی از بچه ها عمرشان به گرفتن این پاداش کفاف نمی دهد.
شما فرض کنید طرف مثلا سال ۹۰ گرفته باشد، چه زمانی ۳۰سالش می شود؟ یا مثلا سال ۸۶ گرفته باشد، چه زمانی ۳۰ سالش می شود؟ کجا این را گفته است؟! درحالی که قانون حالت اشتغال (این نکته را دقت کنید. این را ما بحث مفصلی با آنها کردیم و پذیرفتند و قرار بود اصلاح شود. بحث توافق شد، قطعی شد، به عنوان اخرین مجروحیت چون آخرین مجروحیت که ملاک بود، الان همه ۳۰ سالشان تمام شده شده. باید می آمدند حساب می کردند و می دادند.

سردار شریفی می گفت: سال ۹۶ شروع به اجرا می شود.
– شما در یک میز گرد دعوت کنید و بگویید که آقایان شریفی، سعیدی و بقیه مرتبطین با این دستورالعمل بیایند تا پاسخگو باشند و همه چیز برای ایثارگران روشن شود. شبهات زیادی در این قضیه مطرح است.

سِمَت آقای سعیدی چیست؟
– ایثارگران ستادکل نیروهای مسلح.

اگر بتوانیم چنین میزگردی ترتیب بدهیم خیلی خوب است.
– این همه سر و کله زده شد، با آنها بحث شد، هیچکدام هم چیزی برای گفتن نداشتند. کم آوردند و ادعا کردند که تمام مطالب درست است. بعد یک مرتبه زیرش می زنند و چیز دیگری می بُرند و توافق می گیرند. که آن را هم اجرا نکردند. جالب است!
حکمی بدهید به بچه ها ببینند چه بلایی سرشان آوردید. احتمالا این ها را گروه گروه جدا می کنند و به یک جماعت اقل، محدود، خلاف قانون تقسیمشان می کنند. آن هم برای آنکه به ظاهراجرایش کنند مدام عقب می اندازند.

در بازنشستگی هم مثلا دونفر باهم به جبهه می روند و یکی از آنها شهید می شود که بسیجی بوده است و دیگری جانباز. شهید پاداشش را خانواده اش گرفته ولی جانباز نگرفته است و هر دو هم یک قانون دارند. البته خانواده شهدا هم پاداششان را مثل جگرزلیخا به آنها داده اند. خانواده شهدا را خیلی اذیت کرده اند. یک بخشی هنوز مطالباتشان را نگرفته اند. ولی هرچه باشد از جایی شروع کرده اند که مبنای شروعشان هم تاریخ اعزام و شهادت بوده است.

کسی که جانباز بوده و باید بازنشسته می شده ولی هنوز حقوقی به او پرداخت نکرده اند و جانباز فرد شهید شده است چطور؟ به خانواده او داده اند؟
– خیر. آنها هم مانده اند. ولی بخشی از آنها که قدیمی تر شهید شده اند، یحتمل گرفته اند. ولی جانبازانی که تازه شهید شده اند خیر. می مانند تا وقتی که تامین منابع شود. اگر تامین شود پرداخت می کنند.

امسال سال بحرانی بنیاد است. منابعش به شدت محدود است. بودجه اش پاسخگو نیست و برای این هم اجرا نشده و سپاه و نیروهای مسلح هم یک نسخه از احکام را به افراد نمی دهند. گویا با هم هماهنگ کرده اند.

خواهشمندم به ادامه گفت و گو در لینک زیر توجه فرمایید 

بخش پایانی گفت و گو با آقای یوسف مجتهد مرد قانون ایثارگران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *