بخش پایانی گفت و گو با آقای یوسف مجتهد مرد قانون ایثارگران

آقای شریفی اگر خیلی مدعی حمایت است، احکام نسخه های افراد را بدهد. من در همان جلسات گفتم: نمی خواهد دلسوزی کنید. شما حکم بزنید به افراد بدهید، خود ما به دیوان می رویم و رای می گیریم.
خود شما دلیل اینکه چرا ندادند را که گفتید، منابع ندارند.
– تفاوت این است که منابع برای پاداش های کلان میلیاردی هست، منابع برای زدوبندها هست. یک مدیر بیاورند که پاداش پایان خدمتش را نگرفته باشد. این ها را باید از ۳سال پیش که بحث بود، سازماندهی می کردند. ما بحثی که با آقایان داشتیم این بود که شما بیایید در یک پروسه ۳ ساله مطالبات این ها را حساب بکنید. شما بیایید پاداش را حساب بکنید بگویید می شود aریال. ولی در یک پروسه سه ساله تعهد بدهید که اجرا کنید. حداقل طرف بداند دارد به روز می گیرد. این است که متاسفانه مشخص نیست اینها می خواهد کی اجرا بشود، اصلا زمانی که بخواهد اجرا بشود این آقایان نیستند. همین الان در حال بازنشستگی هستند، کدام یک از اینها ده پانزده سال دیگر هست؟

 

بهترین کار یک میزگرد است، اینها را دعوت کنیم و بگوییم این روش شما منطبق کدام روش قانونی است؟ البته همین هم که تصویب شده خودش چند گام به جلو حرکت کردن است و جای شکرش باقی است که تا اینجا آمده اند؛ بقیه اش را باید اصلاح کرد. از اینها همین را هم نمی شود انتظار داشت، همین هم اگر فشارها و پیگیری های برخی افراد، تشکل ها، انجمن ها و کارهای رسانه ای فاش نیوز نبود، انجام نمی گرفت. همین که آقای فیروزآبادی آمد در ۲۲ بهمن و در حین راهپیمایی بچه ها را دید و رئیس وقت ستاد کل نیروهای مسلح از اینکه قوانین ایثارگران اجرا نشده تعجب کرد حرکت خوبی بود.

او در آن جلسه به آقایان تندی کرد و گفت: «شما حق چه کسانی را نمی دهید؟! اصلا چطور انگیزه ایجاد می شود در نیروهای مسلح که می‌بینند با جانبازان اینگونه رفتار کردید؟» آنجا چطور همه ساکت بودند و حرفی نمی زدند؟ آقای انصاری و سعیدی به صراحت در آنجا گفتند: همه این موارد درست است ولی منابع نداریم. آقای فیروزآبادی گفت: مگر چقدر می شود؟ ما این همه خرج می کنیم، این همه حقوق به بازنشستگان نیروهای مسلح می دهیم؟ مگر چقدر هستند؟ به اینها که می رسد نداریم؟

بعضی از مقررات را گفت تا پایان سال ۹۵ من مهلت می دهم. ما می‌بینیم هیچ یک اجرا نشد. ایشان به عنوان رئیس سابق ستادکل نیروهای مسلح هنوز هم حی و حاظر هستند و می شود با ایشان ملاقات کرد. گفت: «این موضوع را طی چند جلسه تهیه کنید، من خودم در روزی که جلسه نهایی می شود خواهم بود»؛ که عمر مدیریتی ایشان کفاف این مسئله را نداد و با آقای باقری عوض شدند.

به نظر می آید باید جلسه مشابهی با رئیس جدید برگزار کنیم؟
– هر چه تلاش کردیم، به هیچ وجه مجال نمی دهد. در جلسه اسفند ۹۵ من این گلایه را به آقای محسن رضایی کردم و گفتم: آقای باقری وقت نمی دهد. سردار جعفری وقت نمی دهد. بعد از آن جلساتی که بوده کشیده اند کنار و شاید هم دیدگاهشان این نیست. صراحتا” ایشان گفتند پیگیری می کنم و من وقت می گیرم.

از اسفند ۹۵ آقای رضایی اقدام کرده یا نه؛ نتوانسته برای تشکل وقت بگیرد؛ یا یادش رفته و یا محل نگذاشتند. من به دوستان گفتم بیایید یک نامه سرگشاده محکم به آقای باقری بزنیم. مگر چه شده که شما این قضیه را رها کردید. در جلسه آقای فیروزآبادی ایشان (سردار باقری) به عنوان معاون نیروی انسانی بود، یکی از بحث ها همین است. من خودم با آقای زاده کمند تلفنی صحبت کردم، گفتم شما الان آمدی جای آقای باقری و شدی معاون نیروی انسانی، گفتم پیگیری بکنند، اما نشد. یعنی همه این ها در تضییع حقوق بچه های جانباز متفق هستند. این اتفاق خوبی نیست. در جلسه اسم آوردیم که خود شماها می گیرید ولی نوبت به اینها که می رسد، رهایشان کردید.

فیش حقوقی تعدادی از آقایانی که دارند با درجه ۱۹ حقوق می گیرند، را با بچه ها مقایسه کنید.
چه چیزی بیشتر در حقوق درجه ۱۹ تاثیر دارد؟
– مدرک تحصیلی. همه نظامی بودند و در جنگ بودند. هر ۴ سال یک درجه که فقط ۵ سال سرهنگی است که یک سال است. حضور در جبهه و مجروحیت و دیگر موارد ترفیع دارد که امتیازاتش جداست و محاسبات فوق العاده تعریف می شود.
مثلا کسی که دکتری دارد، ببیند از زمان مجروحیت، هر چهار سال حساب می شود و درجه اش همان است. مثلا فرد هرچه بوده بوده، با آن درجه ها بشود سروان، درجه ۱۳، ۴سال ۴ سال به جلو برود و ۳۰ سال مجروح است که می شود ۷ درجه، ۷ به ۱۳ اضافه شود می شود ۲۰، یعنی سپهبد! اول آمدند با یک گردش کار، نصب درجه را از اینها گرفتند. حالا گفتیم نیروهای مسلح ضوابط خودش را دارد، حالا درجه نمی دهید دیگر مزایا و حقوق را که باید بدهید. در جایی گفتم چطور بعضی شماها ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان حقوق دارید می گیرید ولی یک بسیجی یک و دویست می گیرد صدای شما در می آید؟ این قانون است. باید حقوق را بدهید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *