برگزاری هجدهمین سالگرد سید آزادگان و شهدای غریب آزاده  سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷ در تالار اندیشه حوزه هنری

برگزاری هجدهمین سالگرد سید آزادگان و شهدای غریب آزاده  سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷ در تالار اندیشه حوزه هنری

قائم مقام مؤسسه پیام آزادگان برنامه های هجدهمین سالگرد رحلت حجت الاسلام و المسلمین علی‌اکبر ابوترابی فرد را تشرح کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا, نشست خبری گرامیداشت سالگرد وفات سید آزادگان حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ابوترابی فردصبح امروز با حضور فریبرز خوب نژاد قائم مقام مؤسسه پیام آزادگان واصحاب رسانه در محل این مؤسسه برگزار شد.
خوب نژاد در ابتدای این نشست گفت: به دلیل اینکه همجدهمین سالگرد رحلت مرحوم ابوترابی فرد همزمان با سالروز شهادت امام علی(علیه السلام) و رحلت امام خمینی (رحمه الله علیه) بود, تصمیم بر این شد تا مراسم گرامیداشت و پاسداشت رشادت های سید آزادگان و ۵۷۲ شهید غریب آزاده را بعد از ماه مبارک رمضان برگزار کنیم. این مراسم روز سه شنبه ۲۹ خرداد۹۷ از ساعت ۱۸ الی۲۰ با حضور جمعی از خانواده آزادگان و سخنرانی مقامات لشکری و کشوری در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد. همچنین در این مراسم از ۷ جلد کتاب خاطرات آزادگان رونمایی خواهد شد که یک عنوان از این کتاب ها دوران کودکی و نوجوانی مرحوم ابوترابی است که به برای نوجوانان و به صورت رمان به چاپ رسیده است.تقدیر از خانواده آزاده مرحوم زلفی که اعضای بدن خود را نیز بعد از فوت اهدا کردند نیز از دیگر بخش‌های این مراسم است.
وی ادامه داد: امسال مراسم گرامیداشت مرحوم ابوترابی فرد تقارن بسیار زیبایی با سالگرد شهادت شهید چمران پیدا کرده است. این دو, فردی عاشق بودند و متن ادبی شهید چمران برای مرحوم ابوترایب حاکی از این موضوع است.
قائم مقام مؤسسه پیام آزادگان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه از سال۹۶ و ابتدای سال ۹۷, ۷۰ نفر از آزادگان فوت کردند و این برای جمعیت ۴۰ هزار نفری آزادگان آمار خوبی نیست، گفت: تعداد زیادی از این آزادگان به بیماری های خاص و پیشرفته مبتلا شدند و در بستر بیماری هستند و این نشانه خوبی نیست که این جمعیت و سرمایه سرزنده فرهنگی ایران در این سن درد بیماری را حس کنند و از دنیا بروند.
وی ادامه داد: مرحوم ابوترابی فرد دارای دغدغه های بزرگی در زمینه رسیدگی به وضعیت آزادگان بودند و حتی به خاطر این موضوع گریه می‌کردند و فرد مطلعی از وضعیت و مشکلات آزادگان بودند.حقیقتاً کسانی به اندازه مرحوم ابوترابی برای انقلاب کار نکرده و همچنین آزادگان فعال‌ترین قشر جامعه هستند و دارای تحصیلات و فعالیت در جامعه هستند. و امام(رحمه الله علیه) و مقام معظم رهبری تاکید بر روی آزادگان و تولیدات اثر در این موضوع هستند و تقریز بسیار زیبای سرباز کوچک امام نمونه ای از این تاکید است.
خوب‌نژاد آزادگان را افرادی زاهد, قانع و ساکت برشمرد و گفت که قانون های متعددی در خصوص شهدا, جانبازان و آزادگان جود دارد که پس از تشکیل بنیاد شهید انجام شد ولی پس از تدوین قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران که به صورت آزمایشی درحال اجراست و بزودی رسمی اجرا می‌شود,این قانون دارای نقص های متعددی است و مشکلات و دغدغه‌های آزادگان در آن دیده نشده است و این ادعا را می‌کنم که اگر کلمه آزادگان در قانون برداشته شود هیچ اتفاقی برای آزادگان نمی افتد و هر تسهیلاتیکه برای جانبازان ۲۵ درصد دیده شده برای آزدگان هم دیده شده است.
وی افزود: این در حالی است که در این قانون برای سالهای اسارت آزادگان هیچ چیزی دیده نشده و آزادگان مشکلاتی دارند که جانبازان ندارند و آزادگان با بیماری‌هایی دست و پنجه نرم می‌کنند که جانبازان آن بیماری ها را ندارند. متاسفانه معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید هم در خواب عمیقی است و این دوستان با آزادگان ارتباطی ندارند تا از دردهای آنان مطلع شوند. عمده بیماری آزادگان بیماری‌های گوارشی است و یک پایش مستمر و مستقل برای آزادگان دیده نشده است.
قائم مقام مؤسسه پیام آزادگان تصریح کرد: از بنیاد شهید درخواست داریم در این قانون بازنگری کند و پیشنهاد می‌کنیم به خاطر دردها و آلام آزادگان, آنها را همسان با جانبازان ۵۰ درصد در نظر ببینید و بخش عمده ای از مشکلات درمانی پیگیری شود. این قانون را باید به گونه ای نوشت که همه از آن بهره‌مند شوند.
خوب نژاد عنوان کرد: متاسفانه آزادگان در ۳۱ استان و دفاتر استانی بنیاد شهید و شرکتها و ادارات کل و شورای مدیریتی بنیاد شهید بجز در استان کرمان, هیچ جایگاه مدیریتی ندارند و این در حالی است که آزادگان دارای تجربیات و مهارت های زیادی هستند که از این ظرفیت بهره برداری نمی شود و اکثرشان بازنشسته و یا در بستر بیماری هستند و مشکل ما با بنیاد شهید این است که آزادگان در هیچ برهه ای دیده نمی‌شوند. البته قصد من خط کشی بین شهدا و آزادگان و جانبازان نیست ولی این حقایقی است که وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *