بلاتکلیفی داوطبان ایثارگر از قانونی که قرار است عطف به ماسبق شود

سهمیه ایثارگران در کنکور، امتیاز ناچیزی است برای کسانی که به خاطر حفظ این آب و خاک از هر داشته گرانبهایی مانند پدر، مادر، همسر، فرزند، مال و منال گذشتند و راهی جبهه ها شدند و برای نگاهداشت ایمان و سرزمین از جان مایه گذاشتند.

بلاتکلیفی داوطبان ایثارگر از قانونی که قرار است عطف به ماسبق شود

طاهره ساعدی

سهمیه ایثارگران در کنکور، امتیاز ناچیزی است برای کسانی که به خاطر حفظ این اب و خاک از هر داشته گرانبهایی مانند پدر، مادر، همسر، فرزند، مال و منال گذشتند و راهی جبهه ها شدند و برای نگاهداشت ایمان و سرزمین از جان مایه گذاشتند. بهترین زمان زندگیشان را که می بایست در کنار خانواده، همسر و فرزندان بودند و صرف خود می کردند به رویارویی با دشمنان گذراندند بعضیشان دیگر برنگشتند و نگاهبان جاودانه ایران شدند و برخی که برگشتند یا یادگاری از جنگ در بدن دارند یا عضوی از بدن را در انجا گذاشتند و امدند. در تمام دنیا به کسانی که به دفاع از خاک برخاسته اند و سربازانی که در جنگ ها مشارکت کرده اند امتیازات ویژه ای می دهند ما نیز مستثنا نیستیم از این امر، مخصوصا که باور داریم جایگاه کسانی که در دفاع مقدس جانشان را و یا بخشی از جسمشان را و یا عمرشان را داده اند بسیار والاست و اعطای امتیازاتی مانند سهمیه فقط ادای دین ما به این عزیزان است و قدردانی ناچیزی از زحمات ایشان وگرنه در قیاس با کار بزرگ و ارزشمندی مانند از جان گذشتگی که ایشان برای حفاظت از ما کردند هیچ است و حتی جبران بخش کوچکی از ان فداکاری ها و ایثارگری ها را نمی کند.

سهمیه ها چیزی نیست که برای اولین بار به خاطر ایثارگران اعمال شده باشد چنانکه می دانیم سابقه ای طولانی در ازمون های کنکور ایران داشته است و هدف ایجاد ان برقراری عدالت اموزشی برای تمامی کسانی بوده است که در ایران زندگی می کنند و می خواهند وارد دانشگاه شوند به عبارتی دیگر، برای ایجاد فرصت یکسان بهره مندی از تحصیل در دانشگاه توسط فرزندان این مرز و بوم، سهمیه ای به نام مناطق ایجاد شد تا دانش اموزانی که به خاطر زندگی در یک روستا یا شهرستان دور افتاده به دلیل دور بودن از پایتخت و مراکز استان ها از امکانات و شرایط لازم اموزشی برخوردار نبوده اند بتوانند امکان تحصیل در دانشگاه ها را داشته باشند. در همین راستا، و برای برخورداری خانواده های شاهد و ایثارگر که با حضور خود یا عزیزانشان در جنگ تحمیلی، منافع کشور و جمع را بر منافع خود ترجیح دادند نیز قوانینی به تصویب رسید و در قانون ۵ ساله ششم نیز ضوابطی برای داوطلبان ایثارگر دانشگاه گنجانده شد تا فرصتی برای تحصیل در دانشگاه ها برایشان ایجاد شود.

به عبارتی از سال ۶۳ سهمیه ایثارگران اعمال شد که شامل جانبازان ( با هر درصد جانبازی ) ، همسر و فرزند جانبازان ۲۵ % و بالاتر ، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنین فرزندان و همسران شهدا می شود . اما از کنکور ۹۶ و با اجرای قانون برنامه پنجساله ششم اقتصادی ، جانبازان زیر ۲۵ درصد ، همسر و فرزندان آن ها ؛ همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه نیز مشمول سهمیه ایثارگران می شوند . اما بهره مندی از سهمیه ایثارگران برای این دو گروه متفاوت است . به این شکل که ۲۵ درصد از ظرفیت هر رشته محل به جانبازان ( با هر درصد جانبازی ) ، همسر و فرزند جانبازان ۲۵ % و بالاتر ، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنین فرزندان و همسران شهدا اختصاص پیدا می کند ( سهمیه ۲۵ درصدی ) و مشمولان جدید سهمیه ایثارگران که همان جانبازان زیر ۲۵ درصد ، همسر و فرزندان آن ها ؛ همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه می باشند ۵ درصد از ظرفیت دانشگاه ها را به خود اختصاص می دهند . ( سهمیه ۵ درصدی )

البته باید در نظر داشت با وجود اینکه ظرفیت جداگانه به داوطلبان سهمیه ایثارگران اختصاص پیدا کرد ، ولی کسب یک حدنصاب حتی با وجود خالی بودن ظرفیت الزامی شد . این حد نصاب طبق قانون برنامه ششم توسعه، برای هر دو گروهی که از سهمیه ایثارگران استفاده می کنند برای قبولی در هر رشته محل ، کسب ۷۰ درصد نمره آخرین نفر قبولی می باشد . اما اکنون این حد نصاب با مباحث زیادی از سوی برخی نمایندگان مجلس و وزارت علوم روبرو شده است به گونه ای که با طرحی که از سوی کمیسیون اموزش در مجلس به تصویب رسید حدنصاب قبولی در کنکور سراسری از ۷۰ به ۸۰ درصد و برای رشته های پر متقاضی کسب ۸۵ درصد نمره آخرین فرد قبولی الزامی شد . البته این طرح هنوز در سطح علنی مطرح نشده و به تصویب مجلس نرسیده است ولی باعث تشویش، نگرانی و بلاتکلیفی داوطلبان شاهد و ایثارگر شده است.

نمایندگان حق دارند قوانین را اصلاح کنند، شفاف سازی کنند یا ایهام ان را برطرف کنند ولی باید در نظر داشت هر سخن وقتی و هر نکته مکانی دارد منکر ان نیستیم بهترین مکان برای تصویب هر قانونی، مجلس است ولی از حق نباید گذشت که به گفته برخی نمایندگان و کارشناسان انتخاب زمان طرح موضوع سهمیه و حدنصاب، بدسلیقگی بود یعنی می توان گفت نمایندگان موافق طرح، بدترین زمان را برای ان انتخاب کردند. درباره این طرح از چند ماه پیش بحث و جدل هست و موافقان و مخالفان هر روز نظر می دهند ولی کاش نمایندگان زودتر تصمیم می گرفتند و تکلیف خود، طرح و داوطلبان ایثارگر را روشن می کردند این بلاتکلیفی خوراکی شده است برای رسانه ها که هر روز از قول یک نماینده جمله ای را بیان کنند و باز باعث سرگردانی جامعه شاهد و ایثارگر شوند. در شرایط کنونی و زمانی که داوطلبان شاهد و ایثارگر به دنبال انتخاب رشته هستند با توجه به سخنان ضد و نقیض طرح شده در مجلس بلاتکلیف مانده اند، نگرانند، نمی دانند چه کنند ایا با توجه به حدنصاب ۷۰ درصد انتخاب رشته کنند یا نه، مخصوصا که بعضی گفته ها نشان از ان دارد که در کمال شگفتی و بر خلاف ضوابط و قوانین، قرار است قانون جدید در صورت تصویب، عطف به ماسبق شود./حیات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *