چهارشنبه , تیر ۱۵ ۱۴۰۱
قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار / اخبار جانبازان / تسهیلات جانبازان زیر ۲۵درصد شامل چه مواردی می شود؟

تسهیلات جانبازان زیر ۲۵درصد شامل چه مواردی می شود؟

خبرگزاری راست قامتان: بسیاری از جانبازان زیر ۲۵ درصد از عدم اختصاص تسهیلات گله داشتند اما تسهیلات و امکانات رفاهی برای این افراد هم در نظر گرفته شده است که به این شرح است:

الف- در تمامی قوانین و مقررات مصوب، چنانچه با ذکر درصد محدودیتی برای بهره‌مندی جانبازان تعیین نشده باشد، آن امتیاز به تمامی جانبازان با هر درصدی تعلق خواهد گرفت و مجریان نمی‌توانند محدودیتی در اجرا قائل شوند؛ به طور مثال در قانون واگذاری خودرو، جانبازان ۵۰درصد و بالاتر مشمول این امتیاز می‌شوند، لذا واگذاری خودرو به درصدهای پایین‌تر از ۵۰درصد مجاز نخواهد بود.
ب- چنانچه در قانون، استفاده از تسهیلات را به تشخیص کمیسیون یا شورایی گذاشته باشند، بهره‌مندی از تسهیلات پس از تأیید آن کمیسیون یا شورا خواهد بود؛ به طور مثال در قانون حالت اشتغال درصد، ملاک بهره‌مندی از حقوق حالت اشتغال نیست، اما تشخیص ازکارافتادگی برای دریافت حقوق حالت اشتغال، با کمیسیون‌های پزشکی ذی‌صلاح در بنیاد و نیروهای مسلح است.
ج- اغلب امتیازات و تسهیلات در قوانین شامل مستخدمین دستگاه‌های اجرایی است. لذا جانبازانی که مستخدم نیستند کمتر از این امتیازات برخوردار هستند که این نقص فقط توسط مقنن قابل رفع است.
د- اهم تسهیلاتی که جانبازان زیر ۲۵درصد می‌توانند همانند جانبازان ۲۵درصد و بالاتر از آن بهره‌مند شوند، به قرار زیر است:
۱ – اعاده به خدمت: این جانبازان چنانچه به صورت رسمی، قراردادی، پیمانی، روزمزد و… در خدمت دستگاهی بوده‌اند و از آن دستگاه بدون آرای مراجع قضایی، هیأت‌های تخلفات اداری یا مراجع قانونی مشابه از خدمت منفک شده باشند، برای یک‌بار می‌توانند اعاده به خدمت شوند.
۲ – حالت اشتغال: جانبازان زیر ۲۵درصد چنانچه عارضه جانبازی آنها یا مجموع عوارض جانبازی با سایر عوارض غیرجانبازی آنان از قبیل بیماری یا حوادثی مانند تصادف و… با تشخیص کمیسیون پزشکی به مرز ازکارافتادگی برسد، مشمول می‌شوند.
۳- حقوق وظیفه: چنانچه جانباز زیر ۲۵درصد با شرحی که در بند(۲) ارائه شد ازکارافتاده کلی شناخته نشد ولی ازکارافتاده جزئی شناخته شد می‌تواند از حقوق وظیفه برخوردار شود.
۴ – تبدیل وضعیت استخدامی: جانبازان زیر ۲۵درصد با هر نوع وضعیت خدمتی در دستگاه‌های اجرایی می‌توانند تقاضای تبدیل وضعیت استخدامی خود را به رسمی، ثابت یا عناوین مشابه بکنند و دستگاه مکلف به اجرای قانون است.
۵ – تقلیل ساعت کاری و ایجاد پست همتراز: جانبازان زیر ۲۵درصد برابر آیین‌نامه اجرایی ماده۹ و ۱۱ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان نمی‌توانند از جدول تقلیل ساعت کاری استفاده کنند، اما چنانچه کمیسیون پزشکی وضعیت جسمی و روحی آنان را به‌گونه‌ای تشخیص دهد که قادر به کار تمام‌وقت نباشند، می‌توانند از مزایای پست همتراز برابر قانون استفاده کنند.
۶ – حق پرستاری: جانبازان زیر ۲۵درصد اعصاب و روان و شیمیایی با تشخیص کمیسیون پزشکی می‌توانند از حق پرستاری استفاده کنند.
۷ – ماموریت آموزشی: جانبازان زیر‌۲۵درصد شاغل در دستگاه‌های مشمول قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، می‌توانند از مأموریت آموزشی با استفاده از تمامی حقوق و مزایای مربوط بهره‌مند شوند.
۸ – یک مقطع تحصیلی بالاتر و یک گروه تشویقی: جانبازان زیر‌۲۵درصد از امتیازات یک مقطع تحصیلی بالاتر و یک گروه تشویقی برخوردار خواهند شد.
۹ – جانبازان زیر ۲۵درصد مشمول مواد ۱۷،۱۶،۱۵،۱۳،۷،۶ و ۱۹ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان هستند. البته ماده۱۳ این قانون آیین‌نامه اجرایی دارد که بخشی از مواد این آیین‌نامه برای جانبازان بالاتر از ۲۵درصد وضع شده است.
۱۰ – معافیت از مالیات برحقوق و دستمزد: جانبازان زیر‌۲۵درصد شاغل از معافیت مالیات برحقوق و دستمزد برخوردارند و حقوق آنان مشمول دریافت مالیات نمی‌شود.
۱۱ – معافیت از پرداخت کسورات بازنشستگی و بیمه: جانبازان زیر ۲۵درصد شاغل از پرداخت کسورات بیمه و بازنشستگی معاف هستند.
۱۲ – مسکن: برابر مصوبه هیأت وزیران جانبازان زیر ۲۵درصد از امتیاز مسکن مهر برخوردار بوده و همانند جانبازان بالای ۲۵درصد می‌توانند از وام مسکن در قالب تأمین مسکن مهر برخوردار باشند.
۱۳ – استخدام و اشتغال: جانبازان زیر ۲۵درصد می‌توانند از سهمیه‌های استخدامی برخوردار شوند و از تسهیلات شغلی مانند وام اشتغال استفاده کنند.
۱۴ – پروانه کسب: برابر قانون نظام صنفی، وزارت بازرگانی مکلف است، نسبت به صدور پروانه کسب برای جانبازان
زیر ۲۵درصد اقدام کند.
۱۵ – درمان: جانبازان زیر ۲۵درصد و افراد تحت تکفل آنان از بیمه همگانی و تکمیلی برخوردار هستند و چنانچه شاغل در دستگاه‌های اجرایی نباشند، توسط بنیاد، بیمه خواهند شد.

درباره ی علیرضا آقا میرزایی

مطلب پیشنهادی

برگزاری کمیسیون‌های پزشکی مشترک بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیروهای مسلح

مدیرکل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران از برگزاری کمیسیون‌های پزشکی بنیاد شهید و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *