تسهیلات جانبازان زیر ۲۵درصد شامل چه مواردی می شود؟

خبرگزاری راست قامتان: بسیاری از جانبازان زیر ۲۵ درصد از عدم اختصاص تسهیلات گله داشتند اما تسهیلات و امکانات رفاهی برای این افراد هم در نظر گرفته شده است که به این شرح است:

الف- در تمامی قوانین و مقررات مصوب، چنانچه با ذکر درصد محدودیتی برای بهره‌مندی جانبازان تعیین نشده باشد، آن امتیاز به تمامی جانبازان با هر درصدی تعلق خواهد گرفت و مجریان نمی‌توانند محدودیتی در اجرا قائل شوند؛ به طور مثال در قانون واگذاری خودرو، جانبازان ۵۰درصد و بالاتر مشمول این امتیاز می‌شوند، لذا واگذاری خودرو به درصدهای پایین‌تر از ۵۰درصد مجاز نخواهد بود.
ب- چنانچه در قانون، استفاده از تسهیلات را به تشخیص کمیسیون یا شورایی گذاشته باشند، بهره‌مندی از تسهیلات پس از تأیید آن کمیسیون یا شورا خواهد بود؛ به طور مثال در قانون حالت اشتغال درصد، ملاک بهره‌مندی از حقوق حالت اشتغال نیست، اما تشخیص ازکارافتادگی برای دریافت حقوق حالت اشتغال، با کمیسیون‌های پزشکی ذی‌صلاح در بنیاد و نیروهای مسلح است.
ج- اغلب امتیازات و تسهیلات در قوانین شامل مستخدمین دستگاه‌های اجرایی است. لذا جانبازانی که مستخدم نیستند کمتر از این امتیازات برخوردار هستند که این نقص فقط توسط مقنن قابل رفع است.
د- اهم تسهیلاتی که جانبازان زیر ۲۵درصد می‌توانند همانند جانبازان ۲۵درصد و بالاتر از آن بهره‌مند شوند، به قرار زیر است:
۱ – اعاده به خدمت: این جانبازان چنانچه به صورت رسمی، قراردادی، پیمانی، روزمزد و… در خدمت دستگاهی بوده‌اند و از آن دستگاه بدون آرای مراجع قضایی، هیأت‌های تخلفات اداری یا مراجع قانونی مشابه از خدمت منفک شده باشند، برای یک‌بار می‌توانند اعاده به خدمت شوند.
۲ – حالت اشتغال: جانبازان زیر ۲۵درصد چنانچه عارضه جانبازی آنها یا مجموع عوارض جانبازی با سایر عوارض غیرجانبازی آنان از قبیل بیماری یا حوادثی مانند تصادف و… با تشخیص کمیسیون پزشکی به مرز ازکارافتادگی برسد، مشمول می‌شوند.
۳- حقوق وظیفه: چنانچه جانباز زیر ۲۵درصد با شرحی که در بند(۲) ارائه شد ازکارافتاده کلی شناخته نشد ولی ازکارافتاده جزئی شناخته شد می‌تواند از حقوق وظیفه برخوردار شود.
۴ – تبدیل وضعیت استخدامی: جانبازان زیر ۲۵درصد با هر نوع وضعیت خدمتی در دستگاه‌های اجرایی می‌توانند تقاضای تبدیل وضعیت استخدامی خود را به رسمی، ثابت یا عناوین مشابه بکنند و دستگاه مکلف به اجرای قانون است.
۵ – تقلیل ساعت کاری و ایجاد پست همتراز: جانبازان زیر ۲۵درصد برابر آیین‌نامه اجرایی ماده۹ و ۱۱ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان نمی‌توانند از جدول تقلیل ساعت کاری استفاده کنند، اما چنانچه کمیسیون پزشکی وضعیت جسمی و روحی آنان را به‌گونه‌ای تشخیص دهد که قادر به کار تمام‌وقت نباشند، می‌توانند از مزایای پست همتراز برابر قانون استفاده کنند.
۶ – حق پرستاری: جانبازان زیر ۲۵درصد اعصاب و روان و شیمیایی با تشخیص کمیسیون پزشکی می‌توانند از حق پرستاری استفاده کنند.
۷ – ماموریت آموزشی: جانبازان زیر‌۲۵درصد شاغل در دستگاه‌های مشمول قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، می‌توانند از مأموریت آموزشی با استفاده از تمامی حقوق و مزایای مربوط بهره‌مند شوند.
۸ – یک مقطع تحصیلی بالاتر و یک گروه تشویقی: جانبازان زیر‌۲۵درصد از امتیازات یک مقطع تحصیلی بالاتر و یک گروه تشویقی برخوردار خواهند شد.
۹ – جانبازان زیر ۲۵درصد مشمول مواد ۱۷،۱۶،۱۵،۱۳،۷،۶ و ۱۹ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان هستند. البته ماده۱۳ این قانون آیین‌نامه اجرایی دارد که بخشی از مواد این آیین‌نامه برای جانبازان بالاتر از ۲۵درصد وضع شده است.
۱۰ – معافیت از مالیات برحقوق و دستمزد: جانبازان زیر‌۲۵درصد شاغل از معافیت مالیات برحقوق و دستمزد برخوردارند و حقوق آنان مشمول دریافت مالیات نمی‌شود.
۱۱ – معافیت از پرداخت کسورات بازنشستگی و بیمه: جانبازان زیر ۲۵درصد شاغل از پرداخت کسورات بیمه و بازنشستگی معاف هستند.
۱۲ – مسکن: برابر مصوبه هیأت وزیران جانبازان زیر ۲۵درصد از امتیاز مسکن مهر برخوردار بوده و همانند جانبازان بالای ۲۵درصد می‌توانند از وام مسکن در قالب تأمین مسکن مهر برخوردار باشند.
۱۳ – استخدام و اشتغال: جانبازان زیر ۲۵درصد می‌توانند از سهمیه‌های استخدامی برخوردار شوند و از تسهیلات شغلی مانند وام اشتغال استفاده کنند.
۱۴ – پروانه کسب: برابر قانون نظام صنفی، وزارت بازرگانی مکلف است، نسبت به صدور پروانه کسب برای جانبازان
زیر ۲۵درصد اقدام کند.
۱۵ – درمان: جانبازان زیر ۲۵درصد و افراد تحت تکفل آنان از بیمه همگانی و تکمیلی برخوردار هستند و چنانچه شاغل در دستگاه‌های اجرایی نباشند، توسط بنیاد، بیمه خواهند شد.

۹ دیدگاه

 1. ممنون از راهنمایی خوبتان
  حالا اگر دسگاهای دولتی به تعهدهای خودشان عمل نکنند چه باید کرد من بیست ساله در مرکز دولتی به صورت شرکتی مشغول کار هستم یک سال پیش به دیوان عدالت شکایت کردم هنوز جوابی دریافت نکردم اگر دیوان رسیدگی نکرد باید به کجا شکایت کنم

 2. سلام
  حوصله کنید مطالعه کنید و بعد نظر دهید.
  سال ۵۷ من سیزده ساله بودم که به تبعیت از برادرم که از مبارزین بود علیه سلطنت ستمشاهی ، با قیام انقلابی های سراسر کشور ، همگام شدم، و در تظاهرات علیه حکومت شاه در حد توان حضور داشتم و پس از پیروزی انقلاب ، در سن چهارده تا پانزده سالگی به مقابله با تحرکات گروهک های ضد انقلاب برخاسته و نقش بسزایی ایفا کردم ،بعد از فرار سرکرده های گروهک ها بنی صدر و رجوی به فرانسه ، از سوی جاد سازندگی در دو مرحله به مناطق جنگی پشتیبانی کانی سخت ایلام و سپس سومار اعزام و به مدت حدودا هفت هشت ماه حضور داشتم و پس از بازگشت به تحصیل علوم دینی در حوزه علمیه پرداختم که پس از یک سال اعزام به مناطق جنگی را بر حضور در حوزه علمیه ترجیح دادم و از سوی بسیج سپاه پاسداران به منطقه جنگی مریوان اعزام و پس از حدود چهارماه حضور مجددا پسح از بازگشت به وطن از سوی سپاه به مناطق عملیاتی کردستان سردشت و بانه اعزام و سه ماه با گروهک های کومله و دموکرات کارزار نموده و پس از بازگشت متاسفانه متاسفانه متاسفانه متاسفانه از سوی نیروی زمینی ارتش به سربازی اعزام شدم که ای کاش اعزام نمی شدم . پس از دوره آموزشی سربازی در پادگان به مناطق جنگی اعزام شدم و در منطفه جنگی مهران مجروح و پس از سه ماه بستری و انجام مراحل درمانی و تحت پوشش قرار گرفتن در بنیاد و پانزده !!! درصد جانبازی از همان زمان تاکنون بعلت اینکه انقلابی هستم ، بعلت اینکه مذهبی هستم ، به علت اینکه ولایتمدار هستم ،بعلت اینکه اهل پارتی و سفارش نیستم ، بعلت اینکه پاچه خواری نمی کنم ، بعلت اینکه بله چشم قربان گو نیستم ، بعلت اینکه اهل خواهش و تمنا نیستم مورد بی مهری ها و بی توجهی های بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گرفتم و باتوجه به اینکه از در امد مالی خوبی برخوردار نیستم و سخت با مشکلات مالی و اقتصادی سرپنجه نرم می کنم حقوق و مزایای بنیاد شهید و امور ایثارگران محروم هستم فقط دومورد آن هم نه با خواهش و تمنا و سفارش و پارتی و رابطه های دوستی ،رفاقتی بلکه با جدیت و برخورد قاطعانه مجبور شدم وام بگیرم . اگر بعلت فشارمالی و سختی های زندگی نبود هرگز همان وام را هم درخواست نمی کردم
  خلاصه اینکه فساد و پارتی بازی در بنیادهای شهید و امورایثارگران و کمیسیون های تعیین درصد و …. بیداد می کند

 3. سلام من از سن ۱۱سالگی به منطقه اعزام شدم در سال ۶۴در عملیات ولفجر ۸بر اثرشمیایی ترکش وموج گرفتگی مجروح شدم مشکلات ریوی واعصاب روان ۳۴سال هست منو وخانوادم را با مشکلات روبرو کرده یک وسیله ندارم حتی وقت بی وقت حالم بد میشه هزینه ندم ۱۷در صد برای ریه زدن که در حال حاضر وضع ریه ام خرابه لذا خواهشمندم کمک کنید حداقل یک ماشین با وام بدن دیگه این همه هزینه ندم مدتهاس بخاطر نداشتن هزینه زیاد به پزشک مراجعه نمی کندم دارو هارا با همان نسخه قبولی میگیرم هزینه اش را پرداخت می کنم چون کسی را ندارم کمک کند یک دختر دارم ان هم دانشجو هست نامزد کرده وقت برای رسیدن بیم نداره خانومم سواد نداره چرا بنیاد واقعا به جانبازان اهمیعت نمیده

 4. چرا جانبازان زیر۲۵درصد رااذیت میکنید حتی یک کارت اتوبوس نمی دهید میگویید بایدحداقل۳درصداعصاب وروان داشته باشید دیگرعمری آزما باقی نمانده حداقل این چندسال رابرایمان آسوده گنیدگفتید معیشتی میدهیم که نضف سال۹۹گذشت خبری نشد چرابه ارتش اعتراض نمی کنید که مدارک بالینی رابه چه حقی امحا کرده …..من گرسنه مریض روانی طبق نظریه پزشکان عالی رتبه خدا کروبی دهقان صمیعی وشهیدی مثل خلخالی جان بدهند که حق حقوق همه خوردند آقای اوحدی هم فعلا قول‌هایی داده فکر کنم شعاراست انشاالله انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران بخوبی برگذارشود تاماایثارکران بخیبابان آمده واصلابنیاد شهید که نون دانی اکثریت است ازبین می‌بریم ما ۴۰سالپیش گشته شدیم حالا باسن بالاتر دوست داریم هدف گلوله قرار بگیریم جانبازان عزیز همه یک صدابیائیم آبروی بنیادراببریم ……….بیاییدمرااعدام کنید شرف داره به گدایی

 5. با سلام من جانباز ۲۰درصد شیمیایی واعصاب وروان که درعملیات کربلا ی ۴و۵ چندین بار مجروح وچندین بار بستری شدم و۲۰ ماه بسیجی در جبهه و۲۵ سال بسیجی فعال می باشم و۳سااست که من به کگیسیون رفتم. موج انفجار گرفتم که بیش از ۲۰سال دارهای اعصاب وروان وشیمیایی استفاده می کنم واستخدام قرار دادی در آتش نشانی شهرداری رامهرمز هستم و۵۳ سال سن دارم ودر جبهه از ناحیه یکمر هم دچار مشکل شدم واز آسیبهای دیده در جنگ توان کارکردو ندارم حتی دستشویی رفتن برایم سخت است شهرداری هم مزایای قانونی جانباز را اعمال نی کند از شما بزرگواران در خواست کمک دارم بیش از ۱۰ سال است که بنیاد جانبازان شهرستان رامهرمز نامه می دهد ولی شهرداری از مزایای بسیجی وجانبازی خوداری می کند کد جانبازی ۴۸۱۹۳۱۱۰۷۷ وشماره همراه ۰۹۱۶۳۹۲۰۶۵۷ من نه توانش را دارم ونه کسی به حرفم گ. ش می کند لطفا من را راهنمایی کنید که چه باید کرد ممنونم ولی شفیعی

 6. با سلام من جانباز ده درصد هستم من در شرکت همگام بازرگانی کار میکنم باور کنید به هیچ وجه در شرکت به جانبازان اهمیت نمیدن

 7. اینجانب جانباز ۲۰درصد اعصاب روان کلی هستم که دارای از کار افتادگی کلی وفرزندم لیسانس حسابداری دارد دو سال است بیکاره وحق پرستاری هم به بنده نمیدهند وبه دیوان شکایت کرده ام وحکم همه اینها امده ولی اجا نمکنند واهمیت نمیدهند

 8. اینجانب جانباز ۲۰درصد اعصاب روان کلی هستم که دارای از کار افتادگی کلی وفرزندم لیسانس حسابداری دارد دو سال است بیکاره وحق پرستاری هم به بنده نمیدهند وبه دیوان شکایت کرده ام وحکم همه اینها امده ولی اجا نمکنند واهمیت نمیدهند

 9. بنده جانباز ۲۰درصد هستم دارای سه فرزند با معلولیت شدید می‌باشم خواهشمندم جهت بردن آنها به پزشک نیاز به ماشین دارم بنده را در قرعه‌کشی خودرو در نظر گرفته شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *