تسهیلات ویژه فرزندان معلول ایثارگران

خانواده های ایثارگران دارای فرزندان معلول، اگر تحت پوشش سازمان بهزیستی نباشند، علاوه بر خدمات بیمه درمانی تکمیلی، طبق قانون مبلغی به عنوان هزینه نگهداری فرزند معلول دریافت می کنند.

به گزارش خبرگزاری راست قامتان، بر اساس ماده ۲۲ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران،  بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی، بنیاد شهید و امور ایثارگران به  خانواده های ایثارگرانی که دارای فرزند معلول هستند و در خانه از او نگهداری می کنند، مبلغی به عنوان هزینه نگهداری پرداخت می کند.

فرزندان معلول ایثارگران در اولویت هستند

حبیب الله رحیمی شیخ مشاور امور ایثارگران سازمان بهزیستی کشور گفت: فرزندان معلول ایثارگران در اولویت صد درصدی دریافت تسهیلات در امور مختلف هستند.

وی افزود: ایثارگران دارای فرزند معلول تسهیلاتی مانند دریافت حقوق، حق پرستاری و استخدام را با توجه به نوع معلولیت دریافت می کنند.

هزینه نگهداری به فرزندان معلول ایثارگران پرداخت می شود

محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: طبق ماده ۲۲ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، تسهیلاتی برابر قانون جامع خدمات رسانی در بنیاد برای فرزندان معلول ایثارگر پیش بینی شده است که سال گذشته آیین نامه آن توسط رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به استان ها ابلاغ شد  و نزدیک به دو ماه است که از اجرایی شدن آن می گذرد.

پاکدل گفت: نزدیک به سه هزار نفر از فرزندان معلول ایثارگران توسط کمیسیون های پزشکی شناسایی شدندکه مشمول این دستورالعمل هستند.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد ادامه داد: علاوه بر خدمات درمانی تکمیلی، طبق قانون حمایت از معلولین، خانواده ایثارگران دارای فرزند معلول، مبلغی نیز به صورت ماهیانه به عنوان هزینه نگهداری دریافت می کنند، اما باید توجه داشت که این افراد باید توسط کمیسیون پزشکی تایید شده باشند و همچنین تحت پوشش سازمان دیگری مانند سازمان بهزیستی نباشند.

کمیسیون پزشکی مدارک فرزندان معلول ایثارگران را بررسی می کند

دکتر غلامرضا طائبی رئیس کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران در این باره  اظهار داشت:  فرزندان معلول ایثارگران توسط استان ها شناسایی می شوند، مدارک پزشکی آنان در سامانه سجایا ثبت می شود و درکمیسیون های پزشکی مورد بررسی قرار می گیرند.

وی افزود: مدارک پزشکی این افراد توسط کمیسیون و با پرونده های پرستاری والدین شهدا بررسی خواهد شد.

متن ماده ۲۲ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به این شرح است: “بنیاد حسب مورد به همسر و والدین شاهد، جانبازان و آزادگان، که بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد دارای عائله تحت تکفل قانونی محجور و معلول (ذهنی، جسمی، حرکتی) باشند، علاوه بر پرداختیهای موضوع این قانون، درصورتی که نسبت به نگهداری فرد یا افراد یاد شده در میان خانواده اقدام نمایند، حداقل به میزان یارانه موضوع قانون جامع حمایت از حقوق معلولان پرداخت مینماید. / حیات طیبه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *