تشریح عملکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران در برنامه «صف اول»/پرداخت پاداش خدمت جانبازان مشمول ماده ۳۸ از این ماه آغاز می‌شود

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شامگاه سه‌شنبه ۸ شهریور ماه به مناسبت هفته دولت با حضور در برنامه زنده «صف اول» شبکه خبر به تشریح فعالیت‌ها و دستاوردهای بنیاد شهید و امور ایثارگران در طول یک سال گذشته پرداخت و از پرداخت پاداش خدمت جانبازان مشمول ماده ۳۸ از این ماه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری راست قامتان، دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این برنامه با گرامیداشت یاد و نام شهیدان برخی فرازهای بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیئت دولت را تشریح و بر ضرورت اجرای این رهنمودها تأکید کرد.
وی افزود: در گام نخست سازماندهی مأموریت‌ها در قالب گزارش شناخت انجام شد و مأموریت‌های بنیاد هم با لحاظ رهنمودهای امامین انقلاب، قوانین پایه و بالادستی، قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران بازخوانی و تکالیف سایر دستگاه‌ها و منابع مورد نیاز مالی برای خدمات‌رسانی احصا شد و با کمک دولت یک برنامه راهبردی برای بنیاد تدوین شده است.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به محاسبه بار مالی قوانین ایثارگری گفت: به نرخ سال ۱۴۰۰ رقمی حدود ۱۲۶ هزار میلیارد تومان برای اجرای قوانین ایثارگری مورد نیاز بود و در سال ۱۴۰۰ بودجه بنیاد ۳۱ هزار میلیارد تومان بود و با این شرایط تنها حدود ۱۹ درصد قوانینی که بار مالی دارد اجرا شد که این مبلغ با حمایت دولت و مجلس در سال جاری به ۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
معاون رئیس جمهور در مورد بنگاه‌های اقتصادی بنیاد نیز گفت: برخی بنگاه‌های بنیاد خارج مأموریت ما کار می‌کنند و حتماً به تدریج با روش‌هایی که به ما اجازه داده شده است از بنگاه‌داری خارج می‌شویم و نقش سهامداری غیرمدیریتی خواهیم داشت و برنامه زمانبندی شده برای این موضوع در نظر گرفته شده است.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: زمانی که من بنیاد شهید و امور ایثارگران را تحویل گرفتم، نماد بانک دی نماد بسته بود. مشمول ماده ۱۴۱ شده و مشکلات جدی وجود داشت و ما وظیفه داشتیم بی‌ثباتی را به ثبات برسانیم و مجمع سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ این بانک برگزار شد و امیدواریم نمایندگان ایثارگران در آینده مدیریت این بانک را به عهده بگیرند و قبل از آن تلاش شده است وضعیت این بانک بهبود پیدا کند و اکنون از بانک‌های موفق در زمینه جذب منابع است.
وی در مورد پرداخت معوقات ایثارگران گفت: پرداخت پاداش خدمت جانبازان مشمول ماده ۳۸ از این ماه آغاز می‌شود و پاداش این عزیزان نیز مانند سایر افرادی که بازنشسته می‌شوند محاسبه و به نسبت منابع مالی که به بنیاد تخصیص پیدا می‌کند پرداخت می‌شود و این مطالبه ۱۰ ساله جانبازان برای نخستین بار در این دولت محقق می‌شود.
معاون رئیس جمهور درباره اولویت‌های اقتصادی بنیاد گفت: مؤسسات اقتصادی بنیاد پراکنده بوده است، یک گروه از مؤسسات مثل بانک دی و صندوق اندوخته شاهد به صورت وکالتی اداره می‌شد. بخش دوم دارایی‌ها مثل بیمارستان خاتم‌الانبیا (ص) و بیمارستان ساسان غیر‌انتفاعی است ولی در راستای خدمت رسانی به ایثارگران فعالیت می‌کنند و یک گروه هم شرکت‌های اقتصادی مثل سازمان اقتصادی کوثر و املاک کوثر هستند که فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند اما به دلیل اینکه ما کارآفرین‌ و نخبگانی از بین ایثارگران داریم این شرکت‌ها قابل واگذاری به خود ایثارگران است.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: سهم دارایی‌های ما در تأمین بودجه یک و نیم درصد بوده است و ما ۹۸ و نیم درصد بودجه را از دولت دریافت کردیم که امسال سهم شرکت‌های وابسته به ۷ درصد افزایش پیدا کرده است. عمده اعتبارات ما بودجه‌ای است که از طرف دولت و مصوبات مجلس اختصاص پیدا می‌کند و برای همین ایثارگران از این امکانات استفاده نکردند و قصد داریم این دارایی‌ها در اختیار ایثارگران قرار گیرد.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی در مورد موضوع درمان ایثارگران گفت: حوزه خدمات درمانی از ابتدای مجروحیت جانبازان اهمیت داشته است. جامعه هدف ما سالمند و نیمی از این جمعیت تا یک سال آینده بالای ۶۰ سال است و افراد بالای ۶۵ سال سن ۱۰ برابر بیشتر نیاز به خدمات بستری‌شدن را پیدا می‌کند. ما در بنیاد پرونده سلامت الکترونیک نداشتیم و تلاش شد که این پرونده سلامت به صورت شبکه ایجاد شود. پایش سلامت برای ۲۰۰ هزار ایثارگر انجام شد و به ۶۰ هزار ایثارگر آموزش مراقبت توانبخشی ارائه شده است.
معاون رئیس جمهور با اشاره به دیگر برنامه‌های انجام شده بنیاد در طول یک سال گذشته، خاطرنشان کرد: ۱۰ خانه ایثار در مراکز مختلف استان طراحی شده است و بیمارستان‌های اعصاب و روان را تقویت کردیم. بنیاد دومین بیمارستان‌های اعصاب و روان مطرح را در کشور دارد و برای یک میلیون و ۵۸۶ هزار نفر پرونده الکترونیک سلامت تشکیل دادیم و یک میلیون و ۶۰۷ هزار نفر تحت بیمه تکمیلی بنیاد هستند.
وی خاطرنشان کرد: مراکز جامع توانبخشی و تفریحی در کشور ۴ مرکز بود که با کمک دولت این مراکز به ۲۸ خانه ایثار افزایش یافت. ما در بنیاد مجموعه متد را داریم که در حوزه اروتز و پرتز خدمات به ایثارگران ارائه می‌دهد و مراکز بیمارستانی تحت این شرکت بازسازی شد. ۱۹ آمبولانس جدید برای خدمات به ایثارگران افزوده شده است که تا پایان سال به ۵۰ آمبولانس افزایش پیدا می‌کند. در زمینه ساخت ویلچر برای ایثارگران که بر روی آن زندگی می‌کنند نیز کارخانه ویلچرسازی ایجاد کردیم زیرا نیازهای جامعه هدف ما خاص بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *