شنبه , آبان ۱ ۱۴۰۰
قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار / حق اولاد به چه کسانی تعلق می گیرد و شرایط آن چیست؟

حق اولاد به چه کسانی تعلق می گیرد و شرایط آن چیست؟

به چه کسانی عائله‌مندی تعلق می‌گیرد؟ به چه تعداد از فرزندان کارگر تعلق می‌گیرد؟ اگر زن و شوهر هردو مشغول به کار باشند باید به هردو آنها پرداخت شود یا فقط به شوهر تعلق می‌گیرد؟

خبرگزاری راست قامتان: حق عائله‌مندی یا حق اولاد یکی از مزایای جانبی حقوق و دستمزد شاغلان مشمول قانون کار است. طبق ماده ۸۷ قانون تامین‌اجتماعی، پرداخت کمک عائله‌مندی به عهده کارفرماست و باید هنگام پرداخت مزد یا حقوق به بیمه‌شده پرداخت شود. این مبلغ هرساله با افزایش حداقل دستمزد بیشتر می‌شود، چون ضریبی از افزایش حداقل مزد روزانه است. میزان کمک‌هزینه عائله‌مندی معادل ۳ برابر حداقل مزد روزانه کارگر ساده برای هر فرزند در هرماه است. در سال ۹۷ این مبلغ برای هر فرزند ۱۱۱ هزار تومان است. طبق مقررات، حق اولاد تا قبل از سال ۱۳۹۴ فقط تا ۲ فرزند قابل‌پرداخت بود که با توجه به تغییرات اخیر در حال حاضر محدودیتی از نظر تعداد فرزندان وجود ندارد و در صورت وجود شرایط بابت کلیه فرزندان قابل‌پرداخت است.

شرایط پرداخت کمک‌هزینه عائله‌مندی بر اساس ماده ۸۶ قانون تامین‌اجتماعی عبارت است از:

١- کارگر یا بیمه‌شده باید حداقل سابقه پرداخت حق‌بیمه ۷۲۰ روز کار را نزد سازمان تامین‌اجتماعی داشته باشد.

٢- سن فرزندان از هجده سال کمتر باشد و یا منحصرا به تحصیل اشتغال داشته باشند یا در اثر بیماری یا نقص عضو طبق گواهی کمیسیون‌های پزشکی قادر به کار نباشند.
٣- حق اولاد یا عائله‌مندی به زن و شوهر هر دو در صورت اشتغال در کارگاه‌های مشمول قانون کار و تامین ‌اجتماعی باید پرداخت شود.

در خصوص امکان یا عدم امکان برقراری حق عائله مندی برای همکاران خانم شاغل مشمول قانون کار و با توجه به سکوت قانون موصوف در این زمینه آیا برقراری حق عائله مندی برای همکاران مذکور مشمول این قانون امکانپذیر است یا خیر؟

در ضوابط مربوط به پرداخت کمک هزینه عائله مندی ماده (۸۶) قانون تامین اجتماعی در خصوص پرداخت کمک هزینه مذکور به کارگران زن مشمولقانون کار استثنائی به عمل نیامده است و کلیه مشمولین قانون کار بدون توجه به جنسیت در صورت داشتن شرایط مندرج در ماده فوق الذکر مشمول دریافت کمک هزینه عائله مندی می باشند.

آیا حق اولاد برای دختران بالای ۱۸ سال تا زمان ازدواج تعلق می گیرد ؟

در مورد تحت تکفل بودن برای دختر و پسر تا سن ۱۸ سالگی فرقی نمی کند چه ازدواج کرده یا ازدواج نکرده باشند. و بالای ۱۸ سالگی هم دختر اگر ازدواج نکند و پسر هم در صورت ادامه تحصیل حق اولاد قطع نمیشود و برای بحث جدا شدن از همسر چیزی قانون پیش بینی نکرده است که حق اولاد قطع شود .

 

درباره ی علیرضا آقا میرزایی

مطلب پیشنهادی

با اصلاح تبصره ۲ ماده ۳۹ حقوق حالت اشتغال قطع نمی‌شود

با اصلاح تبصره ۲ ماده ۳۹ حقوق حالت اشتغال قطع نمی‌شود طرح اصلاح تبصره۲ ماده۳۹ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *