درخواست نمایندگان برای واگذاری بیمه مکمل به بنیاد

خبرگزاری راست قامتان: سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی از درخواست نمایندگان ایثارگر مجلس برای تمرکز بیمه مکمل و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر داد.

علی اکبر کریمی، نماینده ایثارگر مردم اراک در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی فراکسیون ایثارگران، در خصوص نتایج و جمع بندی نشست مشترک روز چهارشنبه فراکسیون با رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت: همانطور که مطلعید در ۱۱ مهرماه سال جاری، هیئت دولت مصوبه ای را داد و بر اساس آن مصوبه رویه موجود که ارائه خدمات درمانی در حوزه بیمه تکمیلی عزیزان ایثارگر و جانباز و آزاده در سطح کشور بود و قبلا به صورت متمرکز توسط بنیاد شهید ارائه می شد به دستگاه ها انتقال داد.

وی گفت: بر اساس مصوبه دولت، اعتبارات مورد نیاز آن باید از سرجمع اعتبارات دستگاه ها تامین شود. اما واقعیت این است که با توجه به اینکه این تصمیم در وسط سال گرفته شد و بسیاری از دستگاه ها اعتبارات کافی برای این منظور نداشتند و ساز و کار مناسب برای اجرایی شدن این مصوبه وجود نداشت، ما شاهد بودیم طی دو ماه گذشته که از صدور این مصوبه و اجرایی شدن آن گذشته است، همچنان دستگاه هایی مانند آموزش و پرورش و جهاد کشاورزی که جمعیت ایثارگر تحت پوشش آنها زیاد است، نتوانستند این ساز و کار را فراهم و این خدمات را ارائه کنند.

کریمی با اشاره به بیش از ۲۰۰ هزار نفر بازنشسته ایثارگر در کشور یادآور شد: متاسفانه مشکل بیمه تکمیلی همچنان در کشور وجود دارد. بنابراین در راستای دغدغه ای که در مجلس شورای اسلامی برای این موضوع وجود داشت، جلسات متعددی از جمله روز سه شنبه و امروز صبح با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، در فراکسیون ایثارگران مجلس برگزار شد.

سخنگوی فراکسیون ایثارگران در خصوص خروجی نشست امروز که بدون حضور نوبخت معاون رئیس جمهور برگزار شد خاطر نشان کرد: جمع بندی ما در فراکسیون ایثارگران که یکی از پرجمعیت ترین فراکسیون های مجلس با حدود یکصد نماینده است، این است که این خدمات باید همچنان در بنیاد شهید ارائه شود.

کریمی اضافه کرد: مهمترین دغدغه عزیزان ما در بنیاد شهید هم عدم تامین اعتبارات بود که نمایندگان عضو فراکسیون به جد همه متفق شده و قول دادند که ان شاالله در بحث بودجه سال ۹۸ حمایت جدی را به عمل آوریم و برای تامین منابع مورد نیاز تلاش کنیم.

نماینده ایثارگر مردم اراک با اشاره به برگزاری جلسه نهایی فراکسیون ایثارگران با آقایان نوبخت و شهیدی، معاونان رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی، متذکر شد: مقرر شد که در روز سه شنبه هفته آینده جلسه ای به همین منظور با دو تن از  معاونان محترم رئیس جمهور خواهیم داشت و ان شاالله موضوع بیمه مکمل را نهایی خواهیم کرد.

سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس در ادامه اعلام کرد: به همین منظور، طرحی توسط اعضای فراکسیون ایثارگران تهیه و در دستور کار مجلس قرار دارد و نمایندگان ایثارگر در حال جمع آوری امضا برای ارائه آن به رئیس مجلس هستند.

کریمی در توضیح طرح ادامه داد: بر اساس این طرح، مجددا کلیه خدمات مربوط به حوزه بهداشت و درمانی عزیزان ایثارگر، شامل جانبازان، آزادگان و خانواده معظم شهدا به طور متمرکز توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه خواهد شد و اعتبارات مورد نیاز آن همه ساله در بودجه سنواتی کشور پیش بینی خواهد شد.

نماینده مجلس دهم ادامه داد: بر اساس این طرح که به زودی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت، ماده ۱۳ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران که در حال حاضر واگذاری این خدمات را به دستگاه ها موکول کرده است، اصلاح خواهد شد و این رویه دائمی خواهد شد که بنیاد شهید خدمات مورد نیاز را به عزیزان ایثارگر ارائه کند و دغدغه های جدی که در جامعه ایثارگری طی ماه های اخیر بوجود آمده است برطرف شود.

کریمی نماینده ایثارگر استان مرکزی در بهارستان تاکید کرد: به اعتقاد ما ایثارگران، سرمایه های ارزشمند این کشور و پشتیبان نظام هستند و همه جامعه خود را مدیون آنها می دانند و برخورداری این عزیزان از خدمات بهداشتی و درمانی کمترین حقی است که مردم، جامعه و دولت می توانند نسبت به این عزیزان با توجه به مشکلات و لطمات جسمی آنان که در سال های دفاع مقدس متحمل شدند و نیاز به حمایت و پشتیبانی بهداشتی و درمانی مستمر دارند انجام دهند.

سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس دهم در خصوص اصلاح ماده ۳۸ قانون جامع ایثارگران نیز گفت: در خصوص بحث اصلاح حقوق پرداختی به عزیزان اخیرا دغدغه هایی در بین جامعه ایثارگری بوجود آمده است که این موضوع در مجلس شورای اسلامی در حال رسیدگی و پیگیری است.

نماینده ایثارگر مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که در چند ماه باقیمانده به پایان سال به طور کلی چه تصمیمی در خصوص بیمه مکمل از سوی دولت و بنیاد شهید اتخاذ خواهد شد اظهار داشت: بر اساس مصوبه هیئت دولت از ۹۷/۸/۱ مسئولیت بیمه تکمیلی ایثارگران به عهده دستگاه هایی است که آنها در آنجا شاغل هستند. ولی اینکه این رویه در عمل تا کنون چقدر تحقق پیدا کرده و موانع و مشکلات آن برطرف شده است جای سوال و تامل دارد و گلایه و اعتراض ما هم به همین موضوع است.

سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: رویه ای که دولت تا کنون تعیین کرده همین است و از طرف دیگر، کسانی که تحت پوشش شغلی هیچ دستگاهی نیستند و مشاغل آزاد دارند، همچنان تحت پوشش بنیاد شهید خواهند بود و بازنشستگان هم تحت پوشش صندوق بازنشستگی هستند که متاسفانه هنوز اعتبار مورد نیاز برای ارائه خدمات توسط این صندوق از سوی سازمان برنامه و بودجه در اختیار آن قرار نگرفته و لازم است که این معضل هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود.

کریمی در ادامه سخنان خود با اشاره به طرح ارائه شده فراکسیون ایثارگران به صحن مجلس یادآور شد: همانطور که عرض کردم، در این طرح قاعدتا” برای سال آینده و بودجه سال ۹۸ موضوع فوق الذکر نیز لحاظ خواهد شد.

وی با اشاره به قوانین حمایتی جامعه ایثارگری متذکر شد: ما اعتقاد داریم که دولت باید تصمیم عاجل و فوری برای رفع معضل بیمه تکمیلی اتخاذ کند و در صورتی که این تغییر رویه را تصویب کند در ماه های باقی مانده سال جاری رفع معضل بیمه تکمیلی قابل اجرا خواهد بود؛ در غیر این صورت رویه ای که دولت تعیین کرده است، بایستی حتما رفع ایراد شود و ان شاالله از ابتدای سال ۹۸ شاهد این موضوع باشیم که بر اساس طرح فراکسیون ایثارگران و قانون جدید بودجه ۹۸، خدمات بهداشتی و درمانی به صورت متمرکز از سوی بنیاد شهید ارائه شود./فاش نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *