در گفت و گو با مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران تشریح شد: نحوه دریافت حکمت کارت بدون ثبت نام و بدون هزینه

خبرگزاری راست قامتان: در پی امضای تفاهم‌نامه میان نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مقرر شد تا اواخر هفته آینده «حکمت کارت» برای ایثارگران صادر و به‌ تدریج در سراسر کشور توزیع شود.

سوال های مطرح شده عزیزان شاهد و ایثارگر در این زمینه را از محمود تبریزی مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران پیگیر شده ایم

س- ایا حکمت کارت برای همه ایثارگران صادر می شود؟

ج- این کارت برای تمام ایثارگران صادر خواهد شد ولی در مرحله اول، ایثارگرانی که حقوق بگیر بنیاد هستند این کارت را دریافت می کنند.

س- چه تعداد از بنیاد حقوق دریافت می کنند؟

ج- حقوق بگیرهای بنیاد حدود ۳۴۵ هزار نفر هستند.

س- برای دریافت حکمت کارت باید عزیزان شاهد و ایثارگر ثبت نام کنند؟

ج- خیر نیاز به ثبت نام ندارد برای همه ایثارگران صادر می شود و در اختیارشان قرار می گیرد.

س- ایا هزینه ای برای ایثارگران دارد؟

ج- خیر هیچ هزینه ای ندارد، هزینه ان از طریق وزارت دفاع و بنیاد پرداخت می شود.

س- نحوه توزیع ان به چه صورت است؟

ج- از طریق بنیاد مناطق، استان ها و شهرستان ها برای خانواده ها توزیع می شود. ایثارگران به بنیاد مراجعه می کنند فرمی را پر می کنند و کارتشان را دریافت می کنند. چون تعهد کسر اقساط از حقوق باید از ایشان گرفته شود بنابراین نیاز هست که برای دریافت، به بنیاد مراجعه حضوری داشته باشند.

س- این کارت چه مزایایی دارد؟

ج- ایثارگران با داشتن حکمت کارت می توانند از فروشگاه های اتکا اجناس مورد نیاز را تا سقفی که حقوقشان اجازه می دهد به صورت اقساطی خریداری کنند بنیاد متعهد می شود اقساط را از حقوق این عزیزان کسر و به حساب فروشگاه اتکا واریز کند.

همچنین استفاده از هتل ها و مراکز سیاحتی طرف قرارداد با وزارت دفاع نیز با تخفیف امکان پذیر می شود.

س- چه تفاوتی بین حقوق بگیران بنیاد که در فاز نخست حکمت کارت را می گیرند و بقیه ایثارگران که در مرحله بعدی این کارت را دریافت می کنند، در استفاده از تسهیلات وجود دارد؟

ج- همانطور که گفته شد برای تمام این عزیزان کارت صادر می شود ولی کسانی که حقوق بگیر بنیاد نیستند نمی توانند از فروشگاه های اتکا خرید اقساطی داشته باشند ولی از تخفیف ها و بقیه مزایا می توانند بهره مند شوند.

س- ایا بنیاد در قبال دریافت این کارت باید خدمتی برای وزارت دفاع انجام دهد؟

ج- خیر این تفاهم نامه در راستای اجرای ماده ۵۴ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران است. در این ماده امده است: کارکنان شهید و جانباز و آزاده ازکارافتاده کلی، همانند سایر کارکنان شاغل دستگاهها، از کلیه تسهیلات اجتماعی، رفاهی، آموزشی و خدمات قابل ارائه به کارکنان دستگاهها، نظیر دفترچه اتکا، علاوه بر تسهیلات بنیاد برخوردار خواهند شد.بنابراین تفاهم نامه در راستای اجرای این ماده قانونی نوشته و امضا شده و وزارت دفاع مکلف به اجرای ان است.

س- چه تفاوتی با کارت ایثارگری دارد ایا استفاده از تسهیلات وزارت دفاع با کارت هوشمند ایثارگری که جدیدا در اختیار خانواده های شهید و ایثارگران قرار گرفته است امکان پذیر نبود؟

ج- در این مرحله وزارت دفاع صدور و هزینه این کارت را که نوعی کارت اعتباری محسوب می شود به عهده گرفته است ولی بعدا ممکن است بنیاد، استفاده از تسهیلات وزارت دفاع را بر روی کارت ایثارگری هوشمند تعریف کند.

س- کارت ها از چه زمانی در اختیار ایثارگران قرار می گیرد؟

ج- کارت ها در حال چاپ است و از هفته اینده در اختیار بنیاد قرار می گیرد بنیاد نیز به تدریج کارت ها را تحویل بنیاد استان ها و شهرستان ها می دهد و سپس با اطلاع رسانی از حقوق بگیران بنیاد درخواست خواهد شد برای دریافت حکمت کارت به بنیاد شهرستان یا استان و منطقه مراجعه کنند.

یک نظر

  1. سلام
    من نظامی بودم در حال حاضر بازنشسته هستم و کارت ایثار دارم این مورد جدید شامل من هم میشود ممنون میشوم جواب دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *