دستور العمل وزارت بهداشت مبنای سقف دریافت دارو

 محدودیت دریافت دارو توسط جانبازان بنا بر دستور العملی است که وزارت بهداشت تدوین کرده است.

خبرگزاری راست قامتان:یکی از موضوعاتی که موجب گله مندی برخی از جانبازان شده محدودیت در ارائه دارو از سوی داروخانه های تحت پوشش بیمه دی است. این عزیزان با طرح این موضوع که «بیمه دی برای داروهای تجویز شده از سوی پزشک محدودیت قائل شده و در هر ماه تا سقف مشخصی، داروهای تجویز شده را تحت پوشش بیمه ای خود قرار می دهد» اعتراضاتی داشته اند که بعضا این اعتراضات را رسانه ای کرده اند.

در همین رابطه مدیر کل درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت: وزارت بهداشت در خصوص ارائه برخی از داروها دستور العملی را تدوین کرده که داروخانه موظف است مطابق آن دارو بپیچد. با این حساب جانبازانی که برای دریافت دارو با محدودیت مواجه می شوند باید توجه داشته باشند که این محدودیت بر اساس طرح تدوینی وزارت بهداشت انجام می شود.

امیر کریمی ادامه داد: به طور مثال وزارت بهداشت ارائه دارویی مثل پلاویس را در طول ماه ۳۰ عدد تجویز کرده به همین خاطر جانبازان عزیز باید هر ماه برای دریافت داروی خود به پزشک متخصص خود مراجعه کند تا نسخه درمانی بار دیگر تجدید شود. در همین رابطه اگر پزشک ۶۰ عدد از آن دارو را تجویز کند بنا بر همان دستور العمل داروخانه فقط ۳۰ عدد ارائه می دهد و مازاد این دارو باید به شکل آزاد تهیه شود.

کریمی در خصوص جا بجایی جانبازان برای انتقال به بیمارستان با امبولانس گفت: طبق قرار دادی که بنیاد با بیمه دی دارد هزینه جا بجایی جانباز با آمبولانس، زمانی پرداخت می شود که جانباز معزز در بیمارستان بستری شود. در این راستا وضعیت جسمانی جانباز از قبل باید مشخص شود تا مطابق آن آمبولانس در اختیار وی قرار گیرد.

وی افزود: از آنجایی که در سطح کشور با کمبود آمبولانس مواجه هستیم به همین خاطر نمی توان در حد انتظار این عزیزان آمبولانس در اختیار آنها قرار داد. با این وجود اگر جانبازان درخواستی داشته اند و نیاز آنها در چهارچوب قانون انجام نشده است می توانند شکایت خود را به اداره کل درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه دهند تا کارشناسان ما با بررسی موضوعات مطرح شده، اقدامات لازم را انجام دهند.

به بیان کریمی میزان هزینه پرداختی بیمه برای ویزیت پزشکان نیز طبق دستورالعمل وزارت بهداشت صورت می گیرد و چنانچه پزشکی بیشتر از این میزان هزینه دریافت کند بیمه این هزینه اضافی را متقبل نمی شود و فقط طبق دستورالعمل فرانشیز تعیین شده از سوی وزارت بهداشت، ان را پرداخت می کند.

از سوی دیگر کارشناس امور دارویی و تجهیزات اداره درمان بنیاد شهید هم در خصوص محدودیت داروی پیچیده شده توسط داروخانه ها برای نسخه جانبازان تصریح کرد: اگر داروی تجویز شده تحت پوشش بیمه پایه باشد باید دید برای ارائه آن دارو چه سقفی لحاظ شده است. اگر پزشک معالج جانباز، خارج از سقف تعیین شده دارویی را برای جانبازی بنویسد باید دلیل میزان دز بالای مصرف را اعلام و شرایط بالینی را برای پزشک بیمه تکمیلی توضیح دهد. در این صورت جانباز مورد نظر می تواند داروی تجویز شده از سوی پزشک خود را به صورت تمام و کمال دریافت کند.

منافی ادامه داد: بهتر است توضیحات ارائه شده از سوی پزشک متخصص جانباز ارائه شود که به تاریخچه بیماری و شرایط جسمی او اشراف دارد و البته فرقی هم ندارد که آن پزشک در بیمارستان خصوصی ویزیت می کند و یا بیمارستان دولتی./حیات طیبه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *