راه‌اندازی کلینیک زخم بستر در بیمارستان نورافشار/رضایت ایثارگران از خدمات بیمه تکمیلی بنیاد

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام کرد: کلینیک تخصصی زخم بستر در راستای حل مشکل برخی جانبازان در بیمارستان نورافشار تهران راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری راست قامتان، عبدالرضا عباسپور روز چهارشنبه ۳۰ آبان در همایش مدیران کل استانی بنیاد با اشاره به توجه بسیار بنیاد به حوزه درمان ایثارگران، گفت: درمان اصلی‌ترین نیاز هر جامعه‌ای است که با توجه ضرورت آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان‌های بیمه‌گر متولی اصلی درمان در کشور هستند.
وی افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است با توجه به قوانین، زمینه‌های درمانی را برای ایثارگران فراهم کند که مواد ۱۲ تا ۲۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به طور شفاف وظایف درمانی بنیاد را در این زمینه تشریح کرده است.
عباسپور با بیان اینکه معاونت بهداشت و درمان بنیاد به منظور ارائه خدمات بهتر به ایثارگران، هرم سلامت تعریف کرده است، تصریح کرد: با توجه به قوانین درمانی در کشور هر ساله کمیت این هرم جابجا می‌شود اما همواره سعی کرده‌ایم کیفیت خدمات موجود در این هرم را افزایش دهیم.
وی با اشاره به آمار ۷۵۳ هزار نفری ایثارگران تحت پوشش بیمه پایه، خاطرنشان کرد: با توجه به حجم بالای نیازهای درمانی ایثارگران، بیمه تکمیلی در بنیاد با بالاترین کیفیت و سطح خدمات تعریف شده است و طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ بیمه دی توانست با شرکت در مناقصه به عنوان بیمه تکمیلی ایثارگران انتخاب شود.
وی ادامه داد: یک میلیون و ۲۳۳ هزار نفر در حال حاضر تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند. این تعداد بر اساس قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و مصوبه هیئت دولت احصاء شده است که شامل ایثارگران غیر شاغل است و بر اساس آن بیمه تکمیلی ایثارگران شاغل در دستگاه‌های اجرایی توسط همان دستگاه برقرار می‌شود.
عباسپور با بیان اینکه بنیاد پس از مصوبه هیئت دولت در خصوص بیمه تکمیلی ایثارگران شاغل و بازنشسته مذاکرات و پیگیری‌های فراوانی انجام داده است، اظهار داشت: برخی دستگاه‌ها مانند وزارت آموزش و پرورش، وزارت جهاد کشاورزی و صندوق‌های بازنشستگی، تعداد زیادی از ایثارگران شاغل را به خود اختصاص داده‌اند و بنابراین طی هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه، مشکل برقراری بیمه تکمیلی دو وزارت خانه آموزش و پرورش و جهاد کشاورزی مرتفع شد و طی هفته آینده صندوق‌های بازنشستگی نیز با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه مسئله بیمه تکمیلی ایثارگران تحت پوشش را حل خواهند کرد.
معاون بهداشت و درمان بنیاد با بیان اینکه سطح رضایت از خدمات بیمه دی در سال گذشته ۸۰ درصد بوده است، گفت: ۸۶ درصد از خدمات بستری، ۷۹ درصد از خدمات سرپایی و ۷۲ درصد از خدمات دارویی رضایت وجود داشته است. البته در خصوص ایثارگرانی که به مراکز غیر طرف قرارداد مراجعه می‌کنند و هزینه‌های خود را از بیمه تکمیلی دریافت می‌کنند سطح رضایت ۳۵ درصد است که امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده این میزان رضایت افزایش یابد.
وی همچنین در زمینه پایش سلامت گفت: پایش سلامت در تمام استان‌ها رصد می‌شود و پرونده سلامت ایثارگران باید در سیستم سجایا ثبت شود و بر اساس ماده ۱۵ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، واکسیناسیون عزیزان ایثارگران باید انجام شود که امیدوار هستیم این مسئله توسط استان‌ها پیگیری شود. همچنین با توجه به الکترونیکی شدن ارائه خدمات به ایثارگران، بنیاد استان‌ها باید تمامی اطلاعات درمانی ایثارگران را در سیستم سجایا ثبت کنند.
معاون بهداشت و درمان بنیاد اعلام کرد: کلینیک تخصصی زخم بستر در راستای حل مشکل برخی جانبازان در بیمارستان نورافشار تهران راه‌اندازی شده است.
عباسپور با اشاره به تحت پوشش بودن ۱۷۰ هزار نفر از ایثارگران در سامانه پایش سلامت گفت: ایثارگران تحت پوشش، ویزیت دوره‌ای می‌شوند البته با اتصال بانک اطلاعاتی بیمه دی به سیستم سجایای بنیاد، هم اکنون بیش از یک میلیون پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است.
وی افزود: حضور روانشناس مددکار در تیم پایش سلامت ضروری است و در صورت نیاز تیم‌های تخصصی درمانی به استان‌های کم برخوردار اعزام می‌شوند که در سال گذشته ۱۴ تیم تخصصی ۱۲۱۰ ایثارگر را ویزیت کردند و در شش ماه سال جاری نیز ۶ تیم تخصصی ۴۲۰ ایثارگر را مورد معاینه قرار داده‌اند. همچنین تاکنون ۲۱ تیم تخصصی بین‌المللی ۱۴۱۹ ویزیت و ۲۸۸ عمل جراحی انجام داده‌اند.
عباسپور در پایان با اشاره به هزینه رایگان خدمات درمانی برای ایثارگران اظهار داشت: حدود و سطح خدمات بیمه‌ای مشخص‌شده و تمامی پرداخت‌ها طبق تعرفه و ضوابط صورت می‌گیرد، در خصوص حق پرستاری ایثارگران مشمول نیز طبق نظر کمیسیون پزشکی در صورتی که ایثارگران مشمول حق پرستاری باشند سریعاً نسبت به دریافت حق پرستاری تحت بررسی قرار می‌گیرند‌ و در حال حاضر حدود ۵۰ هزار نفر از جانبازان و ۳۰ هزار نفر از والدین و همسران شهدا حق پرستاری دریافت می‌کنند./ایثار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *