ساختمان جنجالی کمیته امداد فروخته شد

ساختمان جنجالی کمیته امداد امام خمینی در سوهانک سرانجام با قیمت ۹۰۰ میلیارد تومان به دانشگاه آزاد فروخته شد.

خبرنگاری راست قامتان:  فتاح در مورد فروش ساختمان سوهانک گفت: بعد از ۲٫۵ سال فراز و فرود و اعلام آمادگی ۱۹ دستگاه برای خرید این مجتمع، ساختمان سوهانک نهایتا به مبلغ ۹۰۰ میلیارد تومان به دانشگاه آزاد فروخته شد.

وی ادامه داد: پیش از این تصور ما این بود که وزارت بهداشت یا علوم خریدار این ساختمان هستند که با توجه به اختلاف قیمت، این مجتمع ماه گذشته به دانشگاه آزاد فروخته و تحویل شد. ۳۵ درصد مبلغ این قرارداد معادل ۳۰۰ میلیارد تومان به عنوان پیش پرداخت به ما داده شده و مابقی طی ۳ سال به ازای ۱۰۰ میلیارد تومان در هر ۶ ماه پرداخت می‌شود. در ضمن جا دارد از برادرم آقای قاضی زاده عذرخواهی کنم، چون احتمالاً ایشان درخصوص فروش این ساختمان از من دلگیر شده اند، زیرا ما باهم دست دادیم، ولی به این دلیل که رقم پیشنهادی ایشان ۷۲۰ میلیارد تومان بود و با پیشنهاد دانشگاه آزاد اختلاف ۱۸۰ میلیاردی داشت، این معامله نهایی نشد.

فتاح گفت: پول حاصل از فروش این ساختمان در صندوق امداد ولایت سپرده گذاری خواهد شد که به عنوان وام ضروری به نیازمندان پرداخت می شود و با این رقم تا ۳ ماه آینده هیچ پشت نوبتی وام ضروری در صندوق امداد نخواهد بود.

تهیه بسته‌ حمایت از اقشار ضعیف در برابر نگرانی‌های اقتصادی ماه‌های آینده

پرویز فتاح در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره احتمال واردشدن فشارهای بیشتر به اقشار ضعیف جامعه طی ماه‌های آینده و آغاز تحریم‌های جدید و پیش‌بینی این کمیته برای مددجویان اظهار کرد: ما در سال‌های گذشته همواره آمار خروج مددجویان از چرخه حمایتی کمیته امداد را ارائه می‌دادیم ولی این ماه ۳۰ هزار نفر به مددجویان اضافه شد و در ماه‌های آینده هم این روند ادامه خواهد داشت و این موضوع را با کمک دولت پیش بینی کرده بودیم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط امروز و پیش‌بینی‌هایی که از آینده داریم، موضوع افزایش ۱۴ درصدی مستمری مددجویان یا اختصاص ۲۵۰۰ میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی برای اشتغال مددجویان یا بحث احداث ۱۰ هزار مسکن روستایی و تحویل ۵۰ هزار مسکن مهر را دنبال کردیم، چراکه در این شرایط تورم مضاعفی بر سبدخانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد وارد شده است. غیر از این موارد من اخیراً در چندین جلسه هیئت دولت حضور داشتم که طی آن موضوعات مهمی مطرح و تصمیمات مهمی اتخاذ و برای جامعه نیازمند ما بسته‌های خاص تصویب شد؛ ولی با توجه به اینکه اعلام این موارد ممکن است عواقبی درپی داشته باشد، مجاز به اعلام این بسته‌ها نیستم. مسئولان دولت منتظرند تا ببینند شرایط چگونه خواهد شد و متناسب با آن بسته‌های درنظر گرفته شده را رونمایی خواهند کرد. تیم اقتصادی دولت تاکید داشته که در این بسته‌ها، به جای پول نقد از سبدهای کالا استفاده شود.

وی در ادامه گفت: ما معتقدیم که میزان تورم در میان اقشار ضعیف جامعه با تورم کل جامعه متفاوت است چراکه سبد خانواده‌های تهرانی و کالاهای مورد نظر آن‌ها با سبدکالای یک خانواده روستایی محروم کاملا متفاوت است و از این رو ما پیشنهاد دادیم تیم‌هایی به صورت کارشناسی تورم اقشار ضعیف را بررسی کنند که البته در هیئت دولت من گزارش کاملی از این موضوع را ارائه دادم که استقبال خوبی هم از آن شد.

اختصاص ۳۹۰۰ میلیارد تومانی برای اشتغال مددجویان در سال ۹۷

فتاح در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مجوز ورود افراد جدید به چرخه حمایت‌های کمیته امداد از ماه جاری افزو: طبق تبصره ماده ۱۴، ما این اختیار را داریم که تا سقف معینی، پذیرای مددجویان جدید الورود باشیم ولی در نظر داریم که این جذب را با شیبی خاص اجرایی کنیم و با این روش پشت نوبتی‌های ما طی ماه‌های آینده به صفر می‌رسد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)‌ با اعلام خبر اعتبار ۷۰۰۰ میلیارد تومانی دولت برای رفع فقر، گفت: این رقم تا پایان اسفندماه برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی هزینه خواهد شد و در حال حاضر نیست بودجه ۳ ماهه ما به صورت ۱۰۰ درصدی تخصیص خواهد یافت.

وی اضافه کرد: در تبصره ماده ۱۶ بودجه امسال نیز مبلغ ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار بانکی برای اشتغال در نظر گرفته شده و مقرر شد مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد تومان هم برای ۱۰۰ هزار وام ۲۵ میلیون تومانی اشتغال به این مبلغ اضافه شود.

به گفته فتاح درآمدهای مردمی کمیته امداد در سال جاری ۵۰ درصد افزایش داشته است.

برنامه‌ریزی برای احداث و تحویل ۶۴ هزار واحد مسکونی به مددجویان کمیته امداد

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)‌ اضافه کرد: علاوه بر این موارد در توافقی سه جانبه با سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان امام، ۱۰ هزار مسکن روستایی احداث شود که احداث این واحدهای مسکونی هیچ بار مالی برای دولت نخواهد داشت و تا پایان سال اکثر این واحدها به بهره‌برداری خواهد رسید چراکه نقشه و جانمایی آن‌ها نهایی شده است.

وی گفت: همچنین در بودجه ۹۷ نیز قرار شده بود تا ۵۰ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی یا نیمه کاره به کمیته امداد واگذار شود که خوشبختانه طی ۲ روز گذشته این موضوع در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد و احتمالا در صحن هیئت دولت هم مصوب می‌شود که به محض ابلاغ، تحویل آن انجام خواهد گرفت.

فتاح در خصوص احداث واحدهای مسکونی زلزله‌زدگان کرمانشاه نیز خاطرنشان کرد: در این زلزله ۳۴۰۰ واحد مسکونی مددجویان امداد آسیب دیده بود که با توجه به اینکه ۱۲۰۰ واحد مسکونی دیگر هم ایمنی لازم را نداشت، مقرر شد تا ۳۴۰۰ مسکن برای این مددجویان احداث شود که در سفر اخیرم به کرمانشاه ۵۰۰ واحد تحویل، ۱۵۰۰ واحد تا پایان مهر و ۲۰۰۰ واحد تا پایان سال تحویل داده خواهد شد و مابقی که عمدتاً در بافت شهری هستند، تحویلشان با توجه به ضوابط احداث مسکن در شهرها، با کمی تاخیر انجام خواهد شد.

به گفته رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)‌ این واحدها به صورت کاملاً رایگان برای مددجویان کمیته امداد احداث و این واحدهای مسکونی با تجهیزات کامل تحویل مددجویان می‌شود./تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *