سفر معاون تعاون بنیاد به استان ایلام / بررسی مسائل و مشکلات جامعه ایثارگری استان ایلام

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران روزهای جمعه و شنبه اول و دوم اسفندماه، در سفر به استان ایلام ضمن دیدار با خانواده های معظم شهدا و ایثارگران، در نشست با مسئولان استان ایلام در خصوص مسائل مربوط به جامعه معزز شاهد و ایثارگر گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری راست قامتان، محمود پاکدل در بدو ورود به استان ایلام با خانواده معظم شهید جاویدالاثر «فرج محمدیان»، جانباز گرانقدر ۴۰ درصد «سید موسی موسویان» و آزاده و جانباز سرافراز ۴۰ درصد «عبدالعلی چراغی»، دیدار و از ایستادگی و مقاومت آنان تجلیل و تقدیر کرد.
معاون تعاون بنیاد و مدیران کل معاونت تعاون ستاد مرکزی همچنین با حضور در گلزار منور شهدا صالح آباد، ضمن گلباران مزار منور شهدا و قرائت فاتحه، به مقام والای شهیدان ادای احترام کردند.
پاکدل سپس در نشست شورای اداری بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام گفت: همه واحدها در کنار یکدیگر عملکرد یک سازمان را تشکیل می دهند، در بنیاد همه حوزه ها نظیر حوزه فرهنگی، درمان، توسعه و پشتیبانی و سایر قسمت ها در تلاش هستند که یک عملکرد خوبی از سازمان بر جای گذارند.
وی افزود: مسکن و اشتغال دو مشکل اساسی آحاد جامعه در سراسر کشور است و مختص به جامعه ایثارگری نیستند، از این رو باید با کار و تلاش شبانه روزی این مشکلات را مرتفع نمائیم.
محمود پاکدل حقوق ایثارگران را حق الناس نامید و بیان کرد: برای هر مشکلی راهکاری وجود دارد و نباید از آن غفلت کرد، چرا که کوچکترین غفلتی باعث تضییع حقوق خانواده های معظم شهدا و ایثارگران می شود و به همین دلیل تلاش مجموعه بنیاد بر این است که در حوزه های مختلف، هیچ فرصتی را برای احقاق حق جامعه ایثارگری از دست ندهیم.
وی تصریح کرد: هیچ خدمتی در اجتماع بهتر از مردم داری نیست، هم در ارتباط با همکاران و هم در ارتباط با جامعه ایثارگری، از این رو باید همواره در هر شرایطی پاسخگو و در ارتباط مستمر با این قشر عزیز باشیم، به آنها مشاوره دهیم و مطمئناً آثار و برکاتش را در زندگی خود خواهیم دید.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین کریمی تبار نماینده معظم ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با اشاره به انعقاد تفاهمنامه میان بنیاد و ۲۹ استانداری در سراسر کشور، گفت: کار گروهی برای اجرائی شدن تفاهمنامه ها تشکیل شده که کار گروه اصلی در استان و کار گروه نظارتی نیز در مرکز وجود دارد که بطور مستمر در استان حضور می یابد و درصد تحقق و اجرای این تفاهمنامه ها را بررسی می کند.
وی افزود: تعداد زیادی از بندهای این تفاهمنامه ها اکنون در سطح کشور محقق شده است و به مناسبت بیست و دوم اسفندماه، سالروز فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، در بیست و دو استان که عملیات واگذاری زمین، آماده سازی و کلنگ زنی احداث واحدهای مسکونی به انجام رسیده، قریب بیست هزار واگذاری مسکن عملیاتی خواهند شد و ما بقی نیز تا پایان دولت واگذار می شوند.
پاکدل به وضعیت اشتغال جامعه ایثارگری نیز اشاره کرد و گفت: یکی از مواردی که همواره دغدغه فرزندان شاهد و ایثارگر بوده موضوع اشتغال است. دولت شده تا پایان برنامه ششم توسعه کلیه فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد را استخدام نماید و با پیگیری هایی که مهندس اوحدی داشتند و جلسات مختلفی که برگزار شده مجوز ۱۲ هزار استخدام در پنجاه دستگاه اجرائی صادر شده است و مشکل اشتغال سایر فرزندان شاهد و ایثارگر نیز مرتفع خواهد شد.
وی همچنین به ارائه تسهیلات اشتغالزائی   به متقاضیان شاهد و ایثارگر اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود فرصت های اشتغالزائی در استان و تزریق اعتبارات، بخش عظیمی از متقاضیان این قشر عزیز از این تسهیلات بهره مند خواهند شد تا در تولید کشور نقش خود را ایفا کنند.
نماینده معزز ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام نیز در این دیدار با تبریک ایام مبارک ماه رجب، میلاد باسعادت امام محمد تقی (ع) و حضرت علی ابن ابیطالب(ع) با اشاره به تبعات و محرومیت های ناشی از جنگ ۸ ساله تحمیلی در استان اظهار کرد: استان ایلام جزء استان های کم جمعیت کشور محسوب می شود که حدود ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور همسایه عراق دارد.
حجت الاسلام و المسلمین کریمی تبار با اشاره به نقش استان ایلام در دوران هشت سال دفاع مقدس، تصریح کرد: مردم استان در دو مقطع حساس تنها گذاشته شدند، یک موقعیت مربوط به اوایل جنگ تحمیلی است که مردم خود برای دفاع در برابر دشمن پای کار آمدند و شجاعانه مقاومت کردند و دیگری به اواخر جنگ تحمیلی و عقب نشینی سال ۶۷ که با سقوط اسلام آباد، با حضور نیروهای عراقی در ۲۵ کیلومتری شهر ایلام و در سه راهی جندالله شهر به محاصره دشمن بعثی افتاد، که بازهم مردم جانانه ماندند و مقاومت کردند.
وی خاطرنشان کرد: مردم استان ایلام مقاومت ها، آوارگی ها و تحمل سختی های فراوان را برای دفاع از خاک مقدس جمهوری اسلامی به جان کشیدند و حاضر به آوارگی در سایر استان ها نشدند.
معاون تعاون بنیاد همچنین در دیدار با محمد نوذری سرپرست استانداری ایلام در خصوص اقدامات بنیاد در رسیدگی به وضعیت معیشت جامعه ایثارگری و همچنین اجرای تفاهم نامه های مسکن و ساماندهی اشتغال ایثارگران گفتگو کرد.
محمود پاکدل در بخشی از صبحت های خود در این نشست به وضعیت معیشت جانبازان اشاره کرد و ابراز داشت: با توجه به اینکه حق معیشت عده ای از جانبازان از طریق بنیاد و ما بقی نیز از طریق نیروهای مسلح پرداخت می شود، در اکثر استان ها این امر گلایه هایی را به وجود آورده و با رایزنی های انجام شده، قرار است که مبالغ ریالی این خدمت در اختیار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گیرد تا از طریق بنیاد بصورت یکسان برای همه پرداخت شود.
وی ضمن تقدیر از توجه ویژه و حمایت های سرپرست استانداری ایلام نسبت به خانواده معظم شهدا و ایثارگران، گفت: بنیاد و استانداری در ارتباط با دو تفاهم نامه در حوزه اشتغال و ساخت مسکن متعهد هستند و انشاالله با تحقیق این هدف مهم شاهد رفع مشکلات این عزیزان باشیم.
محمود پاکدل در ادامه گفت: با توجه به پیشرفت قابل توجه در ساخت مسکن ایثارگران امیدواریم در بازه زمانی مشخص شاهد اتمام تعهدات طرفین باشیم.
سرپرست استانداری ایلام نیز در این ضمن تشکر از زحمات و خدمات ارزنده این بنیاد در استان، شکوه و عظمت امروز ایران را مدیون خون شهدا عنوان کرد و گفت: ایلام در ۸ سال جنگ تحمیلی رادمرادنه از ایران اسلامی دفاع کرد و با تقدیم ۳ هزار شهید و بیش از ۱۲ هزار جانباز با فاصله رتبه اول ایثارگری در کشور را به خود اختصاص داده است.
محمد نوذری در ادامه بر رفع مسائل و مشکلات خانواده معظم شهدا و ایثارگران تاکید کرد و گفت: خوشبختانه در این دولت نگاه ویژه ای به خانواده معظم شهدا و ایثارگران شده است و در این مسیر دو مقوله مهم اشتغال و مسکن این عزیزان بصورت جدی دستورکار بوده است.
لازم به ذکر است در این سفر حجت الله فرهادی مدیرکل مددکاری و مشاوره، محمود تبریزی مدیرکل تسهیلات رفاهی، سردار حسن زاده مدیرکل اشتغال و کارآفرینی، سید نورالدین علم بلادی مدیرکل پذیرش و امور اداری، خداکرم کولیوند مدیرکل مسکن و امور گلزارها و سید باقر سید رضایی مشاور معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این سفر پاکدل را همراهی کردند.
منبع: ایثار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *