فرایند بررسی احراز مصادیق ایثارگری الکترونیکی می شود

معاون تعاون و امور اجتماعی از الکترونیکی شدن فرایند احراز مصادیق ایثارگری به منظور سهولت پیگیری و اطلاع رسانی در مورد پرونده های در دست بررسی خبر داد.

فرایند بررسی احراز مصادیق ایثارگری الکترونیکی می شود

خبرگزاری راست قامتان: محمود پاکدل در یکصد و هفتادمین نشست شورای مشاورین وزرا در امور ایثارگران که صبح روز دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه در ساختمان جانباز شهید رسول‌زاده با محوریت «احراز و تعیین درصد جانبازی» برگزار شد با اشاره به حضور باشکوه مردم ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن‌ماه اظهار داشت: دشمنان انقلاب اسلامی تصور می‌کردند که ملت ایران چهل‌سالگی انقلاب خود را نمی‌بیند ولی حضور گسترده و با شکوه دریوم الله ۲۲ بهمن‌ماه، در تاریخ انقلاب یادگاری مهمی را ثبت کرد و مردم باافتخار وارد دهه پنجم انقلاب شدند ولی دشمنان برای سرپوش گذاشتن بر شکست خود، به حافظان مرزهای جمهوری اسلامی ایران حمله کردند و ۲۷ نفر از این مدافعان را به شهادت رساند ولی دیدیم که چطور ملت شریف اصفهان از این شهدا استقبال کردند.
وی افزود: پس از حضور گسترده مردمی در ۲۲ بهمن‌ماه، رهبر معظم انقلاب بیانیه گام دوم انقلاب را صادر کردند که همه افرادی که دلسوز انقلاب هستند باید آن را سرلوحه امور خود قرار دهند، قطعاً توجه به بیانات ایشان راهگشا و مایه پیشرفت و آبادانی کشور است.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد در ادامه سخنان خود درزمینهٔ بررسی پرونده‌های احراز جانبازی نیز گفت: با الکترونیکی شدن سامانه احراز مصادیق ایثارگری حجم مراجعات کاهش یافته و روند پرونده به راحتی پیگیری می شود و درنهایت تأیید احراز جانبازی و زمان حضور در کمسیون پزشکی نیز برای فرد به‌صورت پیامکی ارسال خواهد شد.
حجت‌الله فرهادی مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران در این نشست با اشاره به فعالیت حوزه پذیرش بنیاد در دو بخش احراز مجروحیت و احراز شهادت اظهار داشت: احراز جانبازی از حساس‌ترین و پرمشغله‌ترین مجموعه‌های بنیاد است که دروازه ورودی به حوزه ایثارگری به شمار می‌رود و روند رسیدگی باید به‌گونه‌ای صورت گیرد که وضعیت ایثارگران مطابق قوانین و ضوابط بررسی و تعیین شود.
وی با اشاره به ماده یک قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران تصریح کرد: بر اساس آیین‌نامه‌ای که با مشارکت ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و بنیاد شهید و امور ایثارگران با موضوع تعیین مصادیق ایثارگری تدوین شد صورت سانحه، مدارک بالینی هم‌زمان با حادثه و رأی کمیسیون پزشکی نیروی مربوطه برای تشکیل پرونده موردنیاز است تا بنیاد بتواند مستندات پرونده را با آیین‌نامه مربوطه تطبیق دهد و اگر مطابقتی وجود نداشت بنیاد به نیروی مربوطه اطلاع می‌دهد، در صورت برطرف نشدن مشکل، کمیسیون مشترکی میان بنیاد و نیروی مربوطه تشکیل داده می‌شود تا اختلافات به حداقل برسد ولی چنانچه در کمسیون مشترک یکی از طرفین پافشاری کند ستاد کل نیروهای مسلح مرجع فصل الخطاب تصمیم‌گیری است.
مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران در خصوص پرونده‌های ایثارگری فاقد مدارک بالینی خاطرنشان کرد: برخی از ایثارگران از جمله برخی فرماندهان در طول دوران دفاع مقدس، حتی در زمان مجروحیت حاضر به ترک منطقه نشده‌اند و به همین دلیل فاقد مدارک بالینی هستند، در این مورد نیز فرآیند به همان صورت طی می‌شود ولی به‌جای مستندات مدارک بالینی هم‌زمان با حادثه، تأیید معاون نیروی انسانی نیروی مربوطه، جایگزین این مدرک می‌شود.
وی ادامه داد: تصور بنیاد این بود که حدود ۳۵۰۰ رزمنده، فاقد مدارک بالینی باشند ولی تا پایان سال ۹۵، بالغ‌بر ۲۹ هزار پرونده تشکیل شد که از میان آنها، وضعیت ۷ هزار نفر منجر به تعیین درصد جانبازی شد، در خصوص مابقی پرونده‌ها نیز درنهایت بر اساس تبصره بند الف ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه، رزمندگانی که صورت سانحه بالینی ندارند در صورت تأیید شورای پزشکی نیروی اعزام کننده، ۵ درصد جانبازی از سوی بنیاد به آنها تعلق می‌گیرد، بنابراین ستاد کل نیروهای مسلح با مشارکت بنیاد آیین‌نامه‌ای تدوین کرد که این دسته از ایثارگران، اگر عوارض پزشکی آنها از سوی کمیسیون پزشکی مسجل شود و مستندات خود را در قالب فرم‌های طراحی‌شده ارائه دهند ۵ درصد جانبازی از سوی بنیاد را دریافت خواهند کرد.
وی همچنین درزمینهٔ شهدای حوادث تروریستی خاطرنشان کرد: افرادی که در حوادث تروریستی به شهادت می‌رسند و ارتباطی با نیروهای نظامی کشور ندارند، در درجه اول صلاحیت آنها باید توسط وزارت اطلاعات تأیید شود، سپس شورای تأمین استان نوع حادثه را بررسی می‌کند و اگر این رویداد توسط گروه‌های معاند و باهدف ضربه زدن به‌نظام اسلامی انجام‌شده باشد شهدای واقعه مشمول مصادیق ایثارگری خواهند شد.
مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران در پایان گفت: تاکنون پرونده‌های مرتبط با تعیین مصادیق ایثارگری و احراز جانبازی در ۲۸ استان در فاز اول به پایان رسیده و پرونده های ۲ استان دیگر نیز در حال اقدام است.
گفتنی است در این نشست مشاورین وزرا در امور ایثارگران، مشکلات جانبازان در خصوص تشکیل پرونده احراز ایثارگری را مطرح کرده و پیشنهادات خود را برای تسریع فرآیند رسیدگی به این پرونده‌ها ارائه دادند./ایثار

یک نظر

  1. سلام از سال ۹۳ تا کنون هنوز بخشنامه ای که دولت داداه اجرا نشده یعنی شعار و امید برای زیستن نه انجام کاری برای کسی بزک نمیر بهار میاد من شانزده سال است به دنبال این موضوع هستم دریافت گواهی مجروحیت ارسال به بنیاد اسال به کمسیون عودت از کمیسیون اخذ گواهی مجدد و تکرار ان یعنی دور باطل. چرا نمیگذارید به درد خودمان به خر بودن خودمان راحت بمیریم اره ما گناه کردیم ما اشتباه کردیم اره ما پست بودیم اره ما همه لایق جام زهر بودیم خوردیم و مرده ایم. این قدر توی قبر تنمان را نلرزانید. همین همین.زندگی بر ما گذشت خیلی سخت و بر شما هم گذشت خیلی خوب و راحت اما هر دو به یک مقصد رسیدیم.موفق باشید و مشغول به نامه نگاری و تشکیل جلسه و نوشتن بیخودی. بعضی وقتها هم تفریح برید کار زیاد خسته کننده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *