مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر داد اشتغال ۵۴۰۰نفر طی آزمون استخدامی/ افزایش ظرفیت های خوداشتغالی

خبرگزاری راست قامتان: در حال حاضر ۶۸ هزار بیکار در جامعه ایثارگری وجود دارد که به تفکیک شامل بیش از۵۴ هزار فرزند جانباز ۲۵درصد و بالاتر، ۶۸۳۳ فرزند شهید و ۶۷۰۸ همسر شهید می شوند.

حجت الله امانی مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: شرط استفاده از سهمیه ایثارگری در آزمون استخدامی امسال، فارغ التحصیلی متقاضی است اما در مواردی که افراد در مقاطع ارشد و دکتری دانشجو و متقاضی  با مدرک کارشناسی هستند  تایید صورت گرفته است. در آزمون امسال ۷۰۰ نفر با استفاده از این استثنا،  تاییدیه دریافت کرده اند.

 

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی گفت: در راستای اجرای ماده ۲۱ قانون جامع خدمات ایثارگری، دولت حداقل ۳۰درصد از سهمیه استخدامی را به جامعه ایثارگری اختصاص داده است. در شرایط فعلی با هماهنگی های صورت گرفته با سازمان استخدامی کشور، افرادی که مشمول سهمیه ۲۵درصد می شوند؛ شامل فرزندان شهدا، جانبازان، آزادگان، همسر و فرزندان بالای ۲۵درصد و همسران و فرزندان آزادگان بالای یک سال اسارت و همسر مشمول دریافت هستند. همچنین فرزندان جانبازان زیر ۲۵درصد و رزمندگان مشمول سهمیه ۵درصد می شوند.

وی افزود: این افراد بر اساس نمره اخذ شده  بین خودشان باتوجه به اولویت بندی، رقابت می کنند و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز به تفکیک ضریبی را  در نظر می گیرد. سعی شده برای هر شغل دو نفر انتخاب شود تا در مرحله مصاحبه بهترین فرد انتخاب شود.

امانی با اشاره به اولویت بندی ها ادامه داد: اولویت اول جانباز، آزاده و فرزند شهید، اولویت دوم فرزندان جانبازان ۷۰ تا ۲۵درصد، اولویت سوم همسران شهدا، همسران جانبازان و اولویت چهارم خواهر و برادر شهید هستند، که می توانند از این ظرفیت ها استفاده کنند.

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی گفت: از ۱۸هزار فرصت شغلی، امسال دولت ۵۴۰۰فرصت شغلی به جامعه ایثارگری اختصاص داده است که تمامی ایثارگرانی که مشمول بوده اند، تعیین وضعیت شده اند. همچنین هماهنگی های لازم  بین سازمان سنجش و سازمان کل امور استخدامی صورت گرفته است که امیدواریم ایثارگران از آن بتوانند به خوبی استفاده کنند و جذب دستگاه ها شوند.

وی ادامه داد: عمده جذب در وزارت آموزش و پرورش با حدود۴هزار نفر، وزارت راه و شهرسازی، محیط زیست و سازمان های خرد تر خواهد بود که ظرفیت سازی ها صورت گرفته است. مشاغل انتخاب شده نیز بر اساس نیاز جامعه هدف است.

تاکسیرانی

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی درباره شرح آخرین وضعیت انعقاد قرارداد با اتحادیه تاکسیرانی گفت: طبق توافقات صورت گرفته بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و اتحادیه تاکسیرانی، ۵هزار تاکسی تا سقف ۲۰ میلیون تومان وام به جامعه ایثارگری داده خواهد شد که در این راستا  با دو شرکت خودرو سازی هماهنگی های لازم صورت گرفته است. خودروهای برلیانس و آریو  از شرکت سایپا و خودروهای سمند و پژو از ایران خودرو برای این طرح در نظرگرفته شده است.

وی  با تاکید بر اینکه تاکسی به دانشجویان تعلق نمی گیرد، افزود: اتحادیه تاکسیرانی برای ۸۸شهر با توجه به ظرفیت، سهمیه مشخص کرده است و مذاکراتی در استان ها صورت گرفته است که در ۱۷استان این طرح قطعی شده است.

امانی ادامه داد: در حال حاضر، قیمت خودرو ها ممکن است ایجاد مشکل کند که با پیگیری های  بنیاد شهید، اتحادیه تاکسیرانی طبق توافقات صورت گرفته عمل خواهد کرد. همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران ظرفیت های اعتباری تا سقف ۲۰ میلیون تومان برای افراد جویای کار متقاضی تاکسی، به صورت وام قرض الحسنه در نظر گرفته است که از طریق صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثاگران در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

دانشجویان جویای کار

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی گفت: با توجه به افزایش افراد بیکار، طرح های اشتغال به دانشجویان تعلق نمی گیرد. این در حالی است که از سال گذشته تا امروز ،نزدیک به ۲۴هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهی جدید داریم. بنابراین افراد بیکار جویای کار در اولویت قرار دارند.

وی افزود: استعلام سه گانه ای از طرف سازمان استخدامی، بیمه تامین اجتماعی و معاونت آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود دارد که اطلاعات  شخص به عنوان فرد جویای کار در سامانه ثبت می شود که می تواند درخواست شغل داشته باشد.

امانی با اشاره به اینکه  ظرفیت سازی شغلی به میل و علاقه افراد نیز بستگی دارد، ادامه داد: قبل از ثبت درخواست در سامانه سجایا، هسته های مشاوره ای در استان ها تشکیل شده که این افراد مشاوره شغلی می شوند و پس از مشخص شدن  میل و رغبت آنان به مراحل بعدی معرفی می شوند. در سال گذشته ۲۵هزار و ۹۰۰ مشاوره شغلی در سراسر کشور انجام شد.

خوداشتغالی و کارآفرینی

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی با اشاره به اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران  درصدد افزایش ظرفیت های خود اشتغالی و کارآفرینی است، گفت:  در سال های گذشته، نزدیک به ۸۵درصد میل و رغبت افراد جویای کار به سمت استخدام در ادارات و سازمان های دولتی بود. اما با توجه به محدودیت های جذب، باید زمینه ای برای ایجاد میل و رغبت به سمت خوداشتغالی و کار آفرینی جامعه هدف ایجاد شود که در حال حاضر ۳۰درصد افراد جویای کار به سمت خوداشتغالی و کارآفرینی روی آورده اند که نسبت به سنوات گذشته ۱۵درصد افزایش یافته است.

امانی با اشاره به ظرفیت های مختلفی در بخش خوداشتغالی و کارآفرینی  افزود: این ظرفیت ها شامل بخش کارآفرینی از محل صندوق اشتغال و کارآفرینی، مشاغل خانگی و بخش روستایی  هستند که هرکدام تعهدی بود که بنیاد به دولت برای ایجاد اشتغال داده بود. در سال جدید ۶۵۰۰ ظرفیت خوداشتغالی از صندوق اشتغال و کارآفرینی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته تعهد کردیم ۲۱۰۰فرصت شغلی برای مشاغل روستایی ایجاد کنیم که نزدیک به ۲۲۳۰ مورد  ایجاد شد. در بخش مشاغل خانگی نیز نزدیک به ۲۱۰۰ فرصت با تسهیلاتی که وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی در نظر گرفته بود، انجام شد.

امانی گفت: در سال گذشته ۸هزار ۸۰۰ جواز کسب ایثارگران صادر شد که نسبت به سال ۹۵، بیش از ۲هزار و ۱۰۰ جواز بیشتری صادر شد.

وی افزود: در سال جدید تفاهم نامه جدیدی با وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی انعقاد شده است که از طرح های تشویقی برای بخش خصوصی استفاده شود .این طرح ها  شامل معافیت مالیاتی، تا ۵سال پرداخت حق بیمه سهم خویش فرما توسط بنیاد و آموزش برای اشتغال، تا۱۸ماه و دریافت ۷۵درصد حداقل حقوق را در اختیار کارفرما قرار دهیم تا ظرفیت سازی شود.

وی گفت: ظرفیتی با صندوق توسعه ملی ایجاد شده است که در خصوص طرح های مولد و کارآفرینی در سه بخش صنعت، کشاورزی و گردشگری در مناطق برخوردار و غیر برخوردار اجرایی خواهد شد. همچنین بانک های کشاورزی و دی به صندوق معرفی شده اند و حدود سه سال است که از این ظرفیت ها استفاده می شود. بیش از ۱۰۰طرح اجرایی شده است که ۵۰۰ فرصت شغلی  نیز ایجاد کرده اند.

امانی با اشاره به اینکه ۳۰هزار سهمیه مشاغل روستایی وجود دارد، ادامه داد:از جامعه هدف میخواهیم که با گسترش ظرفیت های خوداشتغالی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران، با توجه به دستورالعمل های موجود، از پتانسیل موجود استفاده کنند و به توسعه اقتصادی کشور نیز کمک کنند.

اپلیکیشن اشتغال و کارآفرینی

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی با اشاره به اینکه یکی از ضرورت های امروزی، اطلاع رسانی مناسب و به موقع است، گفت: استفاده از تکونولوژی، اطلاع رسانی مناسب و به موقع را فراهم می کند که در این راستا نرم افزار اشتغال و کارآفرینی در دست طراحی است که دو وظیفه  اطلاع رسانی استخدام ها و ظرفیت های شغلی و معرفی کارآفرینان شاهد و ایثارگر را بر عهده دارد.

دوره های آموزشی

امانی افزود: سال گذشته اردو «راه اشتغال» را  جهت ترغیب جامعه هدف برای اجرای طرح های خود اشتغالی، طراحی و اجرا شد. در این اردوها از مراکز صنعتی و کشاورزی و.. بازدید به عمل آمد.  مجموع این اردو ها در درون استان ها ۳۶۱  و  در خارج از استان ها  به ۱۵رسید. همچنین در دوره های آموزشی شغلی ، ۲۳۷۲ نفر و در در بخش کارورزی نیز، ۱۴۵۲نفر شرکت کرده اند./شهیدخبر

یک نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *