مشاوره حقوقی و معاضدت قضایی ایثارگران تسهیل می‌شود

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران از انعقاد تفاهم نامه بنیاد با کانون وکلای مرکز برای تسهیل در مشاوره حقوقی و معاضدت قضایی ایثارگران در آینده نزدیک خبر داد.

مشاوره حقوقی و معاضدت قضایی ایثارگران تسهیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری راست قامتان، سعید عندلیبی در سفر به استان گیلان و در شورای اداری این استان خدمتگزاری در بنیاد را افتخارآمیز دانست و گفت: خوشبختانه مجموعه همکاران بنیاد در خط مقدم خدمت به ایثارگران عزیز هستند و هر قدمی که برای ایثارگران بر می‌دارند، در پیشگاه خداوند مأجور است.

وی با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه و احکام دائمی آن گفت: فصل ۱۶ قانون برنامه ششم توسعه مختص ایثارگران است و این قانون سیاست‌های کلان کشور را به صورت برنامه‌ای دنبال می‌کند و برای توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و… چشم‌انداز پنج ساله دارد البته احکام دائمی آن دارای جنبه مالی و اجرایی دارد و بنیاد تلاش کرده است خلأهای قانونی حوزه ایثارگری را در قانون برنامه ششم برطرف کند.
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد با بیان اینکه قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران باید صد درصد اجرایی شود، خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۸۰ درصد مواد قانون مذکور اجرایی شده است.
وی با اشاره به اینکه سالانه  حدود  ۲ هزار میلیارد تومان برای بیمه همگانی و تکمیلی ایثارگران توسط بنیاد هزینه میشود  تصریح کرد: مأموریت‌ها و خدمات بنیاد افزایش پیدا کرده و نیازمند ساختار و نیروی انسانی لازم هستیم. البته طی سال‌های اخیر مکانیزم های جدید از جمله برون‌سپاری، خرید خدمت، فناوری اطلاعات و… به کار رفته و باید بخش زیادی از فعالیت‌ها از طریق ساز و کارهای فناوری اطلاعات انجام شود.
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین در نشست با قضات و وکلای شاهد و ایثارگر استان گیلان با بیان اینکه ماده ۵۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران وزارت دادگستری و قوه قضاییه را موظف به معاضدت قضایی از ایثارگران کرده است، افزود: براساس ماده ۵۹ قانون مذکور نیز ورود ایثارگران به عرصه وکالت، سردفتری و دفاتر مشاوره حقوقی با همکاری وزارت دادگستری، کانون وکلا و سازمان اسناد و املاک صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به پراکندگی ارائه خدمات کانون وکلا و دفاتر مشاوره بسیج و بنیاد، اظهار کرد: کانون وکلا در موضوع وکالت تسخیری به ایثارگران کمک می‌کند اما باید معماری درست و ساختار مناسب برای این پتانسیل‌ها جهت هم‌افزایی ایجاد شود.
عندلیبی با اشاره به شرایط ایجاد شده در کانون وکلای دادگستری گفت: شرایطی که کانون وکلا برای پذیرش ایثارگران فارغ‌التحصیل در آزمون وکالت تعیین کرده سختگیرانه است و از کانون وکلای استان‌ها می‌خواهیم که شرایطی اتخاذ نمایند که در این خصوص پذیرش این عزیزان تسهیل شود.
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید، با بیان اینکه به دنبال ارائه بهترین و با کیفیت‌ترین خدمت به خانواده‌های شاهد و ایثارگر هستیم، یادآور شد: متأسفانه امروز در کشور با تعدد پرونده‌های مفتوحه قضایی و اطاله دادرسی مواجه هستیم البته نسبت پرونده‌های مربوط به ایثارگران به پرونده‌های عمومی خیلی کمتر است که باز هم باید به حداقل برسد.
عندلیبی، اشتغال ایثارگران را یکی از دغدغه‌های بنیاد دانست و عنوان کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران نهاد تخصصی حمایت از خانواده‌های شاهد و ایثارگر است اما در اجرای قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به کمک همه دستگاه‌ها نیاز دارد.
وی با اشاره به نسبت کم پرونده‌های قضایی ایثارگران گیلان نسبت به سایر استان‌ها، تأکید کرد: اکثر قضات از خانواده‌های شاهد و ایثارگر هستند و سختی‌هایی که این خانواده‌ها دارند را درک می‌کنند ضمن اینکه در صدد امضای تفاهم نامه با کانون وکلای مرکز هستیم که در صورت اجرا، کانون وکلا اقدام به مشاوره حقوقی و معاضدت قضایی از ایثارگران می‌کند.
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد در سفر به استان گیلان با استاندار این استان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.
مصطفی سالاری در این دیدار بر ضرورت ساماندهی و کیفی سازی یادواره‌های شهدا تأکید کرد و گفت: یادواره‌های شهدا فرصتی برای بازخوانی سیره شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و باید زمینه مناسب در جهت برگزاری هر چه باشکوهتر یادواره‌های شهدا فراهم شود.
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سفر به استان گیلان در دیار با خانواده شهید آزاده «غلامرضا جوادپور سماک» با اشاره به اینکه فرهنگ دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان باید در جامعه ترویج شود، گفت: احترام جامعه نسبت به خانواده‌های معزز شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران دوران دفاع مقدس نشان‌دهنده پایبندی آنان به ارزش‌های ملی و مذهبی است.
سعید عندلیبی امنیت امروز کشور را مرهون رشادت ها و از خود گذشتگی های شهدا و ایثارگران دانست و افزود: شهیدان و ایثارگران مظهر صلابت این مرز و بوم هستند و مدال افتخار آنها بر تاریخ ایران اسلامی تا همیشه خواهد درخشید. شهدای عزیز،‌ ایثارگران و آزادگان گرانقدر و خانواده معظم آنان، پشتوانه های مستحکم انقلاب اسلامی و حامیان حاضر در همه صحنه های نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند و باید مسئولان همواره در کنار آنان باشند.
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد با آزاده و جانباز سرافراز «نورالله توده بهمبری» نیز دیدار و گفتگو کرد.
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد در سفر به استان گیلان همچنین از پروژه در حال احداث مجتمع توانبخشی ایثار گیلان بازدید کرد و در جریان روند احداث پروژه و مشکلات پیرامون اجرای پروژه قرار گرفت. این مجتمع در زمینی به مساحت تقریبی ۱۱ هکتار و با زیر بنای ۱۲۳۲۶ متر مربع در ۴ فاز در دست احداث است که فاز توانبخشی و اسکان آن ۶۴۹۰ متر مربع، فاز فرهنگی خدماتی ۲۴۱۲ متر مربع، فاز سالن ورزشی چند منظوره ۲۰۱۵ متر مربع و استخر ورزشی سر پوشیده ۱۴۰۹ متر مربع مساحت دارد و در حال حاضر فاز توانبخشی آن در اولویت ساخت بوده که در حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و کل مجموعه در حدود ۲۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد در بدو ورود به استان گیلان با حضور در گلزار شهدای رشت، به مقام شامخ شهدای این استان ادای احترام کرد./ایثار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *