مشکل اجرای قوانین ایثارگران سیستان و بلوچستان حل شده است

خبرگزاری راست قامتان: مشکلات موجود بر سر اجرای برخی قوانین ایثارگری در استان سیستان و بلوچستان حل شده و این قوانین در حال اجرا است.

مشاور ایثارگران استانداری سیستان و بلوچستان در خصوص اعاده به خدمت ایثارگران در این استان گفت: اجرای قانون اعاده به خدمت ایثارگران به طور کامل در استانداری سیستان و بلوچستان اجرا شده و در این خصوص مشکلی وجود ندارد. طبق قانون علاوه بر ایثارگران، آزادگانی که شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه داشته باشند می توانند از قانون اعاده به خدمت بهره مند شوند. اما بعضا برخی از دستگاه ها قانون اعاده به خدمت را با خاطر بار مالی آن اجرایی نکرده بودند که ما با مکاتبات مان با تهران این مشکل را بر طرف کردیم.

علیرضا زینلی گفت  با اشاره به شغل‌ های همتراز ایثارگران که در ذیل قانون ششم توسعه آمده است، اذعان کرد: تعدادی از جانبازان و آزادگان که پستشان در دستگاه های اداری جا به جا شده و به پست های پایین تری تنزل پیدا کرده بود، اعتراضاتی را داشتند که با رایزنی های انجام شده آنها توانستند از مزایای شغل قبلی خود استفاده کنند و این موانع هم برداشته شد.

این آزاده دوران دفاع مقدس در خصوص اعطای یک مقطع تحصیلی بالاتر به ایثارگران نیز گفت: طبق قانون افرادی که تحصیلات کارشناسی ارشد دارند می تواند تا ۳۵ سال مشغول به کار باشند و افرادی که مدرک کارشناسی دارند تا ۳۰ می توانند مشغول به خدمت باشند. این قانون برای تمامی کارکنان دولت و ایثارگران یکسان است. اما ایثارگران می توانند از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار شوند و تا ۳۵ سال به خدمتشان در دستگاه های مختلف ادامه دهند. ابلاغ این قانون مورد مناقشه برخی از دستگاه های دولتی قرار گرفت که با رایزنی های انجام شده، دستگاه های مذکور اقدام به اجرای کامل این قانون کردند.

وی ادامه داد: آزادگان هم می توانند همانند ایثارگران بعد از ۳۰ سال خدمت باز هم اعاده به خدمت داشته باشند و تا ۳۵ سال مشغول به کار شوند. این قانونی است که تمامی دستگاه های به آن آگاه هستند و ما هم برای تفهیم بیشتر قوانین کارگروهی را تشکیل دادیم که به شائبه ها و ابهامات در قانون پاسخ بدهیم.

زینلی در خصوص بند ۶ ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه توضیح داد: قانون می گوید رزمندگانی که بیش از شش ماه سابقه حضور در جبهه را داشتند می توانند از حقوق و مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر بهره مند شوند که این ماده مورد اختلاف دستگاه ها واقع شد. از ان جایی که منظور از حقوق در این ماده روشن نیست که آیا منظور درآمد ماهیانه آنهاست یا حقوق اجتماعی‌شان ولی با توضیحاتی که دیوان محاسبات داد به این نتیجه رسیدیم که این قسمت به حقوق و مزایای اجتماعی آزادگان اختصاص دارد.

مشاور ایثارگران استانداری سیستان و بلوچستان اشتغال را یکی از مهم ترین دغدغه های جامعه ایثارگری برشمرد و گفت: طبق ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، دولت باید سهمیه ای ۲۵ درصدی را برای اشتغال ایثارگران و سهمیه ۵ درصدی را برای رزمندگان در آزمون های استخدامی دولتی اختصاص دهد که در این باره بنیاد شهید و امور ایثارگران همیشه از این سهمیه برای افراد تحت پوشش خود استفاده کرده است. مطابق با این قانون هرگاه دولت موارد استخدامی را اعلام کند ما با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران این قانون را اجرایی می کنیم و سهمیه های مذکور را به ایثارگران و آزادگان اختصاص می دهیم.

وی درباره ارجاع بیمه تکمیلی ایثارگران به دستگاه های دولتی تصریح کرد: قبلا پرداخت هزینه بیمه تکمیلی ایثارگران در اختیار بنیاد قرار داشت که اکنون طبق اصلاحات قانون، هزینه های بیمه تکمیلی باید از سوی دستگاه های دولتی پرداخت شود. چیزی که در این خصوص مورد مناقشه دستگاه های مختلف قرار گرفته بود به مزایای بیمه تکمیلی فرزندان و افراد تحت تکلف ایثارگران و شهدا باز می گشت که برخی از اجرای این قانون سرباز می زدند. با این وجود طی جلساتی که با دستگاه های گوناگون داشتیم توانستیم این مشکل را تا حدود بسیاری رفع کنیم./حیات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *