نحوه دریافت تسهیلات قرص الحسنه برای ایثارگران

خبرگزاری راست قامتان:مدیرعامل صندوق قرض الحسنه شاهد با بیان این مطلب که اعضای این صندوق می‌توانند با مراجعه به هر یک از مراکز بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور بدون توجه به محل پرونده ایثارگری، نسبت به ثبت درخواست وام خود اقدام کنند افزود: تمامی ایثارگرانی که از بنیاد شهید و امور ایثارگران حقوق می گیرند می توانند عضو صندوق شوند. برای تمامی اعضا فرم درخواست عضویت صندوق و کسر پس انداز طراحی شده است تا با انجام فرایند عضویت، امضا و اثر انگشت ایثارگر در ان ثبت شود و بتواند از تسهیلات صندوق بهره مند شود و کسی نتواند از این مسئله سوء استفاده کند.

اسلام کریمی افزود: بر اساس مصوبه هیات امناء و هیات مدیره صندوق مقرر شد در سال ۹۸ ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان از حقوق اعضاء  صندوق (که حقوق بگیر بنیاد می باشند) کسر و به عنوان حق عضویت در حساب ایشان ثبت شود.
وی گفت: هر ایثارگر عضو صندوق می تواند تا ۳ برابر میزان پس اندازش تا سقف۲۰ میلیون تومان به صورت قرض الحسنه وام بگیرد.
کریمی درباره نحوه بازپرداخت وام نیز عنوان کرد: طبق دستور بانک مرکزی بازپرداخت اقساط وام قرض الحسنه  ۳۶ ماهه با قسطی ماهانه معادل ۵۵۵ هزار تومان می باشد.
به بیان مدیرعامل صندوق قرض الحسنه شاهد، براساس طرح خادم به مخدوم به محض تسویه وام اعضاء با ارسال پیامک به آنها اطلاع رسانی می شود که وام صندوق تسویه شده است و شما می توانید هم اکنون اقدام به ثبت درخواست وام جدید کنید با این وجود انتظار دریافت وام برای ایثارگران صفر می باشد بنابراین اطلاع رسانی همزمان با تسویه وام قبلی در هر ماه انجام می گردد و امکان دریافت وام نیز مهیا و میسر شده است.
وی خاطر نشان کرد: ایثارگران عضودارای مانده بدهی نیز در صورت نیاز می توانند درخواست تسویه همزمان را داشته باشند  که بر اساس شرایط خاص و با موافقت مدیران کل استان ها و همچنین روسای مناطق صندوق بررسی و برای پرداخت به مرکز ارسال می شود که تحت عنوان وام های موردی و تسویه زودهنگام پرداخت می شود.
کریمی تصریح کرد: صندوق قرض الحسنه شاهد تنها صندوق قرض الحسنه  در کشور می باشد که کارمزد و بیمه وام را براساس یک بار در طی دوره بازپرداخت وام از اصل وام در زمان پرداخت کسر می کند ،که از این مبلغ ۴۴/۲٪ درصد بابت بیمه وام به حساب شرکت بیمه برنده مناقصه سال واریز و مبلغ ۵۶/۱٪ درصد به عنوان کارمزد  ثبت می شود.
این مقام مسول با بیان این که هر ماه ۱۳۵ تا ۱۴۵ میلیارد تومان نقدینگی از بابت کسورات وام های پرداختی صندوق و همچنین کسورات پس انداز ماهیانه از بنیاد شهید و امور ایثارگران بعد از پرداخت حقوق به خانواده ها دریافت می شود افزود:  تقریبا همین میزان وام قرض الحسنه نیز به ایثارگران عضو پرداخت می شود به نحوی که تعداد ان در ماه به حدود ۱۰ هزار فقره وام می رسد.
وی توضیح داد: از ابتدای اردیبهشت تاکنون  ۴۰ هزار و ۸۸۷ فقره وام پرداخت شده است که مبلغی بیش از ۷۳۰ میلیارد تومان را در بر می گیرد. سقف پرداخت وام در سال ۹۸ برای این صندوق ۱۴۰۰ میلیارد تومان تعیین شده که طی این ۴ ماه بیش از نصف ان برای حل مشکلات جامعه ایثارگری پرداخت شده است.
مدیرعامل صندوق قرض الحسنه شاهد، با اشاره به سیل اخیر در کشورمان بیان کرد: در تیرماه به خاطر تقاضای زیاد ایثارگران و نیز مشکلاتی که سیل برای ایثارگران چند استان ایجاد کرد بیشترین وام پرداختی را با ۱۵ هزار و ۴۲۵ فقره به ایثارگران داشته ایم که جمع مبلغ ریالی ان بیش از ۲۷۵ میلیارد تومان بوده است.
وی در رابطه با نقل وانتقالات مالی صندوق گفت: تمام جلسات لازم به منظور تصمیم گیری در جهت بهترین عملکرد و خدمت به اعضاء و ایثارگران عضو صندوق  به صورت منظم هفتگی و ماهانه انجام می شود وکلیه نقل و انتقالات مالی با توجه به ورود نقدینگی و هماهنگی واریز اقساط توسط بنیاد به صندوق به صورت بسیار شفاف و تحت نظارت کامل حسابرسی و بازرسی صندوق صورت می گیرد.
کریمی تاکید کرد: تمامی اعضای صندوق می توانند هر لحظه که بخواهند به سامانه ایثارمراجعه کنند و در بخش میز خدمت الکترونیک روی گزینه صندوق کلیک کنند و از جزئیات میزان پس انداز، تعداد اقساط پرداختی وام ، اقساط باقیمانده و … اگاه شوند. چنانچه هر کدام از ایثارگران فاقد کد کاربری و رمز عبور( یوزر نیم و پسوورد)  برای ورود به صندوق هستند یک بار باید به رابط صندوق در شهرها و مراکز استان ها مراجعه کنند تا با ارائه کد ملی و دریافت پیامک کد کاربری و رمز عبور بتوانند از جزئیات حساب خود در صندوق اگاه شوند.
مدیرعامل صندوق قرض الحسنه شاهد در پایان یاداور شد: بر اساس نظر سنجی های صورت گرفته ۹۸ درصد از اعضا از نحوه فعالیت و پرداخت وام صندوق رضایت دارند و ۲ درصد باقیمانده( که ما از تمامی ان ها علت را پرسیدیم) کمی مبلغ وام و کم بودن مدت زمان بازپرداخت را دلیل نارضایتی خود عنوان کردند که متاسفانه این بخش در حیطه فعالیت ما نیست و بر اساس مجوز بانک مرکزی در حال حاضر امکان افزایش وام و نیز افزایش مدت زمان بازپرداخت ان وجود ندارد./ حیات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *