برای تضییع حقوق ایثارگران نیازی به مدیران ضد قوانین ایثارگری در دستگاهها نیست ، بخشی از مدیران بنیاد با برداشتهای ضد ایثارگری و مضیق از قانون جای آنان را پر می کنند .
خبرگزاری راست قامتان: مدیر کل اشتغال و کارآفرینی بنیاد در مصاحبه اخیر خود به شکلی عمل نموده که نیازی به مدیران تنگ نظر سازمان امور اداری و استخدامی نیست . ایشان فراموش کرده اند که مقام معظم رهبری با تجمیع نهادهای ایثارگری مشروط به نهادی ماندن آن موافقت کردند و مقنن کمیسیون ماده ۱۶ را برای تضمین اجرای صحیح قوانین ایثارگران پیش بینی کرده است نه مراعات سیاستهای دولت و عدم پیش بینی اعتبار.
یکی از مشکلاتی که مدیران بنیاد دارند رعایت سیاستهای دولت است هر چند بر خلاف قانون و حقوق قانونی ایثارگران باشد ،‌ در حالیکه سیاستها و اهداف قانونگذار از وضع قوانین ایثارگران رعایت مصلحتهایی که مدیران پیش بینی می کنند نیست بلکه اجرای صحیح آن قوانین ملاک است .
مشکل دیگر این است که برخی مدیران بنیاد جانباز ،‌ایثارگر و فرزند شهیدند که انتظار بیشتری از آنان می رود ولی گویا جای خودشان گرم و نرم است و خرشان از پل گذشته و دیگر به یاران خود نمی اندیشندو حفظ موقعیت و جایگاه خود را بر احقاق حقوق ایثارگران ترجیح می دهند .
۱- ایشان گفته است :همه کسانی که رابطه استخدامی دارند … امکان استفاده از سهمیه ماده ۲۱ را ندارند.
مدیر کل محترم در اظهارات خود به همه رابطه های استخدامی اشاره کرده است . شایسته است مدیری که مصاحبه می کند برای اظهارات خود به قوانین و مقررات استناد کند و نظرات شخصی خود را ملاک قانون قرار ندهد . در کجای قوانین گفته شده است که مثلا” اگر فردی رابطه قراردادی موقت با شرکتی دارد حق حضور در آزمونهای استخدامی را ندارد . این محدودیت به هیچ وجه برا افراد عادی اعمال نمی شود ولی این چه تسهیلاتی است که همه نوع محدویت در آن بر اساس سلیقه مدیران بنیاد در باره ایثارگران اعمال می شود .

۲- ایشان فرمایش کرده است : دولت امکان تبدیل وضعیت استخدامی به دلیل محدودیتهای شدید اعتباری را ندارد.
باید از ایشان پرسید شما مدافع سیاستهای غیر قانونی دولت هستید یا مدافع حقوق قانونی ایثارگران .
اگر توان دفاع از حقوق قانونی ایثارگران را ندارید بر مسند اشتغال ایثارگران چه می کنید؟ ارزش یک مدیر در بنیاد ، دفاع از حقوق قانونی آنان در مجادله و بحث با سایر نهادهای اداری دولتی است . شما مدیر سازمان امور اداری و استخدامی نیستید بلکه مدیر نهادی بنام بنیاد شهید و امور ایثارگران هستید . مشکلات اعتباری و بودجه دولت به شما ربطی ندارد، آنچه به شما مربوط است پیگیری قوانینی است که درباره ایثارگران به تصویب رسیده است . راه را برای بهانه های مدیران سایر دستگاهها برای عدم اجرای قوانین ایثارگران باز نکنید .
۳- در بیان دیگری گفته اند :کسانی که می خواهند بعد از استخدام تبدیل وضعیت شوند باید در آزمونهای فراگیر دستگاهها شرکت کنند .
این عبارت ایشان که مانند سم برای حقوق قانونی ایثارگران است که قبل از ایشان توسط برخی مدیران بنیاد نیز بیان شده است . این خطی است که در کمیسیون ماده ۱۶ و سازمان امور اداری و استخدامی نیز به آن پرداخته اند . روی کلام دیگر این است ؛ کسانی که از گذشته و بدون سهمیه ۲۵ درصد استخدام شده اند حق ندارند به استناد تبصره الحاقی در قانون برنامه ششم تقاضای تبدیل وضعیت استخدامی کنند.
اولا” کسانی که به استناد سهمیه ۲۵ درصد استخدام می شوند از همان ابتدا به صورت رسمی قطعی استخدام خواهند شد و اگر دستگاهی این اقدام را نکرده باشد بر خلاف قانون عمل کرده و بنیاد و کمیسیون ماده ۱۶ باید پیگیر این حق قانونی باشند نه منفعلانه هر آنچه دیگران برای آناان تصمیم می گیرند را به خورد ایثارگران دهند .
ثانیا” تبصره الحاقی با عنایت به متن فوق ،‌قطعا” برای کسانی است که درماده ۲۱ به عنوان ایثارگر از آنها در این ماده نامبرده است و هیچ قید و شرطی به آن ملحق نخواهد شد. متاسفانه تفکراتی که دیگران القا می کنند و مدیران بنیاد بدون دانش و اطلاعات کافی آن را می پذیرند جز تضییع حقوق ایثارگران هیچ نتیجه ای ندارد . تبدیل وضعیت بدون هیچ قید و شرطی برای کلیه ایثارگران نامبرده در ماده ۲۱ باید ظرف مدت سه ماه از تصویب قانون اعمال شو د و همین میزان تاخیری که تا به حال در اجرای قانون بوده است ، خلاف قانون است . / یوسف مجتهد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *