پاسخ به سؤالات حقوقی خانواده های شاهد و ایثارگر۲

خبرگزاری راست قامتان: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران پایگاه اطلاع رسانی ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

سؤال: با سلام اینجانب … فرزند شهید می‌باشم که کارمند اداره فنی حرفه‌ای هستم. بنده ۳ سال سابقه کار قبلی در شرکت نفت… داشتم و سال ۱۳۹۴ طبق کمیسیون ماده ۱۶ درخواست بازگشت بکار کردم و کمیسیون ماده ۱۶ به‌صورت قطعی و رسمی حکم بازگشت به کارم را صادر نمود و بعد از دو سال مراحل اداری و گزینش انجام شد اما متأسفانه در مرحله اجرا اقدامی صورت نگرفت. لطفاً راهنمایی کنید. تشکر
پاسخ: هدف ماده (۴) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان و ماده (۶۰) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، ایجاد شرایط لازم برای بازگشت به کار ایثارگرانی است که بنا به دلایلی غیر از تخلفات اداری از سازمان منفک شده‌اند و لذا، اگرچه حکم کمیسیون ماده ۱۶ لازم الاجراست، لیکن از آنجا که ایشان در سازمان فنی و حرفه‌ای شاغل می‌باشند موضوع بازگشت به کار نامبرده به شرکت نفت موضوعیت ندارد.

سؤال: با سلام من پدرم اوایل انقلاب وارد ایران شده و حدود ۴۰ سال است که ایران هستیم و حدود بیست سال پیش برادرم شهید شد و خانواده ما رو در بنیاد رسماً خانواده شهید می‌شناسند. می‌خواستم بگویم راهی وجود دارد که تابعیت دائمی ایران رو داشته باشم.
پاسخ: اگرچه ایثارگران اتباع خارجی مستند بند (پ) ماده (۸۷) قانون برنامه ششم توسعه تحت پوشش این بنیاد قرار دارند لیکن اعطای تابعیت به افراد غیر ایرانی تابع مواد (۹۷۶) تا (۹۹۱) قانون مدنی می‌باشد.

سؤال: سلام و ادب و احترام. من فرزند جانباز ۵۵ درصد هستم. آیا استفاده از مرخصی تحصیلی نیمه وقت منوط به استفاده ساعتی هست؟ یا صرفاً استفاده از آن مربوط به کلاس‌های صبح است؟ یعنی اگر در ایام هفته از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۰.۳۰ یک کلاس داشته باشیم بعد از اتمام کلاس باید در محل کار حاضر شویم؟
پاسخ: استفاده از مأموریت آموزشی برای ایثارگران صرفاً در چارچوب برنامه زمان‌بندی دانشگاه مربوط به اضافه ساعات رفت و برگشت مجاز است.

سؤال: ایجاد محدودیت در سهمیه کنکور سراسری (افزایش تراز علمی) قانونی است؟ سرنوشت محدودیت ایجاد شده چیست و آیا این موضوع به صورت دائمی اجرایی می‌شود؟
پاسخ: اگرچه برخی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با ارائه طرح به دنبال افزایش نصاب علمی در کنکور سراسری برای ایثارگران هستند، لیکن این موضوع هنوز نهایی نشده است و بنیاد مخالفت خود را با طرح اعلام نموده است.

سؤال: جانباز ۷۰ درصد بازنشسته و از کارافتاده هستم ماده ۳۹ را چگونه پیگیری کنم؟
پاسخ: ماده (۳۹) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران شامل جانبازان حالت اشتغال که در استخدام دستگاه‌های اجرایی هستند و بازنشسته نشده‌اند، می‌باشد بنابراین از آنجا که ایشان بازنشسته شده‌اند مشمول حکم ماده (۳۹) نمی‌باشند.

یک نظر

 1. سلام
  تبصره یک ماده ۱۰۳ برنامه ششم
  من جانباز ۲۰ درصد
  در تاریخ ۹۹/۴/۳۱فارغ التحصیل لیسانس و در تا ریخ ۹۹/۵/۲۸تاریخ صدور مدرک‌ لیسانس و در همین تاریخ به دستگاه اجرای تحویل داده و در همین تاریخ ثبت شده است.
  در تاریخ ۹۹/۰۵/۱۴ حکم بازنشستگی صاذر شده بود و به تاریخ بازنشستگی ۹۹/۵/۳۱ بازنشست شوم و کارکرد تا اخر ۳۱ مرداد ماه
  ایا ۳۵ سال تعلق میگیرد یا خیر؟؟
  ایا زمان محاسبه مدرک تاریخ اخذ مدرک است؟
  ایا زمان محاسبه مدرک تاریخ صدور مدرک ان است؟
  ایا ملاک بازنشستگی تاریخ صدور حکم است? یا روز اجرا ی حکم

  با اینکه بین زمان تحویل مدرک لیسانس من تا روز بازنشست شدنم ۳ روز است
  ممنون و تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *