پاسخ به سؤالات حقوقی خانواده های شاهد و ایثارگر-۸

خبرگزاری راست قامتان: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران پایگاه اطلاع رسانی ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

سؤال: چرا بنیاد قانون را اجرا نمی‌کند. چون هم برگ صورت سانحه از نیروهای مسلح هم برگ تأیید از شورای عالی یگان اعزام کننده هم تأییدیه دکترهای کمیسیون وجود دارد. آیین نامه تصدیق ایثارگری بند الف ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه و غیره دارد ولی مسئولین بنیاد حاضر به اجرای آن نیستند. چطور بنیاد از یک ماده ۷۸ بند ج را اجرا می‌کند ولی بند الف آن را اجرا نمی‌کند؟
پاسخ: دستورالعمل اجرایی بند (الف) ماده (۸۷) قانون برنامه ششم توسعه از سوی ستاد کل نیروهای مسلح به کلیه نیروهای مسلح ابلاغ گردیده و رزمندگان عزیز می‌توانند با انجام فرایند این دستورالعمل و احراز تأیید و تعیین درصد جانبازی از سوی کمیسیون‌های مربوط در نیروهای مسلح و اعلام آن به بنیاد شهید و امور ایثارگران از حداقل ۵ درصد جانبازی موضوع این قانون برخوردار گردند.

سؤال: من در صف معاینه فنی درخواست کردم خارج از نوبت کارم انجام شود و حتی با شهرداری تماس گرفتم که خیلی راحت گفتند در قانون پنج‌ساله چنین مصوبه‌ای نداریم! آیا در قوانین این موارد پیش بینی نشده است؟
پاسخ: احترام و تکریم ایثارگران علی‌الخصوص جانبازان عزیز که به لحاظ ناتوانی‌های جسمی و روحی ناشی از جانبازی متفاوت از سایر افراد عادی می‌باشند ضروری و تأکید شده است لیکن اجرای این ضرورت نیاز به ابلاغ دستورالعمل و بخشنامه اجرایی از سوی دستگاه‌های اجرایی، خاصه شهرداری‌های سراسر کشور می‌باشد.

سؤال: در خصوص خرید بلیط نیم بهای هواپیما متأسفانه در این تصمیم ظلمی به ایثارگران شده است. قیمت بلیط شناوراست به طور مثال الان که من دارم نامه‌نگاری می‌کنم قیمت رفت بلیط از ساری به تهران ۸۲ هزار تومان بفروش می‌رسد ولی من به عنوان جانباز باید نصف قیمت مصوبه خریداری کنم یعنی ۱۰۰ هزارتومان چون قیمت عادی مصوبه ۲۰۰ هزارتومان است یعنی وقتی فروش بلیط به دلیل شناور بودن ارزان باشد ما مجبوریم به قیمت مصوب خریداری کنیم.
پاسخ: ایثارگران به استناد ماده (۴۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران از پرداخت ۵۰ درصد بهای بلیط (مصوب) معاف می‌باشند. اینکه برخی از شرکت‌ها به لحاظ شرایط زمانی و غیره اقدام به تغییراتی در بهای بلیت می‌نمایند مشمول این حکم نمی‌گردد.

سؤال: ما ایثارگرانی که ساکن جزیره قشم هستیم برای رفت و آمد از قایق‌های تندرو استفاده می‌کنیم. این قایق‌های تندروها خصوصی هستند. آیا بلیط نیم بها شامل این قایق‌ها می‌شود؟
پاسخ: به موجب ماده (۴۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران شرکت‌های خصوصی هم موظف به تخفیف ۵۰ درصد از بهای بلیت به ایثارگران می‌باشند و مستند به تبصره (۳) این ماده تخفیف موضوع ماده مذکور در بخش‌های خصوصی توسط بنیاد تأمین و پرداخت گردد لذا پیشنهاد می‌گردد مراتب از طریق اداره کل مرتبط پیگیری گردد.

سؤال: احتراماً عطف به نامه شماره ۱۵۸۹۷۶ مورخ ۱۵/۱۲/۹۵ ریاست محترم جمهوری که با شماره ۴۱۰۶۱۷۶۵۶ در آن بنیاد محترم به ثبت رسیده و رونوشت آن به همه وزارتخانه‌ها ارسال ولی تاکنون در خصوص دارندگان شش ماه جبهه و بالاتر اجرایی نگردیده، مستدعی است نسبت به اجرایی شدن یا لغو آن اعلام نظر فرمانید. زیرا هنوز بعد از یک سال بلاتکلیف مانده است.
پاسخ: اگر منظور سؤال، ادامه خدمت ایثارگران شاغل (رزمندگان) تا ۳۵ سال باشد، مستند به قانون اصلاح بند (الف) ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خـدمات کشوری، ایثارگران ازجـمله رزمـندگان شـاغل با مدرک لیسانس با محاسبه یک مقطع تحصیلی بالاتر تا ۳۵ سال می‌توانند خدمت نمایند و این موضوع هم اکنون در دستگاه‌های مشمول قانون مدیرت خدمات کشوری در حال انجام می‌باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *