پاسخ به سؤالات حقوقی خانواده های شاهد و ایثارگر-۱۰

خبرگزاری راست قامتان: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران پایگاه اطلاع رسانی ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برای بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود.

سؤال: اینجانب فرزند جانباز ۴۰ درصد می‌باشم. مدت ۱۶ ماه در دانشگاه علوم پزشکی به صورت شرکتی مشغول به کار هستم. درخواست تبدیل وضعیت دارم. قوانینی که شامل حال اینجانب می‌گردد را برایم ارسال می‌نمایید.
پاسخ: فرزندان جانبازان به اعتبار ماده (۲۱) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، باید پس از مدت ۳ ماه به رسمی قطعی تبدیل وضعیت شوند؛ لذا دانشگاه علوم پزشکی مکلف است به محض اخذ مجوز استخدامی از سوی هیئت امنا یا سازمان امور اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه نسبت به تبدیل وضعیت ایشان اقدام نماید.

سؤال: جانباز ۲۵ درصد هستم و فرزندم دانشجوی دکترای فییزیوولوژی جانوری است و حال می‌خواهد پایان‌نامه ارائه دهد ولی هزینه زیاد دارد. خواهشمند است راهنمایی فرمایید بر اساس قانون این هزینه توسط بنیاد پرداخت می‌شود؟
پاسخ: هزینه‌های تدوین و تهیه پایان‌نامه، مشمول پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی موضوع ماده (۳) آیین‌نامه اجرایی ماده (۶۷) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران نمی‌گردد.

سؤال: فرزند محجور شهید هستم دو ساله حقوقم قطع شده الان با پیگیری بنیاد شهید نیشابور سه ماه است برقرار شده است. این دو سال عقب مانده قابل پرداخت است؟
پاسخ: مبنای زمانی برقراری حقوق برای فرزندان محجور و معلول شهدا موضوع ماده (۱۶) آیین نامه اجرایی قانون حالت اشتغال تاریخ تأیید و احراز محجوریت و معلولیت از سوی مراجع قضایی و سایر مراجع ذیصلاح می‌باشد. بر این اساس لازم است دلیل قطع حقوق ایشان از اداره کل پذیرش و امور اداری ایثارگران معاونت تعاون و امور اجتماعی استعلام گردد؛ بنابراین پیشنهاد می‌گردد مراتب از اداره کل مذکور پیگیری گردد.

سؤال: آیا شهریه تحصیلی به طلبه‌های شاهد و ایثارگر تعلق نمی‌گیرد؟ با اینکه در حوزه رایگان درس می‌خوانیم اما مبلغ کتاب و هزینه‌های دیگر خیلی زیاد است.
پاسخ: در مراکز آموزشی که تحصیل در آن رایگان می‌باشد مبلغی از سوی بنیاد پرداخت نخواهد شد. پرداخت شهریه صرفاً در دانشگاه‌های شهریه بگیر مجاز است و نهایتاً حوزه‌های علمیه مشمول ماده (۶۶) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران نمی‌باشند و پرداخت هزینه کتاب به عهده بنیاد نیست.

سؤال: می‌خواستم بدانم لغو یک مقطع تحصیلی بالاتر برای ایثارگران (رزمندگان) که در بند ۶ از قسمت ث ماده ۸۸ قانون ششم توسعه آمده، از سوی ادارات وجاهت قانونی دارد یا نه؟
پاسخ: طبق ابلاغیه معاونت حقوقی و امور مجلس رییس جمهور و با عنایت به اینکه برای رفع ابهام از بند قانونی مذکور استفساریه به مجلس ارائه مجلس شده است، تا زمان تعیین تکلیف لایحه استفساریه مربوط اجرای این حکم امکان‌پذیر نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *