پیگیری پرداخت کمک معیشت خواهران شهدا

معاون توسعه و تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: قانون کمک معیشت به خواهران شهدا اجرا شده و تا کنون حدود ۴۲۲۴ نفر از خواهران مجرد شهدا و برادران مهجور و معلول شهدا که تحت پوشش والدین بودند، کمک معیشت‌شان تا پایان ۹۷ پرداخت شده است.

خبرگزاری راست قامتان:در قانون ششم توسعه بند ۸۸ ماده ب  آمده است: «دولت موظف است اعتبار لازم را به منظور تأمین حداقل معیشت گروههای عنوان شده ذیل که فاقد شغل یا درآمد باشند را پیش بینی و حداقل حقوق کارکنان دولت را به آنان جهت پرداخت در بودجه‌های سنواتی درج و در اختیار دستگاههای مربوطه قرار دهد.

١ـ جانبازان با هر میزان درصد از کارافتادگی و آزادگان با حداقل سه ماه اسارت

٢ـ رزمندگان با حداقل شش ماه حضور در جبهه و چریک‌های جنگهای نامنظم(گم جن)

٣ـ افراد تحت تکفل قانونی جانبازان متوفی، آزادگان متوفی، رزمندگان متوفی (با حداقل شش ماه حضور در جبهه)

تبصره ـ تشخیص افراد تحت تکفل قانونی جانبازان و آزادگان متوفی و ارائه خدمات به آنان به عهده بنیاد و تشخیص افراد تحت تکفل قانونی رزمندگان متوفی به عهده واحد ایثارگران نیروهای مسلح و ارائه خدمات به آنان به عهده سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) میباشد.

۴ـ نامادری شهید و خواهران مجرد شهدا که تحت تکفل والدین شهدا بوده‌اند (پس از فوت والدین)

۵ ـ برادر و خواهر شهید دارای معلولیت جسمی، حرکتی، ذهنی، محجور، دارای بیماریهای خاص و یا صعب‌العلاجپس از تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد

۶ ـ همسران مطلقه شهدا که فرزند یا فرزندان شهید را حداقل پانزده سال بعد از شهادت شهید نگهداری نموده‌اندبا تأیید بنیاد (ماهانه معادل دو سوم حقوق کارکنان دولت) »

پس از تصویب و ابلاغ این قانون خواهران شهدا بعضا اعلام کردند بنیاد در خصوص آنها قانون را اجرا نکرده است.

در همین خصوص با محمود پاکدل معاون توسعه و تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران تماس گرفتیم و موضوع را پیگیری کردیم.

پاکدل در این خصوص گفت: قانون کمک معیشت به خواهران شهدا اجرا شده و تا کنون حدود ۴۲۲۴ نفر از خواهران مجرد شهدا و برادران مهجور و معلول شهدا که تحت پوشش والدین بودند، کمک معیشت‌شان تا پایان ۹۷ پرداخت شده است.

وی گفت: هر کسی که شامل این جامعه هدف شود و به بنیاد مراجعه کند با تکمیل شدن پرونده‌اش حداقل یک پایه حقوق کارکنان دولت مستمری ماهیانه دریافت خواهد کرد و مشکلی از این جهت وجود ندارد.

منبع : خبرگزاری فارس

یک نظر

  1. با عرض سلام به آقای پاکدل .شما یا زیردستان مجموعه شما دروغ بهتون میگن یا اینکه مخفی.بعرض جنابعالی می‌رسانم که مادرم خواهر۲شهیدونامادری شهید ومادرجانباز۳۵%میباشد .۲ساله که پدرمان که پدرشهی است فوت کرده پرونده مادرم برقراری کمک معیشت شأن از بنیاد مشهد تأیید شده ولی مادرم باسن۷۱سال هنوز حقوقی دریافت نمی‌کنند فقط در حد یک مورد تایید شده و بعداز تعیین اعتبار پرداخت شود روی کاغذ.آنقدر مراجعه کردم که خسته شدم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *