کمیسیون فرهنگی مجلس بر ارائه تسهیلات فرهنگی به ایثارگران نظارت کند

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران از کمیسیون فرهنگی مجلس خواست تا بر اجرای ماده ۷۲ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مبنی بر ارائه امکانات فرهنگی، هنری و ورزشی با تخفیف ۵۰ درصدی به ایثارگران توسط دستگاه‌های اجرایی نظارت کند.

کمیسیون فرهنگی مجلس بر ارائه تسهیلات فرهنگی به ایثارگران نظارت کند

به گزارش خبرگزاری راست قامتان، سلسله نشست‌های دانش‌افزایی صبح روز شنبه ۷ مهرماه ۱۳۹۷، با حضور حجت الاسلام محمد حسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد و حجت‌الاسلام‌ احمد مازنی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در سالن جلسات معاونت فرهنگی بنیاد با حضور کارکنان این معاونت برگزار شد.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد در این نشست با بیان اینکه بنیاد در حوزه‌های فرهنگی زیرساخت‌های لازم برای ایجاد تحول و نوآوری را دارد، گفت: با توجه به شرایط فعلی، توسعه ‌بخشی از برنامه‌ها و حفظ دستاوردها و انجام امور بر اساس اولویت‌ها و بازنگری در برنامه‌ها در دستور کار قرار دارد و در همین راستا سمفونی ایثار پس از سال‌ها وقفه رونمایی شد، جشنواره تئاتر و چندین جشنواره دیگر اجرا شد و بازنگری در تولیدات هنری متناسب با راهبردهای بنیاد به‌ویژه در زمینه ایثار اجتماعی انجام شده است.
حجت الاسلام کاویانی همچنین به برگزاری یادواره‌ها، برنامه‌های اردویی و ورزشی به‌ویژه اعزام کاروان ویژه حج جانبازان اشاره کرد و گفت: در حوزه اسناد و انتشارات نیز ۴ ماهنامه منتشر می‌شود و در عرصه اسناد نیز تلاش داریم که به سمت ایجاد مرکز ملی اسناد و آثار ایثارگران حرکت کنیم ضمن اینکه در حوزه آموزش بیش از ۱۶۰ هزار دانشجو تحت پوشش بنیاد هستند که امیدواریم تسهیلات موردنظر برای آن‌ها گسترش بیشتری پیدا کند.
وی با درخواست از کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مبنی بر نظارت بر اجرای ماده ۷۲ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، گفت: پرداخت حقوق و بیمه ایثارگران برای بنیاد در اولویت است لذا از کمیسیون فرهنگی تقاضا داریم با توجه به ماده ۷۲ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، دستگاه‌ها را ملزم کند تا خدمات تفریحی، فرهنگی، هنری و ورزشی را با ۵۰ درصد تخفیف در اختیار ایثارگران قرار دهند تا بار قابل‌توجهی از مشکلات حوزه فرهنگی بنیاد کاسته شود.
حجت‌الاسلام کاویانی راد در پایان ابراز امیدواری کرد که با حمایت مجلس شورای اسلامی مشکلات جامعه ایثارگری در همه زمینه‌ها کاهش یابد.
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این نشست با اشاره به تلاش دشمنان برای نابودی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: باوجود همه تلاش‌ها، این انقلاب در آستانه چهل‌سالگی قرارگرفته و دامنه نفوذ آن در قاره‌های مختلف دنیا گسترده است، فتنه‌هایی مانند کودتای نوژه، ترور شهید رجایی و مسئولان شاخص کشور، فعالیت گروه‌های التقاطی و در پی آن حملات مسلحانه و ترور هزاران نفر از مقامات و شهادت بسیاری از مردم بخشی از تلاش‌های دشمنان پس از پیروزی انقلاب بود که امروز نیز ادامه دارد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مازنی با اشاره به بدعهدی‌های آمریکا ادامه داد: هم‌اکنون شورای امنیت سازمان ملل در کنار ایران قرارگرفته و اکثر کشورها نیز آمریکا را به‌عنوان یک دولت یکجانبه گرا متهم می‌کنند، ولی دولت‌های مرتجعی مانند عربستان که منافعشان درگرو ارتباط با آمریکا است و یا تل‌آویو که مرکز آمریکا به شمار می‌رود از طریق ابزار رسانه‌ها، هجمه‌های مختلف روانی و اقتصادی علیه ایران راه‌اندازی کرده‌اند.
وی با تأکید بر اینکه در پیچ تاریخی فعلی آسیب‌شناسی ۴۰ ساله انقلاب و تبیین برنامه‌های دهه ۵۰ انقلاب موردنیاز کشور است، گفت: نتیجه این آسیب‌شناسی قطعاً سربلندی ملت ایران را به همراه خواهد داشت، درصورتی‌که در این راستا منازعات و اختلافات گروه‌های داخلی نیز کاهش پیداکرده و گروه‌ها با حفظ گفتمان‌های خود در جهت تعامل و پیدا کردن نقاط مشترک تلاش می کنند.
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه با تشریح وظایف کمیسیون فرهنگی مجلس و زیرمجموعه‌های سازمانی این کمیسیون اظهار داشت: این کمیسیون بر بسیاری از سازمان‌های فرهنگی نظارت دارد و اصلاح قانون را نیز در مسائل فرهنگی پیگیری می‌کند.
وی عدم توازن میان حوزه‌های مختلف فرهنگی، موازی کاری در حوزه‌های فرهنگی، کیفیت ضعیف آثار فرهنگی، میزان بودجه حوزه فرهنگی و … را از مشکلات فرهنگی در کشور دانست و گفت: از بنیاد شهید و امور ایثارگران درخواست می‌کنیم در این شرایط با تعامل مشترک با سازمان‌هایی مانند شهرداری، دانشگاه آزاد، آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و دیگر سازمان‌ها از امکانات آنها برای خدمت به ایثارگران بهره ببرند البته دراین راستا می‌توان از ظرفیت تشکل‌های مردمی نیز استفاده کرد.
حجت‌الاسلام والسلمین مازنی در پایان از حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی نماینده ولی‌فقیه، معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و مسئولان فرهنگی بنیاد دعوت کرد در نشستی در کمیسیون فرهنگی مجلس به تشریح برنامه‌ها، فعالیت‌ها و اقدامات بنیاد در حوزه‌های فرهنگی بپردازند./ایثار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *