افزایش درصد جانبازی طبق مستندات پزشکی صورت می گیرد

 مدیرکل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: برای افزایش درصد جانبازی سفارش از هیچ فرد یا مسئولی را نمی پذیریم و پزشکان بر اساس مستندات پزشکی درصد جانبازی را اعلام می کنند.

به گزارش خبرگزاری راست قامتان، غلامرضا طائبی روز یکشنبه در نشست خبری درباره شایعاتی مبنی بر اینکه برخی مدیران بازنشسته که جانباز هستند برای اینکه مشمول طرح عدم اشتغال افراد بازنشسته نشوند، دنبال افزایش درصد جانبازی هستند، اظهار داشت: از زمانی که قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی به تصویب رسیده است هیچ پرونده جدیدی برای افزایش درصد جانبازی به ما ارجاع داده نشده و هیچ فردی از مدیران فعلی درخواستی در این خصوص ارائه نداده است.
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه فردی به عنوان جانباز بعد از بازنشستگی بتواند در دستگاهی مشغول به کار باشد، باید حتما درصد جانبازی بالای ۵٠ درصد، آزاده با بیش از سه سال یا جزو فرزندان شهدا باشد.
طائبی اظهار داشت: برای تعیین درصد جانبازی باید ابتدا یگان های نظامی تمام اطلاعات مربوط به جراحت در هر ناحیه از فرد آسیب دیده را گزارش دهند و این گزارش سانحه به پذیرش بنیاد شهید داده تا در کمیسیون های احراز این نهاد بررسی می شود.
وی ادامه داد: کمیسیون احراز، نواحی یا نقاط آسیب دیده فرد را به عنوان جانباز اعلام و پس از آن پرونده تایید و در سیستم سجایا (ثبت اطلاعات جانبازان در بنیاد شهید) ثبت و پس از آن به کمیسیون پزشکی ارجاع داده می شود.
وی تصریح کرد: کمیسیون های پزشکی در استان ها تشکیل می شود و از بنیاد شهید کشور نیروهایی را برای رسیدگی به پرونده ها به استان ها اعزام می کنند و حتی برای هر موضوعی گروه خاص پزشکی تعیین شده است.
مدیرکل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید افزود: اکنون تمام پرونده های مربوط به ایثارگران الکترونیکی شده است و فقط تعداد کمتری هنوز الکترونیکی نشده که در دست اقدام است.
وی با بیان اینکه برای درصد جانبازی بالای ۵٠ درصد نیز باید شورای عالی پزشکی با حضور تعدادی از پزشکان مجرب تصمیم گیری کند، اظهار داشت: پرونده افراد متقاضی در این شورا بررسی می شود که پس از تایید نهایی، شورا نیز مهر تایید برای درصد بالای ۵٠ درصد را خواهد زد.
وی با بیان اینکه پرونده ایثارگران در شعب مختلف بررسی می کنند، تصریح کرد: به عنوان نمونه در کمیسیون ماده ١۵ در صورت فوت هر جانباز، پرونده در سیستم بنیاد شهید ثبت می شود تا مشخص شود که علت فوت فرد جانباز به دلیل جانبازی یا اینکه به دلیل بیماری طبیعی بوده است که در مجموع این کمیسیون علت را به طور مشخص اعلام می کند./ایرنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *